Jak prawidłowo szczotkować zęby?

Szczotkowanie zębów wydaje się czynnością banalną, ale czy rzeczywiście tak jest? Otóż okazuje się, że większość społeczeństwa robi to nieprawidłowo.

Aby efektywnie usunąć płytkę nazębną i resztki pokarmu, należy uwzględnić nie tylko rodzaj szczoteczki i pasty do zębów, ale przede wszystkim technikę szczotkowania - to ona pełni tutaj najważniejszą rolę. Zęby powinniśmy czyścić po każdym, a przynajmniej po pierwszym i ostatnim posiłku przez 2 minuty. U osób noszących stałe aparaty ortodontyczne szczotkowanie trwa odpowiednio dłużej i powinno być wykonywane częściej. 

 

Istnieje wiele technik szczotkowania zębów, jednak najbardziej znane i stosowane są następujące:

1. Metoda okrężna - szczoteczkę ustawia się pod kątem 90 st. do powierzchni zębów i wykonuje drobne, koliste ruchy zarówno od strony policzka, jak i od wewnątrz nie pomijając żadnego z zębów. Metoda ta zalecana jest w higienie jamy ustnej małych dzieci, natomiast w przypadku dorosłych jest mało skuteczna.

 

 

2. Metoda wymiatająca - szczoteczkę ustawia się pod kątem 45 st. do powierzchni zębów tak, aby włosie było skierowane do korzeni zębów oraz obejmowało zarówno część dziąsła, jak i ząb. Wykonuje się drobne ruchy wymiatania od dziąsła do krawędzi zęba, przesuwając się po całym łuku zębowym. Jest to metoda zalecana dla dorosłych - dzięki niej prawidłowo oczyścimy zęby oraz przestrzenie międzyzębowe bez podrażnienia dziąseł.

 

 

3. Metoda szorująca - najczęściej stosowana, jednak najmniej skuteczna. Wykonując poziome ruchy szorowania wzdłuż łuku zębowego nie oczyści się dokładnie wszystkich powierzchni zęba, a dodatkowo może dojść do uszkodzenia dziąsła. Ruchy szorujące stosuje się wyłącznie na powierzchniach żujących, niezależnie od metody szczotkowania. 

 

Higiena jamy ustnej z aparatem ortodontycznym stałym

Trudność efektywnego mycia zębów z założonym aparatem stałym polega na dotarciu do wszystkich powierzchni zębów i elementów aparatu. Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów, które pomogą nam w tym trudnym zadaniu - są to szczotki ortodontyczne z rowkiem, szczoteczki jednopęczkowe i międzyzębowe (wyciorki), nitki ortodontyczne oraz płyny do płukania jamy ustnej. Wartym polecenia jest irygator - urządzenie, które za pomocą odpowiedniej końcówki tłoczy wodę pod ciśnieniem, dzięki czemu resztki pokarmu są wypłukiwane z zakamarków aparatu ortodontycznego oraz z przestrzeni międzyzębowych. Należy pamiętać, że prawidłowa higiena podczas leczenia ortodontycznego jest niezbędna, aby cieszyć się pięknym uśmiechem przez lata.