Higiena jamy ustnej z aparatem ortodontycznym stałym

Utrzymanie zdrowych zębów i przyzębia w trakcie leczenia ortodontycznego aparatem stałym wymaga od pacjenta większego wysiłku i staranności, niż miało to miejsce przed leczeniem.

Aby prawidłowo oczyścić wszystkie powierzchnie zębów i aparatu sama szczoteczka nie wystarczy - należy włączyć do higieny również inne przybory, takie jak nitka dentystyczna, irygator, szczoteczki jednopęczkowe i międzyzębowe, płyny do płukania.

 

Szczoteczka do zębów z rowkiem - jest to szczoteczka stworzona specjalnie dla osób użytkujących aparaty stałe. Dzięki wycięciu na środku szczoteczka dociera dokładniej do zębów niż klasyczna szczotka.

 

Nitka dentystyczna - polecana jest woskowana i z fluorem, a gdy ma dodatkowo usztywnione końce łatwiej jest ją umieszczać w przestrzeniach międzyzębowych. Nitkę należy przełożyć pod łukiem i wykonywać delikatne ruchy góra - dół i przód - tył oczyszczając powierzchnie styczne zębów uważając przy tym, aby nie uszkodzić brodawek międzyzębowych.

 

Irygator - jest to urządzenie które jednocześnie oczyszcza przestrzenie międzyzębowe i drobne elementy aparatu, a także działa stymulująco na przyzębie. Końcówkę irygatora przystawia się kolejno do każdej przestrzeni międzyzębowej i woda wydostająca się pod ciśnieniem z urządzenia wypłukuje resztki pokarmowe. Gdy dziąsła są w stanie zapalnym do pojemnika z wodą można dodać płukankę leczniczą, co przyspieszy regenerację przyzębia. 

 

Szczoteczki jednopęczkowe - służą do oczyszczania trudno dostępnych miejsc na zębach bocznych, gdzie nie możemy dotrzeć normalną szczoteczką, np. powierzchni tylnych ostatnich zębów. 

 

Szczoteczki międzyzębowe - mają kształt małych wyciorków i służą do oczyszczania szerszych przestrzeni międzyzębowych (np. diastemy, szpary po ekstrakcjach). Należy dopasować rozmiar szczoteczki do rozmiaru przestrzeni i po włożeniu szczoteczki wykonywać ruchy przód - tył. Tego rodzaju wyciorkami można również oczyszczać zęby pomiędzy łukami i zamkami aparatu ortodontycznego.

 

Należy pamiętać, że w trakcie leczenia ortodontycznego zęby należy szczotkować po każdym posiłku i jednocześnie przynajmniej raz dziennie (najlepiej wieczorem po ostatnim posiłku) stosować również dodatkowe zabiegi higienizacyjne wymienione powyżej.