Korony zębowe – dla kogo są przeznaczone?


, Korony zębowe – dla kogo są przeznaczone?
korony i mosty Orto-Live protetyka Radom

Zdrowy i zadbany wygląd zębów jest naszą wizytówką. Osoby, które mogą poszczycić się naturalnym i pięknym uśmiechem są bardziej pewne siebie i łatwiej osiągają sukcesy w sferze prywatnej i zawodowej. Nie każdy jednak jest w pełni zadowolony z estetyki swoich zębów, które mogą posiadać silne przebarwienia, pęknięcia, czy starcia. Mocno uszkodzone szkliwo zębów, czy rozległe ubytki próchnicze sprawiają, że zęby nie wyglądają zdrowo, a przez to cała twarz wydaje się starsza i bardziej zmęczona. Współczesna stomatologia wychodzi naprzeciw tym problemom, oferując bezpieczne, sprawdzone i bezbolesne metody odbudowy estetycznej zębów przy pomocy koron protetycznych.

Na czym polega ta metoda i dla kogo jest dedykowana? Przyjrzyjmy się z bliska temu tematowi.

Czym są korony zębowe?

Korona zębowa to rodzaj uzupełnienia protetycznego, który umożliwia przywrócenie estetyki uśmiechu oraz prawidłowych funkcji zgryzu. Dzięki niej można trwale odbudować mocno uszkodzone, złamane lub pęknięte uzębienie. Korona zębowa sprawdza się również w przypadku utraty pojedynczych zębów, rozległych ubytków próchniczych oraz silnych przebarwień. Poza znaczącą poprawą wyglądu zęba, pełni także funkcję ochronną i wzmacniającą.

W jaki sposób mocowane są korony protetyczne?

Istnieje kilka metod mocowania koron zębowych w jamie ustnej Pacjenta. W przypadku zdrowego fragmentu zęba, lekarz po jego oszlifowaniu nakleja się na niego koronę. Kolor korony zębowej jest dobrany tak, aby pasował odcieniem do pozostałych zębów. W przypadku tzw. martwych zębów – po leczeniu kanałowym ważne jest aby dodatkowo zabezpieczyć je przed uszkodzeniami. W tym celu stosuje się korony z wkładem korzeniowo-koronowym. Wkład zostaje osadzony w korzeniu zęba i zamocowany przy pomocy specjalnego dentystycznego. Na górnej części wkładu umieszczona jest korona protetyczna, która jest wykonywana z materiału kompozytowego lub porcelany. Korony protetyczne mogą być również zamocowane w oparciu o wcześniej wszczepione implanty. Wówczas korona zostaje przytwierdzona do implantu za pomocą specjalnego tytanowego łącznika, który jest zatopiony w kość szczęki. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku pojedynczych braków zębowych, ponieważ implant stanowi odpowiednie obciążenie dla kości, zapobiegając tym samym jej zanikowi w miejscu po utraconym zębie.

Warto podkreślić, iż w odróżnieniu od protez zębowych, korony są mocowane w jamie ustnej na stałe i zachowują się tak jak naturalne zęby. Pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu związanego z ich użytkowaniem. Oczywiście, należy o nie dbać tak jak o swoje uzębienie i stosować się ściśle do zaleceń lekarza.

  • Zapisz się na konsultację

    , Korony zębowe – dla kogo są przeznaczone?

    Poznaj atuty:

Rodzaje koron protetycznych

Korony protetyczne mogą być wykonane z różnych materiałów. Najbardziej popularne z nich to:

1. Korony kompozytowe – są zwykle traktowane jako tymczasowe rozwiązanie. Jednak w przypadku osób, u których istnieją przeciwwskazania do założenia koron porcelanowych (np. z powodu twardości materiału) możliwe jest uzupełnienie stałe koronami kompozytowymi.

2. Korony metalowo- porcelanowe – wnętrze korony wypełnione jest metalowymi elementami, na które nakładana jest warstwa porcelany. Dużym atutem tego rozwiązania jest dobra wytrzymałość. Pacjenci mogą cieszyć się efektami estetycznymi przez długie lata. Jednak wykorzystanie metalu powoduje obniżenie estetyki tej odbudowy protetycznej, dlatego Pacjenci, którym zależy na bardziej spektakularnych efektach wizualnych warto, by rozważyli korony pełnoceramiczne.

3. Korony pełnoceramiczne – są najbardziej estetycznym rozwiązaniem. Idealnie imitują wygląd naturalnych zębów, często są wręcz nie do odróżnienia. Najczęściej wykonuje się je w celu uzupełnienia zębów przednich.

Dla kogo korony protetyczne są dobrym rozwiązaniem?

Uzupełnienie protetyczne w postaci koron zębowych stosowane jest między innymi do rekonstrukcji zębów, które leczone były kanałowo. Taki typ uzupełnienia ma swoje zastosowanie ma również w przypadku odbudowy mocno uszkodzonych, startych lub silnie przebarwionych zębów. Korona protetyczna stanowi idealne pokrycie dla zęba zniekształconego i często stanowi element kompleksowego leczenia implantoprotetycznego. Stosuje się ja również jako filar do zamocowania mostu protetycznego. Z tego rozwiązania mogą skorzystać również osoby, których szkliwo jest mocno starte i dzięki koronie protetycznej słaby ząb zostanie dodatkowo zabezpieczony przed kruszeniem się oraz działaniem kwasów i bakterii, np. wywołujących próchnicę czy choroby przyzębia.

Przeciwwskazania do wykonania koron zębowych

Korony protetyczne nie zawsze jednak mogą zostać wykonane. Wszystko zależy od zasięgu zniszczenia zęba i skali jego uszkodzeń. Koron zębowych nie wykonuje się w przypadku gdy:

  • fragment zęba zlokalizowanego nad dziąsłem ma mniej niż 2-3 mm
  • kiedy zniszczenia zęba spowodowane próchnicą sięgają aż do poziomu dziąsła lub głębiej

    Wówczas lekarz zaleca wydłużenie korony klinicznej zęba, a następnie wykonuje tymczasowa odbudowę. Po okresie pół roku zwykle zakładana jest już korona porcelanowa.

 

Umów się na wizytę!

Borykasz się z mocno zniszczonym uzębieniem, które znacząco psuje estetykę Twojego uśmiechu i stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia? Poszukujesz nowoczesnych, bezpiecznych i sprawdzonych metod odbudowy zębów? Warto skorzystać z wieloletniego doświadczenia i ogromnych umiejętności naszych protetyków. Pomożemy Ci odzyskać na nowo piękny i naturalny wygląd uśmiechu. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.

Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu
Nowoczesne wypełnienia estetyczne
Orto-Live plomby Radom stomatologia zachowawcza

Zmiany próchnicowe są powszechnym problemem. Do uzupełnienia powstałych ubytków wykorzystywane są najczęściej wypełnienia światłoutwardzalne, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością. W naszej klinice stomatologicznej stosowane są również estetyczne […]


Czytaj
Jak dbać o protezę zębową?
implanty Orto-Live protezy Radom

Problem utraty wszystkich zębów współcześnie jest skutecznie rozwiązywany przez zastosowanie estetycznych i w pełni funkcjonalnych protez. To właśnie dzięki tej metodzie możesz odzyskać w końcu całą radość z życia. […]


Czytaj
Czy warto przeprowadzić wizytę adaptacyjną?
Orto-Live Radom stomatologia dziecięca wizyta adaptacyjna

Leczenie małych Pacjentów wymaga szczególnej subtelności, gdyż bardzo ważne jest, aby podczas zabiegu nie wywołać u nich traumy. Negatywne doświadczenia wyniesione z gabinetu stomatologicznego rzutują na późniejsze podejście do zagadnień […]


Czytaj

ORTO-LIVE - wysoko oceniana stomatologia

Zobacz, co mówią o nas Pacjenci

 

Klinika ORTO-LIVE


 

Orto-Live
4.5
Based on 19 reviews
powered by Google
Monika Luks
Monika Luks
12:34 12 Aug 20
Od kilku lat chodzę jestem Pacjentką Orto-Live i jestem bardzo zadowolona. Pani Doktor jest bardzo miła i zawsze porozmawia ze mną i opiszę co robić, aby zachować zdrowe zęby. Mimo, że kiedyś obawiałem się dentysty, to teraz nie mam żadnych problemów z zębami, co w dużej mierze jest zasługą Orto-Live. Pozdrawiam i Polecam
Anna Kowalska
Anna Kowalska
09:36 24 Mar 20
Pani Doktor Podgórska sprawia że można zapomnieć że jest się u dentysty. Dzięki niej wizyty u dentysty stały się dla mnie przyjemnością co kiedyś wydawało się niemożliwe :) Ślicznie dziękuję! :)
Janina Luc
Janina Luc
09:50 20 Feb 20
Szczerze polecam gabinet Orto Live. Mialam tu zakladana proteze i jestem bardzo zadowolona poniewaz teraz moge sie usmiechac i bez problemu jesc posilki a wczesniej unikalam. Bardzo dziekuje calemu zespolowi
Monika Dawidowska
Monika Dawidowska
14:03 15 Jan 20
Do gabinetu trafiłam z polecenia koleżanki i muszę jej bardzo podziękować :) Jestem po leczeniu ortodontycznym u Pani Doktor Janik-Podgórskiej która jest znakomitym fachowcem i pomogła mi uporać się z bardzo poważną wadą zgryzu jaką miałam :) Bardzo dziękuje Pani doktor oraz całemu zespołowi za podejście do Pacjenta. Nigdy do tej pory nie czułam się u dentysty tak swobodnie jak w Orto-Live :)
Hanka Jabłońska
Hanka Jabłońska
12:02 03 Jan 20
Jestem bardzo zadowolona z leczenia zachowawczego oraz ortodontycznego jakie miałam wykonywane w klinice Orto-Live :)) Wszystko przebiegało tak jak zostało mi wytłumaczone na początku leczenia za co jestem bardzo wdzięczna :)
Łukasz Malicki
Łukasz Malicki
08:40 13 Nov 19
Świetne miejsce dla Pacjentów w każdym wieku :) Miałem wykonywane złożone leczenie i jestem bardzo zadowolony :) Mój syn również rozpoczął przygodę z dentystą od tego gabinetu i jest zachwycony :) Pozdrawiam cały zespół :)
Dawid Nowak
Dawid Nowak
09:16 17 Oct 19
Miałem wykonywane leczenie ortododontyczne w Orto-Live i jestem bardzo zadowolony. Polecam wszystkim i dziękuję :)
Andrzej Wita
Andrzej Wita
09:09 17 Oct 19
Polecam wszystkim szukajacym dobrego dentysty w Radomiu i okolicy. Ja jestem bardzo zadowolony. Polecam dr Janik, która jest swietnym fachowcem. Pozdrawiam caly zespol Andrzej
sshe sshee
sshe sshee
16:24 18 Sep 19
Bardzo polecam leczenie u Pani Doktor Janik-Podgórskiej. Kompetentna osoba o dużej wiedzy.
Julia Nowacka
Julia Nowacka
07:34 12 Sep 19
Miałam wykonywane leczenie w gabinecie Orto Live i jestem bardzo zadowolona. Szczególnie polecam dr Janik-Podgórską, która widać że jest fachowcem a do swojej pracy podchodzi z wielką pasją.
Patryk Janusz
Patryk Janusz
10:44 09 Jul 19
Pani Doktor to osoba z niesamowitą empatią do drugiej osoby. Sympatyczne i profesjonalne podejście przekłada się na dobrą współpracę z gabinetem :)
Sylwia K.
Sylwia K.
21:09 30 May 19
Dr Janik gada obszernie na każdej wizycie co za tym idzie? Czas leczenia o ile można to tak nazwać wydłuża się. Cena za wizyty ktore skończyły się na gadaniu kosmiczne. Pani doktor na każdej z wizyt powtarzała to samo zamiast przejść do działania. Nie polecam.
Ola Potocka
Ola Potocka
09:10 05 Oct 18
Wygórowane ceny (wyższe niż w Warszawie) i przedłużanie leczenia to wizytówka gabinetu dr Janik.
Aleksandra Węglarz
Aleksandra Węglarz
09:55 03 Feb 18
Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, iż doktor Janik odmieniła moje życie. Od najmłodszych lat zajmowała się moim zgryzem. Dzięki ogromnej wiedzy, zaangażowaniu i cudownym podejściu do pacjenta wyleczyła moją poważną wadę. Dr Janik to wybitny specjalista, a przy tym niezwykle ciepła osoba, która z empatią, pełnym profesjonalizmem podchodzi do pacjenta. Z czystym sercem polecam i po raz kolejny serdecznie dziękuję...
Zobacz wszystkie opinie

 

Orto-Live
5.0
powered by Facebook
Julia Wu
Julia Wu
2019-09-05T09:08:26+0000
Polecam. Chodzę regularnie na wizyty od dłuższego czasu i jestem bardzo zadowolona!
Przemyslaw Skrzek
Przemyslaw Skrzek
2018-03-27T23:02:05+0000
Rafał Janas
Rafał Janas
2018-03-21T20:34:54+0000
super atmosfera, profesjonalna obsługa i pełne zadowolenie
Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
2018-02-26T12:43:11+0000
Najlepsi z najlepszych !
Asia Wojtunik
Asia Wojtunik
2018-02-24T08:56:41+0000
Kasia Zakrzewska
Kasia Zakrzewska
2018-02-06T15:29:23+0000
Aleksandra Markowska
Aleksandra Markowska
2017-10-31T13:45:29+0000
Pełen profesjonalizm � 10/10!
Stanisław Skrzyński
Stanisław Skrzyński
2017-08-11T21:41:31+0000
Kasia Janicka
Kasia Janicka
2017-06-24T13:27:18+0000
Agata Niewadzisz
Agata Niewadzisz
2017-06-12T18:47:39+0000
Patrycja Zasada
Patrycja Zasada
2017-04-10T19:02:34+0000
Julia Szerling-Pielas
Julia Szerling-Pielas
2017-03-20T12:58:50+0000
Wiola Kądrowska
Wiola Kądrowska
2017-03-17T14:06:05+0000
Katarzyna Niedużak
Katarzyna Niedużak
2017-02-21T18:21:57+0000
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
2016-12-07T21:33:04+0000
Barbara Rozińska
Barbara Rozińska
2016-05-21T19:05:04+0000
Super pełen profesjonalizm. Polecam serdecznie
Bogusław Kopka
Bogusław Kopka
2016-01-14T08:13:13+0000
Bardzo dobra klinika, życzliwi ludzie, kompleksowe leczenie z udziałem różnych specjalistów. Podejmują decyzję o zastosowaniu leczenia po konsultacjach z różnymi lekarzami, szybka i profesjonalna diagnoza, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na dodatkowe badania. Polecam, dr hab. Bogusław Kopka, prof. historiiread more
Aleksandra Korycka
Aleksandra Korycka
2015-12-23T20:02:43+0000
Magdalena Zakonnik
Magdalena Zakonnik
2015-07-23T10:44:26+0000
Linda Banasik
Linda Banasik
2015-07-09T20:32:13+0000
Konrad Chmielewski
Konrad Chmielewski
2015-03-10T08:14:57+0000
Ola Janik
Ola Janik
2015-03-09T22:34:32+0000
Ada Gruszczak
Ada Gruszczak
2015-03-09T19:14:25+0000
Michał Czyżewski
Michał Czyżewski
2015-03-08T23:17:21+0000
10 RZECZY, które powinieneś wiedzieć,
zanim wybierzesz swojego dentystę
   

Przeczytaj także porady naszych ekspertów

   
Papierosy a zdrowie jamy ustnej
choroby jamy ustnej Orto-Live papierosy skutki palenia

Że papierosy szkodzą, o tym wszyscy już wiedzą. Ale czy wiesz, że nie tylko dla płuc są one szkodliwe? Palenie papierosów niekorzystnie odbija się również na stanie zębów i jamy ustnej.   […]


Czytaj
Paradontoza – przyczyny, objawy i leczenie
choroby jamy ustnej dziąsła Orto-Live paradontoza

Paradontoza jest poważnym zapaleniem przyzębia. To najczęstsze obok próchnicy schorzenie jamy ustnej. Choroba ta uszkadza struktury otaczające i utrzymujące zęby: cement korzeniowy, ozębną, dziąsło, kość wyrostka zębodołowego. […]


Czytaj
Nadwrażliwość zębów
ból nadwrażliwe zęby nadwrażliwość zębów Orto-Live

Ząb reaguje w zetknięciu z zimnym lub gorącym posiłkiem? A może daje o sobie znać, gdy jesz coś kwaśnego lub słodkiego? Znasz ten ból? Prawdopodobnie to nadwrażliwe zęby. Nie jest to […]


Czytaj
Wszelkie prawa zastrzeżone