fbpx

Bruksizm – jak go leczyć?


, Bruksizm – jak go leczyć?
bruksizm Orto-Live szyna relaksacyjna wyrównanie zgryzu

Bruksizm – co to takiego? Na czym polega ta choroba i jakie są jej przyczyny? Jak się okazuje, jeśli chodzi o bruksizm, nie wszystko jeszcze jest nam w pełni wiadome. Ale tym, co medycyna wie o tej chorobie, dzielimy się z wami w dzisiejszym wpisie.

 

Na czym polega bruksizm?

Bruksizm jest chorobą, która objawia się napadowym mimowolnym zaciskaniem zębów i zgrzytaniem nimi. Najczęściej taki atak następuje w nocy. Szczęki mogą wtedy zacisnąć się nawet dziesięciokrotnie mocniej niż podczas gryzienia twardych pokarmów. Kłopot w tym, że organizm nie jest przystosowany do tego, by znosić tak duży nacisk. Przeciążenia tego rodzaju odbijają się niekorzystnie przede wszystkim na stanie zębów, przyzębia i stawów skroniowo-żuchwowych, ale też na innych elementach organizmu.

 

Jakie są skutki bruksizmu?

Zęby zaciskane z powodu bruksizmu ze zbyt dużą siłą są narażone na ścieranie się, pękanie, a nawet rozchwianie. W efekcie powstają ubytki klinowe. Bruksizm jest niebezpieczny również dla dziąseł – jego skutkiem jest ich krwawienie, przygryzanie języka i policzków, a nawet zanik przyzębia.

Jakie jeszcze przykre efekty ma bruksizm? Łączy się z bólem w okolicach stawów skroniowo-żuchwowych. Ruchomość żuchwy zostaje ograniczona. Zaburzony zostaje tor jej ruchu przy otwieraniu i zamykaniu ust. Może pojawiać się też trzask przy jej szerokim otwieraniu i jej przeskakiwanie.

Bruksizm odbija się niekorzystnie również na mięśniach. Niczym niezwykłym nie są w takim przypadku mięśniowe przykurcze i przerost mięśni twarzy i szyi (jedno- lub obustronny). Ograniczona może zostać ruchomość głowy.

 

Skąd się bierze bruksizm?

Jakie są przyczyny bruksizmu? Cóż, stan obecnej wiedzy medycznej jest jeszcze niewystarczający, aby stwierdzić to z pewnością. Prawda jest taka, że wciąż nie znamy dokładnych przyczyn bruksizmu. Znane nam jest jednak wiele czynników, które, gdy występują w większej liczbie, przyczyniają się do rozwoju tej choroby. Niektóre z tych przyczyn są bezpośrednio związane z jamą ustną. Należą do nich chociażby zaburzenia zgryzowo-zwarciowe. Inne z czynników zwiększających ryzyko rozwinięcia się bruksizmu to alergie, niedobory witamin i magnezu, choroby przewodu pokarmowego, przerost migdałków i zaburzenia hormonalne, takie jak nadczynność tarczycy.

Wiele wskazuje na to, że bruksizm jest chorobą psychosomatyczną, co oznacza, że stan psychiczny także ma wpływ na jego rozwój. Psychiczne czynniki zwiększające ryzyko zachorowania to przede wszystkim stres oraz emocjonalne zaburzenia, takie jak depresja, schizofrenia, autyzm, ADHD i stany lękowe.

Winą za bruksizm można obarczyć w pewnym stopniu geny. Chociaż sam bruksizm nie jest, zgodnie z naszą obecną wiedzą, chorobą dziedziczną, to dziedziczne są predyspozycje do określonych zachowań i emocjonalnych reakcji, mogące przyczynić się do rozwoju tej choroby.

 

Jak leczy się bruksizm?

Leczenie bruksizmu wcale nie jest łatwe. Trzeba odkryć czynniki, które wpływają na rozwój choroby, i dołożyć starań, aby je wyeliminować. To może jednak zająć sporo czasu, dlatego w międzyczasie powinno się podjąć działania w celu zniwelowania negatywnych skutków tej choroby.

Są na to różne metody. Jedną z nich jest wyrównanie zgryzu poprzez spiłowanie wystających części niektórych zębów i wypełnienie innych w ten sposób, aby zęby lepiej do siebie pasowały.

Częstą metodą jest stosowanie szyny relaksacyjnej. To nakładka z tworzywa sztucznego indywidualnie dopasowana do zębów Pacjenta. Zakłada się ją na górne zęby, aby chronić je przed tarciem o dolne.

Jeszcze inne sposoby to wstrzykiwanie botoksu i jadu kiełbasianego, a także tabletki uspokajające i zmniejszające napięcie mięśni. Ważną częścią leczenia bywa psychoterapia pomagająca pozbyć się stresu i silnych emocji.

 

Co możesz teraz zrobić?

Dostrzegasz u siebie jakieś objawy, mogące świadczyć o bruksizmie? Umów się na wizytę w Orto-Live. Zdiagnozujemy problem i zaproponujemy odpowiednie leczenie. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.

Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu
Ubytki klinowe- co warto o nich wiedzieć?
Orto-Live Radom stomatologia zachowawcza ubytki klinowe

Ubytki w zębach najczęściej są kojarzone z próchnicą bądź działaniem czynników mechanicznych. Nie wszyscy wiedzą o tym, że mogą one mieć również inne podłoże. Chodzi o ubytki klinowe (inaczej zwane abrazją), […]


Czytaj
5 zalet protez na implantach
implanty zębów Orto-Live piękny uśmiech Radom

Pacjenci borykający się z bezzębiem poszukują najlepszych rozwiązań, które pozwoliłyby im powrócić do normalnego funkcjonowania. Na rynku istnieje wiele metod rekonstrukcji uzębienia. Okazuje się jednak, że zalecanym przez ekspertów rozwiązaniem […]


Czytaj
Formularz w treściach

Zapisz się na konsultację Poznaj atuty: Koszt konsultacji od 100 zł Lekarz zweryfikuje stan Twojego uzębienia Poznasz plan i koszty leczenia Po wysłaniu formularza nasza recepcjonistka niezwłocznie skontaktuje […]


Czytaj

ORTO-LIVE - wysoko oceniana stomatologia

Zobacz, co mówią o nas Pacjenci

 

Klinika ORTO-LIVE


 

Orto-Live
4.5
Based on 19 reviews
powered by Google
Monika Luks
Monika Luks
12:34 12 Aug 20
Od kilku lat chodzę jestem Pacjentką Orto-Live i jestem bardzo zadowolona. Pani Doktor jest bardzo miła i zawsze porozmawia ze mną i opiszę co robić, aby zachować zdrowe zęby. Mimo, że kiedyś obawiałem się dentysty, to teraz nie mam żadnych problemów z zębami, co w dużej mierze jest zasługą Orto-Live. Pozdrawiam i Polecam
Anna Kowalska
Anna Kowalska
09:36 24 Mar 20
Pani Doktor Podgórska sprawia że można zapomnieć że jest się u dentysty. Dzięki niej wizyty u dentysty stały się dla mnie przyjemnością co kiedyś wydawało się niemożliwe :) Ślicznie dziękuję! :)
Janina Luc
Janina Luc
09:50 20 Feb 20
Szczerze polecam gabinet Orto Live. Mialam tu zakladana proteze i jestem bardzo zadowolona poniewaz teraz moge sie usmiechac i bez problemu jesc posilki a wczesniej unikalam. Bardzo dziekuje calemu zespolowi
Monika Dawidowska
Monika Dawidowska
14:03 15 Jan 20
Do gabinetu trafiłam z polecenia koleżanki i muszę jej bardzo podziękować :) Jestem po leczeniu ortodontycznym u Pani Doktor Janik-Podgórskiej która jest znakomitym fachowcem i pomogła mi uporać się z bardzo poważną wadą zgryzu jaką miałam :) Bardzo dziękuje Pani doktor oraz całemu zespołowi za podejście do Pacjenta. Nigdy do tej pory nie czułam się u dentysty tak swobodnie jak w Orto-Live :)
Hanka Jabłońska
Hanka Jabłońska
12:02 03 Jan 20
Jestem bardzo zadowolona z leczenia zachowawczego oraz ortodontycznego jakie miałam wykonywane w klinice Orto-Live :)) Wszystko przebiegało tak jak zostało mi wytłumaczone na początku leczenia za co jestem bardzo wdzięczna :)
Łukasz Malicki
Łukasz Malicki
08:40 13 Nov 19
Świetne miejsce dla Pacjentów w każdym wieku :) Miałem wykonywane złożone leczenie i jestem bardzo zadowolony :) Mój syn również rozpoczął przygodę z dentystą od tego gabinetu i jest zachwycony :) Pozdrawiam cały zespół :)
Dawid Nowak
Dawid Nowak
09:16 17 Oct 19
Miałem wykonywane leczenie ortododontyczne w Orto-Live i jestem bardzo zadowolony. Polecam wszystkim i dziękuję :)
Andrzej Wita
Andrzej Wita
09:09 17 Oct 19
Polecam wszystkim szukajacym dobrego dentysty w Radomiu i okolicy. Ja jestem bardzo zadowolony. Polecam dr Janik, która jest swietnym fachowcem. Pozdrawiam caly zespol Andrzej
sshe sshee
sshe sshee
16:24 18 Sep 19
Bardzo polecam leczenie u Pani Doktor Janik-Podgórskiej. Kompetentna osoba o dużej wiedzy.
Julia Nowacka
Julia Nowacka
07:34 12 Sep 19
Miałam wykonywane leczenie w gabinecie Orto Live i jestem bardzo zadowolona. Szczególnie polecam dr Janik-Podgórską, która widać że jest fachowcem a do swojej pracy podchodzi z wielką pasją.
Patryk Janusz
Patryk Janusz
10:44 09 Jul 19
Pani Doktor to osoba z niesamowitą empatią do drugiej osoby. Sympatyczne i profesjonalne podejście przekłada się na dobrą współpracę z gabinetem :)
Sylwia K.
Sylwia K.
21:09 30 May 19
Dr Janik gada obszernie na każdej wizycie co za tym idzie? Czas leczenia o ile można to tak nazwać wydłuża się. Cena za wizyty ktore skończyły się na gadaniu kosmiczne. Pani doktor na każdej z wizyt powtarzała to samo zamiast przejść do działania. Nie polecam.
Ola Potocka
Ola Potocka
09:10 05 Oct 18
Wygórowane ceny (wyższe niż w Warszawie) i przedłużanie leczenia to wizytówka gabinetu dr Janik.
Aleksandra Węglarz
Aleksandra Węglarz
09:55 03 Feb 18
Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, iż doktor Janik odmieniła moje życie. Od najmłodszych lat zajmowała się moim zgryzem. Dzięki ogromnej wiedzy, zaangażowaniu i cudownym podejściu do pacjenta wyleczyła moją poważną wadę. Dr Janik to wybitny specjalista, a przy tym niezwykle ciepła osoba, która z empatią, pełnym profesjonalizmem podchodzi do pacjenta. Z czystym sercem polecam i po raz kolejny serdecznie dziękuję...
Zobacz wszystkie opinie

 

Orto-Live
5.0
powered by Facebook
Julia Wu
Julia Wu
2019-09-05T09:08:26+0000
Polecam. Chodzę regularnie na wizyty od dłuższego czasu i jestem bardzo zadowolona!
Przemyslaw Skrzek
Przemyslaw Skrzek
2018-03-27T23:02:05+0000
Rafał Janas
Rafał Janas
2018-03-21T20:34:54+0000
super atmosfera, profesjonalna obsługa i pełne zadowolenie
Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
2018-02-26T12:43:11+0000
Najlepsi z najlepszych !
Asia Wojtunik
Asia Wojtunik
2018-02-24T08:56:41+0000
Kasia Zakrzewska
Kasia Zakrzewska
2018-02-06T15:29:23+0000
Aleksandra Markowska
Aleksandra Markowska
2017-10-31T13:45:29+0000
Pełen profesjonalizm � 10/10!
Stanisław Skrzyński
Stanisław Skrzyński
2017-08-11T21:41:31+0000
Kasia Janicka
Kasia Janicka
2017-06-24T13:27:18+0000
Agata Niewadzisz
Agata Niewadzisz
2017-06-12T18:47:39+0000
Patrycja Zasada
Patrycja Zasada
2017-04-10T19:02:34+0000
Julia Szerling-Pielas
Julia Szerling-Pielas
2017-03-20T12:58:50+0000
Wiola Kądrowska
Wiola Kądrowska
2017-03-17T14:06:05+0000
Katarzyna Niedużak
Katarzyna Niedużak
2017-02-21T18:21:57+0000
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
2016-12-07T21:33:04+0000
Barbara Rozińska
Barbara Rozińska
2016-05-21T19:05:04+0000
Super pełen profesjonalizm. Polecam serdecznie
Bogusław Kopka
Bogusław Kopka
2016-01-14T08:13:13+0000
Bardzo dobra klinika, życzliwi ludzie, kompleksowe leczenie z udziałem różnych specjalistów. Podejmują decyzję o zastosowaniu leczenia po konsultacjach z różnymi lekarzami, szybka i profesjonalna diagnoza, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na dodatkowe badania. Polecam, dr hab. Bogusław Kopka, prof. historiiread more
Aleksandra Korycka
Aleksandra Korycka
2015-12-23T20:02:43+0000
Magdalena Zakonnik
Magdalena Zakonnik
2015-07-23T10:44:26+0000
Linda Banasik
Linda Banasik
2015-07-09T20:32:13+0000
Konrad Chmielewski
Konrad Chmielewski
2015-03-10T08:14:57+0000
Ola Janik
Ola Janik
2015-03-09T22:34:32+0000
Ada Gruszczak
Ada Gruszczak
2015-03-09T19:14:25+0000
Michał Czyżewski
Michał Czyżewski
2015-03-08T23:17:21+0000
10 RZECZY, które powinieneś wiedzieć,
zanim wybierzesz swojego dentystę
   

Przeczytaj także porady naszych ekspertów

   
Aparat kosmetyczny – czym się różni od zwykłego?
aparat ceramiczny aparat kosmetyczny aparat kryształowy aparat porcelanowy aparat samoligaturujący Orto-Live

Aparat kosmetyczny – co to takiego? Co wyróżnia ten rodzaj aparatu ortodontycznego? Już za chwilę wszystko wyjaśnimy.   Kosmetyczny aparat ortodontyczny – czym się wyróżnia? Nikogo […]


Czytaj
Ząb zatrzymany
chirurgiczne usunięcie zęba Orto-Live ząb zatrzymany zatrzymanie zęba

Ząb zatrzymany – przyczyny, objawy leczenie. O tym wszystkim przeczytasz w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy! Dowiedz się, jak rozpoznać tę nieprawidłowość i jak radzić sobie z zębem zatrzymanym.   Ząb […]


Czytaj
Resekcja wierzchołka korzenia
leczenie kanałowe resekcja wierzchołka zęba wypełnienie wsteczne zapalenie tkanek

Resekcja wierzchołka korzenia – brzmi tajemniczo? A to tylko nazwa zabiegu stomatologicznego. Na czym polega taki zabieg i w jaki sposób się go wykonuje? Czytaj dalej, a poznasz szczegóły! […]


Czytaj
Wszelkie prawa zastrzeżone