Czym jest ząb?


, Czym jest ząb?
Orto-Live Radom stomatologia zachowawcza ząb

Ząb, jaki jest, każdy widzi. Wydawałoby się więc, że nie ma potrzeby zagłębiania się w ten temat – każdy ma przecież własne doświadczenia z zębami. Ale fakt, że przez całe życie się z nich korzysta, nie oznacza, że nie można wzbogacić swojej wiedzy o nich. Zatem podejmiemy ten temat i odpowiemy na kilka podstawowych pytań dotyczących zębów.
 
 

Ząb – co to takiego?

Ząb jest zbudowanym z kilku rodzajów tkanek anatomicznym tworem organizmu. Pełni ważną funkcję w układzie trawiennym – jego zadaniem jest przede wszystkim rozdrabnianie pokarmu. Nie znaczy to, że to jego wyłączna funkcja. Zęby mają też inne zadanie, mianowicie podpierają język i policzki, co umożliwia nam poprawną artykulację i odgrywa niepoślednią rolę dla estetyki twarzy.
 
 

Jak zbudowany jest ząb?

Ząb jest złożony z trzech zasadniczych części: korony, szyjki i korzenia. Korona to widoczna część zęba. Jej zewnętrzną warstwę stanowi szkliwo, będące najtwardszą i najbardziej zmineralizowaną tkanką ludzkiego organizmu. Pod szkliwem znajduje się zębina, a najgłębszą warstwą jest miazga, zbudowana z nerwów i naczyń krwionośnych. Szyjka zęba to punkt styku pomiędzy koroną i cementem otaczającym korzenie.
 
Korzeń, mocno umiejscowiony w zębodole, odpowiada za stabilizację zęba w dziąsłach. Liczba korzeni nie przy każdym zębie jest taka sama. Siekacze, kły i zęby przedtrzonowe, z wyjątkiem pierwszych górnych, mają po jednym korzeniu. Pierwsze przedtrzonowce oraz trzonowce żuchwy mają jeden lub dwa korzenie, natomiast trzonowce szczęki z reguły mają po trzy lub cztery korzenie.
 
 

Jakie są funkcje zębów?

O funkcjach pełnionych przez zęby już co nieco powiedzieliśmy, ale warto nieco szerzej omówić to zagadnienie. Podstawową funkcją uzębienia jest nagryzanie pokarmów i rozdrabnianie ich na dużo mniejsze części. Dlatego braki w uzębieniu sprawiają, że jedzenie jest gryzione niedokładnie – w efekcie dochodzi do obciążenia na przykład śluzówki żołądka, co powoduje niestrawność.
 
Zęby i tkanki kostne mają też duży wpływ na estetykę twarzy, ponieważ zapewniają policzkom odpowiednie podparcie. W przypadku braków zębowych kościec jamy ustnej zaczyna zanikać, przez co mogą zapadać się policzki i powstawać zmarszczki lub tak zwany profil starczy.
 
Zęby odgrywają również bardzo ważną rolę jako element aparatu mowy. W przypadku luk w uzębieniu język traci prawidłowe podparcie, co utrudnia lub wręcz uniemożliwia artykułowanie niektórych głosek, takich jak t, d, s, c, r, n, dz, dź, dż.
 

  • Zapisz się na konsultację

    , Czym jest ząb?

    Poznaj atuty:

Jakie są rodzaje zębów?

Dorosły człowiek ma trzydzieści dwa zęby, po szesnaście w każdym łuku zębowym. Spośród nich osiem to siekacze, ostre zęby przednie w kształcie dłuta, które służą do przegryzania pokarmu. Następne w kolejności są cztery kły – zęby o stożkowatym lub guzkowatym kształcie, służące do przegryzania pokarmu. Zęby przedtrzonowe, a jest ich osiem, mają po dwa charakterystyczne zaostrzone guzki i służą do rozgniatania i rozrywania pokarmu. Łuki zębowe zakończone są zębami trzonowymi. Jest ich aż dwanaście. Na powierzchni żującej mają wiele guzków, a ich zadaniem jest rozdrabnianie pokarmu.
 
 

Jak oznaczać zęby?

W rozmowie ze stomatologiem ważne jest, aby umieć dokładnie określić, który ząb sprawia problem. Chodzi o dokładne wskazanie jego pozycji. Niektórym Pacjentom może to sprawiać problem, ale tak naprawdę nie jest to skomplikowane. Pozycję zębów zaczynamy określać od środkowych siekaczy (czyli jedynek), a następnie posuwamy się wzdłuż łuków zębowych aż do ostatniego trzonowca, czyli siódemki (lub ósemki, jeżeli wyrżnął nam się już ząb mądrości).
 
 

Co możesz teraz zrobić?

Warto poszerzać swoją wiedzę na temat zębów. Dzięki temu można szybciej zauważyć niektóre niepokojące objawy, a także łatwiej przychodzi komunikacja ze stomatologiem. Świadomość, jak ważne funkcje pełnią zęby, powinna stanowić motywację, by w razie pojawienia się z nimi problemów nie odkładać wizyty w gabinecie. Jeśli stan twoich zębów zaczyna cię niepokoić, umów się na wizytę. Możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.

Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu
Hiperdoncja- co zrobić w sytuacji nadliczbowych zębów?
Orto-Live ortodoncja profilaktyka Radom

Problemy stomatologiczne mogą mieć różny charakter i zakres oddziaływania. Nie zawsze są związane z brakiem higieny w jamie ustnej, czasem mają podłoże genetyczne i są od nas niezależne. Taka […]


Czytaj
Afty – jak sobie z nimi poradzić?
akty Orto-Live profilaktyka Radom

Być może borykasz się z problemem aft, które znacznie pogarszają jakość Twojego życia. Współcześnie istnieją skuteczne rozwiązania, które w konsekwencji pozwalają znowu cieszyć się pełnią życia. Warto […]


Czytaj
Leczenie ortodontyczne u dorosłych
nowoczesna stomatologia Orto-Live ortodoncja Radom

Leczenie ortodontyczne powala nie tylko poprawić estetykę uśmiechu i twarzy, ale również zapobiec wystąpieniu wielu dolegliwości, które mogą mieć negatywny wpływ na jakość życia. Dlatego nigdy nie należy rezygnować […]


Czytaj

ORTO-LIVE - wysoko oceniana stomatologia

Zobacz, co mówią o nas Pacjenci

 

Klinika ORTO-LIVE


 

Orto-Live
4.5
Based on 19 reviews
powered by Google
Monika Luks
Monika Luks
12:34 12 Aug 20
Od kilku lat chodzę jestem Pacjentką Orto-Live i jestem bardzo zadowolona. Pani Doktor jest bardzo miła i zawsze porozmawia ze mną i opiszę co robić, aby zachować zdrowe zęby. Mimo, że kiedyś obawiałem się dentysty, to teraz nie mam żadnych problemów z zębami, co w dużej mierze jest zasługą Orto-Live. Pozdrawiam i Polecam
Anna Kowalska
Anna Kowalska
09:36 24 Mar 20
Pani Doktor Podgórska sprawia że można zapomnieć że jest się u dentysty. Dzięki niej wizyty u dentysty stały się dla mnie przyjemnością co kiedyś wydawało się niemożliwe :) Ślicznie dziękuję! :)
Janina Luc
Janina Luc
09:50 20 Feb 20
Szczerze polecam gabinet Orto Live. Mialam tu zakladana proteze i jestem bardzo zadowolona poniewaz teraz moge sie usmiechac i bez problemu jesc posilki a wczesniej unikalam. Bardzo dziekuje calemu zespolowi
Monika Dawidowska
Monika Dawidowska
14:03 15 Jan 20
Do gabinetu trafiłam z polecenia koleżanki i muszę jej bardzo podziękować :) Jestem po leczeniu ortodontycznym u Pani Doktor Janik-Podgórskiej która jest znakomitym fachowcem i pomogła mi uporać się z bardzo poważną wadą zgryzu jaką miałam :) Bardzo dziękuje Pani doktor oraz całemu zespołowi za podejście do Pacjenta. Nigdy do tej pory nie czułam się u dentysty tak swobodnie jak w Orto-Live :)
Hanka Jabłońska
Hanka Jabłońska
12:02 03 Jan 20
Jestem bardzo zadowolona z leczenia zachowawczego oraz ortodontycznego jakie miałam wykonywane w klinice Orto-Live :)) Wszystko przebiegało tak jak zostało mi wytłumaczone na początku leczenia za co jestem bardzo wdzięczna :)
Łukasz Malicki
Łukasz Malicki
08:40 13 Nov 19
Świetne miejsce dla Pacjentów w każdym wieku :) Miałem wykonywane złożone leczenie i jestem bardzo zadowolony :) Mój syn również rozpoczął przygodę z dentystą od tego gabinetu i jest zachwycony :) Pozdrawiam cały zespół :)
Dawid Nowak
Dawid Nowak
09:16 17 Oct 19
Miałem wykonywane leczenie ortododontyczne w Orto-Live i jestem bardzo zadowolony. Polecam wszystkim i dziękuję :)
Andrzej Wita
Andrzej Wita
09:09 17 Oct 19
Polecam wszystkim szukajacym dobrego dentysty w Radomiu i okolicy. Ja jestem bardzo zadowolony. Polecam dr Janik, która jest swietnym fachowcem. Pozdrawiam caly zespol Andrzej
sshe sshee
sshe sshee
16:24 18 Sep 19
Bardzo polecam leczenie u Pani Doktor Janik-Podgórskiej. Kompetentna osoba o dużej wiedzy.
Julia Nowacka
Julia Nowacka
07:34 12 Sep 19
Miałam wykonywane leczenie w gabinecie Orto Live i jestem bardzo zadowolona. Szczególnie polecam dr Janik-Podgórską, która widać że jest fachowcem a do swojej pracy podchodzi z wielką pasją.
Patryk Janusz
Patryk Janusz
10:44 09 Jul 19
Pani Doktor to osoba z niesamowitą empatią do drugiej osoby. Sympatyczne i profesjonalne podejście przekłada się na dobrą współpracę z gabinetem :)
Sylwia K.
Sylwia K.
21:09 30 May 19
Dr Janik gada obszernie na każdej wizycie co za tym idzie? Czas leczenia o ile można to tak nazwać wydłuża się. Cena za wizyty ktore skończyły się na gadaniu kosmiczne. Pani doktor na każdej z wizyt powtarzała to samo zamiast przejść do działania. Nie polecam.
Ola Potocka
Ola Potocka
09:10 05 Oct 18
Wygórowane ceny (wyższe niż w Warszawie) i przedłużanie leczenia to wizytówka gabinetu dr Janik.
Aleksandra Węglarz
Aleksandra Węglarz
09:55 03 Feb 18
Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, iż doktor Janik odmieniła moje życie. Od najmłodszych lat zajmowała się moim zgryzem. Dzięki ogromnej wiedzy, zaangażowaniu i cudownym podejściu do pacjenta wyleczyła moją poważną wadę. Dr Janik to wybitny specjalista, a przy tym niezwykle ciepła osoba, która z empatią, pełnym profesjonalizmem podchodzi do pacjenta. Z czystym sercem polecam i po raz kolejny serdecznie dziękuję...
Zobacz wszystkie opinie

 

Orto-Live
5.0
powered by Facebook
Julia Wu
Julia Wu
2019-09-05T09:08:26+0000
Polecam. Chodzę regularnie na wizyty od dłuższego czasu i jestem bardzo zadowolona!
Przemyslaw Skrzek
Przemyslaw Skrzek
2018-03-27T23:02:05+0000
Rafał Janas
Rafał Janas
2018-03-21T20:34:54+0000
super atmosfera, profesjonalna obsługa i pełne zadowolenie
Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
2018-02-26T12:43:11+0000
Najlepsi z najlepszych !
Asia Wojtunik
Asia Wojtunik
2018-02-24T08:56:41+0000
Kasia Zakrzewska
Kasia Zakrzewska
2018-02-06T15:29:23+0000
Aleksandra Markowska
Aleksandra Markowska
2017-10-31T13:45:29+0000
Pełen profesjonalizm � 10/10!
Stanisław Skrzyński
Stanisław Skrzyński
2017-08-11T21:41:31+0000
Kasia Janicka
Kasia Janicka
2017-06-24T13:27:18+0000
Agata Niewadzisz
Agata Niewadzisz
2017-06-12T18:47:39+0000
Patrycja Zasada
Patrycja Zasada
2017-04-10T19:02:34+0000
Julia Szerling-Pielas
Julia Szerling-Pielas
2017-03-20T12:58:50+0000
Wiola Kądrowska
Wiola Kądrowska
2017-03-17T14:06:05+0000
Katarzyna Niedużak
Katarzyna Niedużak
2017-02-21T18:21:57+0000
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
2016-12-07T21:33:04+0000
Barbara Rozińska
Barbara Rozińska
2016-05-21T19:05:04+0000
Super pełen profesjonalizm. Polecam serdecznie
Bogusław Kopka
Bogusław Kopka
2016-01-14T08:13:13+0000
Bardzo dobra klinika, życzliwi ludzie, kompleksowe leczenie z udziałem różnych specjalistów. Podejmują decyzję o zastosowaniu leczenia po konsultacjach z różnymi lekarzami, szybka i profesjonalna diagnoza, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na dodatkowe badania. Polecam, dr hab. Bogusław Kopka, prof. historiiread more
Aleksandra Korycka
Aleksandra Korycka
2015-12-23T20:02:43+0000
Magdalena Zakonnik
Magdalena Zakonnik
2015-07-23T10:44:26+0000
Linda Banasik
Linda Banasik
2015-07-09T20:32:13+0000
Konrad Chmielewski
Konrad Chmielewski
2015-03-10T08:14:57+0000
Ola Janik
Ola Janik
2015-03-09T22:34:32+0000
Ada Gruszczak
Ada Gruszczak
2015-03-09T19:14:25+0000
Michał Czyżewski
Michał Czyżewski
2015-03-08T23:17:21+0000
10 RZECZY, które powinieneś wiedzieć,
zanim wybierzesz swojego dentystę
   

Przeczytaj także porady naszych ekspertów

   
Papierosy a zdrowie jamy ustnej
choroby jamy ustnej Orto-Live papierosy skutki palenia

Że papierosy szkodzą, o tym wszyscy już wiedzą. Ale czy wiesz, że nie tylko dla płuc są one szkodliwe? Palenie papierosów niekorzystnie odbija się również na stanie zębów i jamy ustnej.   […]


Czytaj
Paradontoza – przyczyny, objawy i leczenie
choroby jamy ustnej dziąsła Orto-Live paradontoza

Paradontoza jest poważnym zapaleniem przyzębia. To najczęstsze obok próchnicy schorzenie jamy ustnej. Choroba ta uszkadza struktury otaczające i utrzymujące zęby: cement korzeniowy, ozębną, dziąsło, kość wyrostka zębodołowego. […]


Czytaj
Nadwrażliwość zębów
ból nadwrażliwe zęby nadwrażliwość zębów Orto-Live

Ząb reaguje w zetknięciu z zimnym lub gorącym posiłkiem? A może daje o sobie znać, gdy jesz coś kwaśnego lub słodkiego? Znasz ten ból? Prawdopodobnie to nadwrażliwe zęby. Nie jest to […]


Czytaj
Wszelkie prawa zastrzeżone