Wpływ leków na zęby


, Wpływ leków na zęby
leki Orto-Live Radom stomatologia zachowawcza

Chyba zgodzimy się co do tego, że najlepiej jest być zdrowym i nie musieć zażywać żadnych leków. Ale jak wygląda życie, wszyscy wiemy. Większość z nas musi przyjmować jakieś leki, jeśli nie stale, to przynajmniej od czasu do czasu. Warto wiedzieć, że niektóre farmaceutyki mają niekorzystny wpływ na uzębienie. Oczywiście nie oznacza to, że takie leki powinno się odstawić (w końcu zażywa się je nie bez potrzeby), ale będąc uświadomionym o ich skutkach ubocznych, można starać się zniwelować ich niekorzystne działanie, przykładając więcej wagi do dbałości o higienę jamy ustnej.
 
 

Tetracyklina

Antybiotyki, eliminujące infekcje bakteryjne i stany zapalne, są lekami, po które w pewnych sytuacjach zmuszeni jesteśmy sięgać. Warto jednak wiedzieć, że niektóre z nich mają niekorzystny wpływ na zęby. Takim antybiotykiem jest tetracyklina – bardzo silny lek przeciwbakteryjny, często stosowany przez osoby z trądzikiem. Odkłada się ona na szkliwie zębowym, powodując przebarwienia. Ponadto zaburza działanie flory bakteryjnej w jamie ustnej, przy dłuższym zażywaniu mogą więc pojawiać się nadżerki, ogniska aft, owrzodzenia i zakażenia grzybicze.
 
 

Leki cytostatyczne

Leki cytostatyczne są stosowane w chemioterapii nowotworów jako substancje wywierające toksyczne działanie na komórki nowotworowe charakteryzujące się szybkimi podziałami. Leki te obniżają odporność organizmu, a to sprawia między innymi, że jama ustna staje się bardziej narażona na działanie drobnoustrojów, przyczyniających się do powstania i rozwoju stanów zapalnych przyzębia. Żeby ustrzec się takich konsekwencji, należy bardzo skrupulatnie dbać o utrzymanie dokładnej higieny jamy ustnej.
 
 

Leki wziewne dla astmatyków

Niektóre leki na astmę, przyjmowane za pomocą inhalatora, sprzyjają rozwojowi próchnicotwórczych bakterii i obniżeniu pH w jamie ustnej, co przyczynia się do erozji szkliwa. Efekty takie są szczególnie widoczne w przypadku leków wziewnych w formie proszku, zawierających laktozę – podczas inhalacji może ona osadzać się na zębach, stając się pożywką bakterii próchnicowych. Dlatego zaleca się, aby po przyjęciu dawki leku przepłukać usta wodą, usuwając w ten sposób osad ze szkliwa.

  • Zapisz się na konsultację

    , Wpływ leków na zęby

    Poznaj atuty:

 

Leki redukujące ilość śliny

Efektem stosowania niektórych leków jest obniżenie ilości wydzielania śliny. Takie działanie mają między innymi wziewne leki przeciwalergiczne, leki na nadciśnienie i choroby serca, leki łagodzące mdłości, leki na Parkinsona, Alzheimera oraz antydepresyjne. Obniżenie ilości śliny może nie wydawać się poważnym skutkiem ubocznym, ale jednak ma istotny wpływ dla zdrowia zębów. Ślina pełni dla nich rolę ochronną. Oczyszcza ich powierzchnię, wzmacnia strukturę i niszczy bakterie próchnicotwórcze. Kiedy więc produkcja śliny zostaje ograniczona, dużo szybciej rozwija się próchnica. Zwiększa się też ryzyko powstania kamienia nazębnego, wystąpienia stanów zapalnych dziąseł i paradontozy.
 
 

Słodkie syropy

Oczywiście do rozwoju próchnicy przyczynia się spożywanie produktów bogatych w cukier. A cukier obecny jest w dużych ilościach nie tylko w słodyczach, ale i w niektórych lekach. Mowa tu między innymi o suplementach witamin, tabletkach do ssania na gardło, a przede wszystkim o syropach. Zwłaszcza syropy na kaszel zawierają cukier, substancje słodzące i słodziki, takie jak sacharoza, sukraloza, syrop glukozowy, sorbitol. W przypadku syropów cukier i słodziki stwarzają szczególne zagrożenie dla uzębienia, ponieważ te leki mają gęstą konsystencję, sprawiającą, iż łatwo osadzają się na zębach.
 
Warto przedyskutować sprawę z lekarzem i poprosić o bezcukrowe zamienniki leków. A jeżeli już zażywa się leki zawierające cukier, to tuż po zażyciu umyć zęby albo przepłukać usta wodą.
 
 

Co możesz teraz zrobić?

Wiadomo, że nie powinieneś odstawiać leków, które ci są potrzebne, nawet jeżeli mają niekorzystne efekty uboczne dla twojego uzębienia. Jakie kroki możesz wobec tego podjąć? Warto umówić się na wizytę w Orto-Live. Tutaj sprawdzimy stan twoich zębów, doradzimy, jak o nie dbać i wyleczymy, naprawiając szkody poczynione przez zażywane leki. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.

 

Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu
Zapalenie miazgi: możliwe powikłania i leczenie
miazga Orto-Live Radom stomatologia zachowawcza

Nieleczona próchnica może być źródłem poważnych problemów. Zapalenie miazgi zęba to choroba niebezpieczna dla zębów, jeśli nie wdroży się leczenia na wczesnym etapie. Dowiedz się, do jakich powikłań […]


Czytaj
Proteza zębowa na implantach – Overdenture
implanty zębów Orto-Live proteza zębowa Radom zdrowie

Pacjenci, którzy zachowali część swoich zębów, ale dotknięci zostali liczniejszymi ubytkami, często są niezadowoleni z konieczności korzystania z protez częściowych. Do ich mankamentów należy ograniczona stabilność, będąca szczególnym utrapieniem […]


Czytaj
Paradontoza – przyczyny, objawy i leczenie
choroby jamy ustnej dziąsła Orto-Live paradontoza

Paradontoza jest poważnym zapaleniem przyzębia. To najczęstsze obok próchnicy schorzenie jamy ustnej. Choroba ta uszkadza struktury otaczające i utrzymujące zęby: cement korzeniowy, ozębną, dziąsło, kość wyrostka zębodołowego. […]


Czytaj

ORTO-LIVE - wysoko oceniana stomatologia

Zobacz, co mówią o nas Pacjenci

 

Klinika ORTO-LIVE


 

Orto-Live
4.5
Based on 19 reviews
powered by Google
Monika Luks
Monika Luks
12:34 12 Aug 20
Od kilku lat chodzę jestem Pacjentką Orto-Live i jestem bardzo zadowolona. Pani Doktor jest bardzo miła i zawsze porozmawia ze mną i opiszę co robić, aby zachować zdrowe zęby. Mimo, że kiedyś obawiałem się dentysty, to teraz nie mam żadnych problemów z zębami, co w dużej mierze jest zasługą Orto-Live. Pozdrawiam i Polecam
Anna Kowalska
Anna Kowalska
09:36 24 Mar 20
Pani Doktor Podgórska sprawia że można zapomnieć że jest się u dentysty. Dzięki niej wizyty u dentysty stały się dla mnie przyjemnością co kiedyś wydawało się niemożliwe :) Ślicznie dziękuję! :)
Janina Luc
Janina Luc
09:50 20 Feb 20
Szczerze polecam gabinet Orto Live. Mialam tu zakladana proteze i jestem bardzo zadowolona poniewaz teraz moge sie usmiechac i bez problemu jesc posilki a wczesniej unikalam. Bardzo dziekuje calemu zespolowi
Monika Dawidowska
Monika Dawidowska
14:03 15 Jan 20
Do gabinetu trafiłam z polecenia koleżanki i muszę jej bardzo podziękować :) Jestem po leczeniu ortodontycznym u Pani Doktor Janik-Podgórskiej która jest znakomitym fachowcem i pomogła mi uporać się z bardzo poważną wadą zgryzu jaką miałam :) Bardzo dziękuje Pani doktor oraz całemu zespołowi za podejście do Pacjenta. Nigdy do tej pory nie czułam się u dentysty tak swobodnie jak w Orto-Live :)
Hanka Jabłońska
Hanka Jabłońska
12:02 03 Jan 20
Jestem bardzo zadowolona z leczenia zachowawczego oraz ortodontycznego jakie miałam wykonywane w klinice Orto-Live :)) Wszystko przebiegało tak jak zostało mi wytłumaczone na początku leczenia za co jestem bardzo wdzięczna :)
Łukasz Malicki
Łukasz Malicki
08:40 13 Nov 19
Świetne miejsce dla Pacjentów w każdym wieku :) Miałem wykonywane złożone leczenie i jestem bardzo zadowolony :) Mój syn również rozpoczął przygodę z dentystą od tego gabinetu i jest zachwycony :) Pozdrawiam cały zespół :)
Dawid Nowak
Dawid Nowak
09:16 17 Oct 19
Miałem wykonywane leczenie ortododontyczne w Orto-Live i jestem bardzo zadowolony. Polecam wszystkim i dziękuję :)
Andrzej Wita
Andrzej Wita
09:09 17 Oct 19
Polecam wszystkim szukajacym dobrego dentysty w Radomiu i okolicy. Ja jestem bardzo zadowolony. Polecam dr Janik, która jest swietnym fachowcem. Pozdrawiam caly zespol Andrzej
sshe sshee
sshe sshee
16:24 18 Sep 19
Bardzo polecam leczenie u Pani Doktor Janik-Podgórskiej. Kompetentna osoba o dużej wiedzy.
Julia Nowacka
Julia Nowacka
07:34 12 Sep 19
Miałam wykonywane leczenie w gabinecie Orto Live i jestem bardzo zadowolona. Szczególnie polecam dr Janik-Podgórską, która widać że jest fachowcem a do swojej pracy podchodzi z wielką pasją.
Patryk Janusz
Patryk Janusz
10:44 09 Jul 19
Pani Doktor to osoba z niesamowitą empatią do drugiej osoby. Sympatyczne i profesjonalne podejście przekłada się na dobrą współpracę z gabinetem :)
Sylwia K.
Sylwia K.
21:09 30 May 19
Dr Janik gada obszernie na każdej wizycie co za tym idzie? Czas leczenia o ile można to tak nazwać wydłuża się. Cena za wizyty ktore skończyły się na gadaniu kosmiczne. Pani doktor na każdej z wizyt powtarzała to samo zamiast przejść do działania. Nie polecam.
Ola Potocka
Ola Potocka
09:10 05 Oct 18
Wygórowane ceny (wyższe niż w Warszawie) i przedłużanie leczenia to wizytówka gabinetu dr Janik.
Aleksandra Węglarz
Aleksandra Węglarz
09:55 03 Feb 18
Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, iż doktor Janik odmieniła moje życie. Od najmłodszych lat zajmowała się moim zgryzem. Dzięki ogromnej wiedzy, zaangażowaniu i cudownym podejściu do pacjenta wyleczyła moją poważną wadę. Dr Janik to wybitny specjalista, a przy tym niezwykle ciepła osoba, która z empatią, pełnym profesjonalizmem podchodzi do pacjenta. Z czystym sercem polecam i po raz kolejny serdecznie dziękuję...
Zobacz wszystkie opinie

 

Orto-Live
5.0
powered by Facebook
Julia Wu
Julia Wu
2019-09-05T09:08:26+0000
Polecam. Chodzę regularnie na wizyty od dłuższego czasu i jestem bardzo zadowolona!
Przemyslaw Skrzek
Przemyslaw Skrzek
2018-03-27T23:02:05+0000
Rafał Janas
Rafał Janas
2018-03-21T20:34:54+0000
super atmosfera, profesjonalna obsługa i pełne zadowolenie
Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
2018-02-26T12:43:11+0000
Najlepsi z najlepszych !
Asia Wojtunik
Asia Wojtunik
2018-02-24T08:56:41+0000
Kasia Zakrzewska
Kasia Zakrzewska
2018-02-06T15:29:23+0000
Aleksandra Markowska
Aleksandra Markowska
2017-10-31T13:45:29+0000
Pełen profesjonalizm � 10/10!
Stanisław Skrzyński
Stanisław Skrzyński
2017-08-11T21:41:31+0000
Kasia Janicka
Kasia Janicka
2017-06-24T13:27:18+0000
Agata Niewadzisz
Agata Niewadzisz
2017-06-12T18:47:39+0000
Patrycja Zasada
Patrycja Zasada
2017-04-10T19:02:34+0000
Julia Szerling-Pielas
Julia Szerling-Pielas
2017-03-20T12:58:50+0000
Wiola Kądrowska
Wiola Kądrowska
2017-03-17T14:06:05+0000
Katarzyna Niedużak
Katarzyna Niedużak
2017-02-21T18:21:57+0000
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
2016-12-07T21:33:04+0000
Barbara Rozińska
Barbara Rozińska
2016-05-21T19:05:04+0000
Super pełen profesjonalizm. Polecam serdecznie
Bogusław Kopka
Bogusław Kopka
2016-01-14T08:13:13+0000
Bardzo dobra klinika, życzliwi ludzie, kompleksowe leczenie z udziałem różnych specjalistów. Podejmują decyzję o zastosowaniu leczenia po konsultacjach z różnymi lekarzami, szybka i profesjonalna diagnoza, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na dodatkowe badania. Polecam, dr hab. Bogusław Kopka, prof. historiiread more
Aleksandra Korycka
Aleksandra Korycka
2015-12-23T20:02:43+0000
Magdalena Zakonnik
Magdalena Zakonnik
2015-07-23T10:44:26+0000
Linda Banasik
Linda Banasik
2015-07-09T20:32:13+0000
Konrad Chmielewski
Konrad Chmielewski
2015-03-10T08:14:57+0000
Ola Janik
Ola Janik
2015-03-09T22:34:32+0000
Ada Gruszczak
Ada Gruszczak
2015-03-09T19:14:25+0000
Michał Czyżewski
Michał Czyżewski
2015-03-08T23:17:21+0000
10 RZECZY, które powinieneś wiedzieć,
zanim wybierzesz swojego dentystę
   

Przeczytaj także porady naszych ekspertów

   
Papierosy a zdrowie jamy ustnej
choroby jamy ustnej Orto-Live papierosy skutki palenia

Że papierosy szkodzą, o tym wszyscy już wiedzą. Ale czy wiesz, że nie tylko dla płuc są one szkodliwe? Palenie papierosów niekorzystnie odbija się również na stanie zębów i jamy ustnej.   […]


Czytaj
Paradontoza – przyczyny, objawy i leczenie
choroby jamy ustnej dziąsła Orto-Live paradontoza

Paradontoza jest poważnym zapaleniem przyzębia. To najczęstsze obok próchnicy schorzenie jamy ustnej. Choroba ta uszkadza struktury otaczające i utrzymujące zęby: cement korzeniowy, ozębną, dziąsło, kość wyrostka zębodołowego. […]


Czytaj
Nadwrażliwość zębów
ból nadwrażliwe zęby nadwrażliwość zębów Orto-Live

Ząb reaguje w zetknięciu z zimnym lub gorącym posiłkiem? A może daje o sobie znać, gdy jesz coś kwaśnego lub słodkiego? Znasz ten ból? Prawdopodobnie to nadwrażliwe zęby. Nie jest to […]


Czytaj
Wszelkie prawa zastrzeżone