fbpx

Podniesienie dna zatoki szczękowej


, Podniesienie dna zatoki szczękowej
implantacja metoda otwarta Orto-Live podniesienie dna zatoki szczękowej zalecenia pozabiegowe zatoka szczękowa

Podniesienie dna zatoki szczękowej najczęściej jest wykonywane u Pacjentów, u których mają być wszczepione implanty. Pozwala przeprowadzić implantację u osób, które nie mają wystarczającej ilości tkanki kostnej.

 

Kiedy wykonuje się podniesienie dna zatoki szczękowej?

Zatoki szczękowe to wyścielone błoną śluzową i wypełnione powietrzem jamy w kształcie piramidy, ułożone symetrycznie. Z reguły sięgają one od czwartych do siódmych zębów po obu stronach łuku zębowego. Pełnią rozmaite funkcje: izolują ośrodki nerwowe, chronią narządy zmysłów przed urazem, nawilżają i ogrzewają wdychane powietrze, mają także wpływ na barwę głosu.

Dno zatoki szczękowej i korzenie zębowe powinny być oddzielone kilkumilimetrową warstwą tkanki kostnej. Jednak w niektórych przypadkach korzenie zębowe sięgają dna zatoki szczękowej, która przykryta jest tylko śluzówką lub cienką blaszką kostną.

Taki nieprawidłowy układ wiąże się z laryngologicznymi i stomatologicznymi problemami. Bakterie mogą przenikać z jamy zatok do korzeni i w drugą stronę, czego efektem mogą być rozmaite zakażenia.

Zbyt mała przestrzeń kostna między dnem zatoki a korzeniami jest też sporym problemem dla osób, które zamierzają poddać się implantacji. Implanty zębowe powinny trwale osadzić się w kości, kiedy więc nie ma jej w wystarczającej ilości, stanowi to przeszkodę dla powodzenia zabiegu.

Jest jednak sposób, aby zaradzić temu problemowi – mowa oczywiście o podniesieniu dna zatoki szczękowej.

 

Na czym polega podniesienie dna zatoki szczękowej?

Podniesienie dna zatoki szczękowej polega na tym, że do przestrzeni powietrznej wprowadzony zostaje materiał kościozastępczy albo własna tkanka Pacjenta, którą można pobrać na przykład z żuchwy.

Praktykuje się dwie metody przeprowadzania tego zabiegu. Pierwszą z nich jest metoda zamknięta (nazywana też krestalną). Chirurg stwarza sobie dostęp do zatoki od strony wyrostka zębodołowego, w którym przedtem znajdował się ząb. Wykorzystuje otwór pod wprowadzany implant, dlatego nie ma potrzeby otwierania światła zatoki. Przeprowadzając zabieg tą metodą można zrekonstruować pionowy zanik kości w zakresie około 3 mm.

Metoda otwarta jest bardziej inwazyjna i stosowana w przypadku większych zaników kostnych. Lekarz ma większą kontrolę nad zabiegiem. Może podnieść dno zatoki nawet o 10 mm.

Tutaj dostęp do zatoki jest tworzony od strony przedsionka jamy ustnej. Chirurg odwarstwia błonę śluzową i wycina w ścianie bocznej zatoki niewielkie okienko. Następnie oddziela od kości błonę śluzową, która wyściela zatokę. W miejsc, które w ten sposób się tworzy, umieszcza kościozastępczy materiał. Wycięte okienko trzeba oczywiście zamknąć – lekarz robi to za pomocą specjalnej membrany.

Metoda otwarta pozwala na to, by od razu dokonać implantacji, skracając w ten sposób czas leczenia implantologicznego. Jednak nie zawsze jest to zalecane – ocena możliwości i ryzyka należy do lekarza.

 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Przed przeprowadzeniem zabiegu Pacjent może zostać skierowany przez lekarza na dodatkowe badania. To dlatego, że niektóre przewlekłe choroby i inne uwarunkowania stanowią przeciwwskazanie do przeprowadzenia podniesienia dna zatoki szczękowej.

Ważne są zalecenia pozabiegowe. Pacjentowi zaleca się przykładanie zimnych okładów w okolicach miejsca zabiegowego. Przez około trzy tygodnie powinien unikać aktywności fizycznej, dźwigania ciężkich przedmiotów, a nawet wykonywania gwałtownych ruchów głową. Trzeba też uważać z jedzeniem – w początkowym okresie po zabiegu zaleca się spożywanie pokarmów letnich i nie wymagających gryzienia.

 

Co możesz teraz zrobić?

Zdarzają się sytuacje, w których podniesienie dna zatoki szczękowej może być bardzo pomocne. Ale ocena należy oczywiście do lekarza. Zatem tego, czy kwalifikujesz się do takiego zabiegu, możesz dowiedzieć się dopiero w gabinecie. Przyjdź do Orto-Live – na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.

Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu
Czym jest korona protetyczna?
implanty korony Orto-Live Radom

Estetyka Twojego uśmiechu została znacznie pogorszona przez lukę w uzębieniu? A może nieszczęśliwy wypadek doprowadził do złamania zęba? W takich sytuacjach idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie korony protetycznej. Jak wygląda leczenie […]


Czytaj
Zalecenia po usunięciu zębów
ekstrakcja zęba usuwanie zębów

Podstawowe porady po ekstrakcji zębów: 1. Unikaj twardych, ziarnistych, gorących i pikantnych potraw. 2. Nie pal papierosów i nie spożywaj alkoholu – pogarsza to znacznie gojenie rany i może […]


Czytaj
Aparat kosmetyczny – czym się różni od zwykłego?
aparat ceramiczny aparat kosmetyczny aparat kryształowy aparat porcelanowy aparat samoligaturujący Orto-Live

Aparat kosmetyczny – co to takiego? Co wyróżnia ten rodzaj aparatu ortodontycznego? Już za chwilę wszystko wyjaśnimy.   Kosmetyczny aparat ortodontyczny – czym się wyróżnia? Nikogo […]


Czytaj

ORTO-LIVE - wysoko oceniana stomatologia

Zobacz, co mówią o nas Pacjenci

 

Klinika ORTO-LIVE


 

Orto-Live
4.5
Based on 19 reviews
powered by Google
Monika Luks
Monika Luks
12:34 12 Aug 20
Od kilku lat chodzę jestem Pacjentką Orto-Live i jestem bardzo zadowolona. Pani Doktor jest bardzo miła i zawsze porozmawia ze mną i opiszę co robić, aby zachować zdrowe zęby. Mimo, że kiedyś obawiałem się dentysty, to teraz nie mam żadnych problemów z zębami, co w dużej mierze jest zasługą Orto-Live. Pozdrawiam i Polecam
Anna Kowalska
Anna Kowalska
09:36 24 Mar 20
Pani Doktor Podgórska sprawia że można zapomnieć że jest się u dentysty. Dzięki niej wizyty u dentysty stały się dla mnie przyjemnością co kiedyś wydawało się niemożliwe :) Ślicznie dziękuję! :)
Janina Luc
Janina Luc
09:50 20 Feb 20
Szczerze polecam gabinet Orto Live. Mialam tu zakladana proteze i jestem bardzo zadowolona poniewaz teraz moge sie usmiechac i bez problemu jesc posilki a wczesniej unikalam. Bardzo dziekuje calemu zespolowi
Monika Dawidowska
Monika Dawidowska
14:03 15 Jan 20
Do gabinetu trafiłam z polecenia koleżanki i muszę jej bardzo podziękować :) Jestem po leczeniu ortodontycznym u Pani Doktor Janik-Podgórskiej która jest znakomitym fachowcem i pomogła mi uporać się z bardzo poważną wadą zgryzu jaką miałam :) Bardzo dziękuje Pani doktor oraz całemu zespołowi za podejście do Pacjenta. Nigdy do tej pory nie czułam się u dentysty tak swobodnie jak w Orto-Live :)
Hanka Jabłońska
Hanka Jabłońska
12:02 03 Jan 20
Jestem bardzo zadowolona z leczenia zachowawczego oraz ortodontycznego jakie miałam wykonywane w klinice Orto-Live :)) Wszystko przebiegało tak jak zostało mi wytłumaczone na początku leczenia za co jestem bardzo wdzięczna :)
Łukasz Malicki
Łukasz Malicki
08:40 13 Nov 19
Świetne miejsce dla Pacjentów w każdym wieku :) Miałem wykonywane złożone leczenie i jestem bardzo zadowolony :) Mój syn również rozpoczął przygodę z dentystą od tego gabinetu i jest zachwycony :) Pozdrawiam cały zespół :)
Dawid Nowak
Dawid Nowak
09:16 17 Oct 19
Miałem wykonywane leczenie ortododontyczne w Orto-Live i jestem bardzo zadowolony. Polecam wszystkim i dziękuję :)
Andrzej Wita
Andrzej Wita
09:09 17 Oct 19
Polecam wszystkim szukajacym dobrego dentysty w Radomiu i okolicy. Ja jestem bardzo zadowolony. Polecam dr Janik, która jest swietnym fachowcem. Pozdrawiam caly zespol Andrzej
sshe sshee
sshe sshee
16:24 18 Sep 19
Bardzo polecam leczenie u Pani Doktor Janik-Podgórskiej. Kompetentna osoba o dużej wiedzy.
Julia Nowacka
Julia Nowacka
07:34 12 Sep 19
Miałam wykonywane leczenie w gabinecie Orto Live i jestem bardzo zadowolona. Szczególnie polecam dr Janik-Podgórską, która widać że jest fachowcem a do swojej pracy podchodzi z wielką pasją.
Patryk Janusz
Patryk Janusz
10:44 09 Jul 19
Pani Doktor to osoba z niesamowitą empatią do drugiej osoby. Sympatyczne i profesjonalne podejście przekłada się na dobrą współpracę z gabinetem :)
Sylwia K.
Sylwia K.
21:09 30 May 19
Dr Janik gada obszernie na każdej wizycie co za tym idzie? Czas leczenia o ile można to tak nazwać wydłuża się. Cena za wizyty ktore skończyły się na gadaniu kosmiczne. Pani doktor na każdej z wizyt powtarzała to samo zamiast przejść do działania. Nie polecam.
Ola Potocka
Ola Potocka
09:10 05 Oct 18
Wygórowane ceny (wyższe niż w Warszawie) i przedłużanie leczenia to wizytówka gabinetu dr Janik.
Aleksandra Węglarz
Aleksandra Węglarz
09:55 03 Feb 18
Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, iż doktor Janik odmieniła moje życie. Od najmłodszych lat zajmowała się moim zgryzem. Dzięki ogromnej wiedzy, zaangażowaniu i cudownym podejściu do pacjenta wyleczyła moją poważną wadę. Dr Janik to wybitny specjalista, a przy tym niezwykle ciepła osoba, która z empatią, pełnym profesjonalizmem podchodzi do pacjenta. Z czystym sercem polecam i po raz kolejny serdecznie dziękuję...
Zobacz wszystkie opinie

 

Orto-Live
5.0
powered by Facebook
Julia Wu
Julia Wu
2019-09-05T09:08:26+0000
Polecam. Chodzę regularnie na wizyty od dłuższego czasu i jestem bardzo zadowolona!
Przemyslaw Skrzek
Przemyslaw Skrzek
2018-03-27T23:02:05+0000
Rafał Janas
Rafał Janas
2018-03-21T20:34:54+0000
super atmosfera, profesjonalna obsługa i pełne zadowolenie
Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
2018-02-26T12:43:11+0000
Najlepsi z najlepszych !
Asia Wojtunik
Asia Wojtunik
2018-02-24T08:56:41+0000
Kasia Zakrzewska
Kasia Zakrzewska
2018-02-06T15:29:23+0000
Aleksandra Markowska
Aleksandra Markowska
2017-10-31T13:45:29+0000
Pełen profesjonalizm � 10/10!
Stanisław Skrzyński
Stanisław Skrzyński
2017-08-11T21:41:31+0000
Kasia Janicka
Kasia Janicka
2017-06-24T13:27:18+0000
Agata Niewadzisz
Agata Niewadzisz
2017-06-12T18:47:39+0000
Patrycja Zasada
Patrycja Zasada
2017-04-10T19:02:34+0000
Julia Szerling-Pielas
Julia Szerling-Pielas
2017-03-20T12:58:50+0000
Wiola Kądrowska
Wiola Kądrowska
2017-03-17T14:06:05+0000
Katarzyna Niedużak
Katarzyna Niedużak
2017-02-21T18:21:57+0000
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
2016-12-07T21:33:04+0000
Barbara Rozińska
Barbara Rozińska
2016-05-21T19:05:04+0000
Super pełen profesjonalizm. Polecam serdecznie
Bogusław Kopka
Bogusław Kopka
2016-01-14T08:13:13+0000
Bardzo dobra klinika, życzliwi ludzie, kompleksowe leczenie z udziałem różnych specjalistów. Podejmują decyzję o zastosowaniu leczenia po konsultacjach z różnymi lekarzami, szybka i profesjonalna diagnoza, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na dodatkowe badania. Polecam, dr hab. Bogusław Kopka, prof. historiiread more
Aleksandra Korycka
Aleksandra Korycka
2015-12-23T20:02:43+0000
Magdalena Zakonnik
Magdalena Zakonnik
2015-07-23T10:44:26+0000
Linda Banasik
Linda Banasik
2015-07-09T20:32:13+0000
Konrad Chmielewski
Konrad Chmielewski
2015-03-10T08:14:57+0000
Ola Janik
Ola Janik
2015-03-09T22:34:32+0000
Ada Gruszczak
Ada Gruszczak
2015-03-09T19:14:25+0000
Michał Czyżewski
Michał Czyżewski
2015-03-08T23:17:21+0000
10 RZECZY, które powinieneś wiedzieć,
zanim wybierzesz swojego dentystę
   

Przeczytaj także porady naszych ekspertów

   
Aparat kosmetyczny – czym się różni od zwykłego?
aparat ceramiczny aparat kosmetyczny aparat kryształowy aparat porcelanowy aparat samoligaturujący Orto-Live

Aparat kosmetyczny – co to takiego? Co wyróżnia ten rodzaj aparatu ortodontycznego? Już za chwilę wszystko wyjaśnimy.   Kosmetyczny aparat ortodontyczny – czym się wyróżnia? Nikogo […]


Czytaj
Ząb zatrzymany
chirurgiczne usunięcie zęba Orto-Live ząb zatrzymany zatrzymanie zęba

Ząb zatrzymany – przyczyny, objawy leczenie. O tym wszystkim przeczytasz w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy! Dowiedz się, jak rozpoznać tę nieprawidłowość i jak radzić sobie z zębem zatrzymanym.   Ząb […]


Czytaj
Resekcja wierzchołka korzenia
leczenie kanałowe resekcja wierzchołka zęba wypełnienie wsteczne zapalenie tkanek

Resekcja wierzchołka korzenia – brzmi tajemniczo? A to tylko nazwa zabiegu stomatologicznego. Na czym polega taki zabieg i w jaki sposób się go wykonuje? Czytaj dalej, a poznasz szczegóły! […]


Czytaj
Wszelkie prawa zastrzeżone