Osocze bogatopłytkowe

Naturalne źródło możliwości regeneracyjnych

 

 

 

 

 

Nowoczesna medycyna sięga nie tylko po najnowsze osiągnięcia z zakresu farmakoterapii czy biologii molekularnej, bazuje także na rozwoju metod wykorzystujących  potencjał regeneracyjny organizmu człowieka w procesach odbudowy tkanek. Jedną z takich metod jest stosowanie osocza bogatopłytkowego, które jest preparatem pochodzenia autologicznego, w pełni naturalnym, bezpiecznym i wysoce efektywnym.


Osocze bogatopłytkowe, to koncentrat płytek krwi zawieszonych w niewielkiej ilości osocza, pozyskiwany z krwi pacjenta, zawierający witaminy, elektrolity, substancje odżywcze i czynniki wzrostu.  Zawiera również białka odpowiedzialne za adhezję komórkową: fibrynę, fibronektynę oraz vitronektynę. Płytki krwi czyli trombocyty są nieocenionym źródłem rożnego rodzaju czynników wzrostu, do tej pory wykazano w nich obecność ponad  trzydziestu takich czynników, z których najważniejszymi są: płytkopochodny czynnik wzrostu – PDGF (odgrywa dużą rolę w tworzeniu nowych naczyń krwionośnych), transformujący czynnik wzrostu – TGF (bierze udział w namnażaniu i różnicowaniu komórek oraz działa przeciwzapalnie), nabłonkowy czynnik wzrostu – EGF, insulinopodobny czynnik wzrostu – IGF  oraz czynnik wzrostu śródbłonka naczyń – VEGF. Płytki krwi poza tym, że są istotnym rezerwuarem czynników wzrostu, pełnią w organizmie ludzkim bardzo ważną rolę w procesie krzepnięcia, odpowiedzi immunologicznej i gojenia uszkodzonych tkanek.


Dlatego właśnie preparaty osocza  bogatopłytkowego stymulują procesy regeneracyjne, pobudzają fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu, sprzyjają proliferacji i różnicowaniu się komórek oraz inicjują tworzenie się nowych naczyń krwionośnych.
Od wielu lat używane jest ono w leczeniu pomocniczym, w zabiegach przyspieszających gojenie i regenerację, w wielu dyscyplinach medycyny, w szczególności w dermatologii estetycznej, w ortopedii, a także w stomatologii.
W dermatologii zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego są uznawane za jedne z najbezpieczniejszych zabiegów medycyny estetycznej, głównie ze względu na biokompatybilność preparatu oraz immunologiczną neutralność, która w zasadzie eliminuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Preparat stymuluje procesy naprawcze skóry, która regeneruje się, poprawia się jej elastyczność, gęstość i napięcie, przez co fałdy i zmarszczki ulegają wygładzeniu, a dzięki nowym naczyniom krwionośnym, lepiej ukrwiona, odżywiona i nawilżona skóra wygląda zdrowo i estetycznie. Efekt zabiegu, w przeciwieństwie do choćby np. wypełniaczy stosowanych w medycynie estetycznej, nie jest niestety widoczny od razu po podaniu preparatu. Procesy regeneracyjne potrzebują więcej czasu, na to aby w pełni został wykorzystany ich potencjał, ale warto uzbroić się w cierpliwość, bo efektem jest nie sztucznie napięta, ale  zregenerowana i odmłodzona skóra, co widać po około 2-3 tygodniach od zabiegu.

Wskazania z zakresu dermatologii estetycznej to głównie:

 • rewitalizacja skóry, wypełnienie zmarszczek (lwia zmarszczka, zmarszczki palacza),
 • poprawa kolorytu, gęstości i napięcia skóry,
 • profilaktyka starzenia się skóry,
 • leczenie i spłycenie blizn potrądzikowych,
 • zmniejszenie i rozjaśnienie blizn po operacjach,
 • leczeniu łysienia typu męskiego,
 • przyśpieszeniu gojenia po zabiegach laserowych i innych zabiegach,


Osoby młode, ze względu na własne możliwości regeneracyjne oraz sprawne mechanizmy naprawcze, nie wymagają dużej liczby zabiegów. U osób poniżej 35 roku życia, w celu profilaktyki starzenia się skóry, osocze bogatopłytkowe wystarczy podać raz na rok lub raz na dwa lata. Osoby pomiędzy 35 a 45 rokiem życia, wymagają kolejnego podania po około 9 miesiącach do roku. Po 60 roku życia zwykle stosuje się cykl zabiegów, po pierwszym podaniu preparatu kolejne stosuje się co 3, 9 i 18 miesiący.

W ortopedii osocze bogatopłytkowe stymuluje gojenie się ran oraz odbudowę ścięgien i tkanki mięśniowej. Stosowane jest w terapii regeneracyjnej dostawowej i dościęgnowej, a w szczególności:

 • w urazach mięśni szkieletowych, ścięgien i wiązadeł,
 • w urazach i schorzeniach stawów,
 • w chorobie zwyrodnieniowej stawów: biodrowych, kolanowych oraz łokciowych,
 • w złamaniach i braku zrostu po złamaniach (tzw. stawy rzekome),
 • w stanach zapalnych kości,
 • w celu przyspieszenia procesu gojenia się tkanek miękkich.


W stomatologii preparaty osocza bogatopłytkowego oraz fibryny bogatopłytkowej znajdują zastosowanie wspomagająco w zabiegach chirurgicznych kości i tkanek miękkich oraz zabiegach periodontologicznych.


Zabieg podania osocza bogatopłytkowego jest przeciwskazany u pacjentów:

 • z chorobami immunologicznymi
 • z choroba nowotworową
 • z chorobami przebiegającymi z zaburzeniami funkcji lub liczby płytek krwi,
 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • choroby krwi,
 • nietolerancja iniekcji,


Okresowym przeciwskazaniem jest zakażenie opryszczkowe i inne zakażenia skóry do momentu wygojenia.


Preparat osocza bogatopłytkowego otrzymuje się po pobraniu krwi obwodowej pacjenta przez specjalne procedury wirowania z zachowaniem wszelkich zasad aseptyki. Przygotowany preparat służy w dermatologii estetycznej do przeprowadzenia zabiegów mezoterapii okolic twarzy, szyi i skóry głowy (seria podskórnych iniekcji), bądź w przypadku ortopedii np. iniekcji dostawowych. Zabiegi na skórze twarzy i szyi zwykle nie wymagają znieczulenia, w określonych przypadkach można zastosować preparaty znieczulające powierzchownie. Po zabiegu należy unikać intensywnego słońca, a w pierwszych dniach także basenu, sauny i siłowni oraz nie stosować skoncentrowanych preparatów na skórę typu serum. Po ostrzyknięciu skóry głowy może pojawić się uczucie napięcia skóry, ślady po wkuciach, niewielkie siniaki, które powinny się wygoić maksymalnie w ciągu 2 tygodni.


Terapia osoczem bogatopłytkowym w medycynie estetycznej może być stosowana u osób z nietolerancją kwasu hialuronowego oraz osób ze skłonnością do alergii. Chętnie jest wybierana przez mężczyzn, ponieważ nie powoduje nadmiernego przekonturowania rysów twarzy, a gwarantuje efekt regeneracji i odmłodzenia. Gładka, nawilżona, sprężysta i promienna skóra jest standardem w pełni osiągalnym dla medycyny estetycznej, także z wykorzystaniem naturalnych możliwości regeneracyjnych organizmu, gwarantując pewny i długotrwały efekt.