Zalecenia po usunięciu zębów

Podstawowe porady po ekstrakcji zębów:

 

 

 

1. Unikaj twardych, ziarnistych, gorących i pikantnych potraw.

2. Nie pal papierosów i nie spożywaj alkoholu - pogarsza to znacznie gojenie rany i może spowodować powstanie suchego bądź zakażonego zębodołu.

3. Parę dni po ekstrakcji nie wykonuj ciężkich prac fizycznych oraz nie uprawiaj sportu wymagającego dużego wysiłku - zmniejszysz tym sposobem ryzyko gorszego gojenia rany.

4. Przez pierwszy tydzień nie płucz energicznie ust, aby nie zniszczyć tworzącego się skrzepu (niezbędnego do prawidłowego gojenia). Pozostałe zęby czyść codziennie z ominięciem okolicy zabiegowej. 

5. Do czasu ustąpienia znieczulenia nie jedz - uchroni Cię to przed nieumyślnym przygryzieniem  policzka czy wargi.

6. Gdy znieczulenie będzie ustępowało (poczujesz mrowienie, ciepłotę okolicy pozabiegowej), możesz przyjąć tabletkę przeciwbólową - złagodzi to nieprzyjemne przejście ze stanu znieczulenia do dyskomfortu po ekstrakcji. 

7. Do 2 dni po zabiegu możesz przykładać zimny okład do skóry twarzy w okolicy usuwanego zęba - zmniejszy to obrzęk pozabiegowy.

8. Obrzęk pozabiegowy może zwiększać się do 3 doby po zabiegu, następnie stopniowo maleje - jeżeli będzie inaczej, zgłoś się na wizytę kontrolną.

9. W razie dolegliwości bólowych przyjmij tabletkę przeciwbólową zgodnie z zaleceniami na ulotce (ibuprofen, paracetamol). Gdy ból jest silny, zgłoś się do stomatologa.

10. W sytuacji, gdy założone zostały szwy, zgłoś się na ich zdjęcie po 7 dniach chyba, że stomatolog zalecił inny termin.