fbpx

Ząb zatrzymany


, Ząb zatrzymany
chirurgiczne usunięcie zęba Orto-Live ząb zatrzymany zatrzymanie zęba

Ząb zatrzymany – przyczyny, objawy leczenie. O tym wszystkim przeczytasz w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy! Dowiedz się, jak rozpoznać tę nieprawidłowość i jak radzić sobie z zębem zatrzymanym.

 

Ząb zatrzymany – co to takiego?

Ząb zatrzymany to taki ząb, który, mimo że pod względem anatomicznym jest wykształcony prawidłowo, nie wyrżnął się ponad powierzchnię dziąsła. Zatrzymane zęby to zęby stałe, które pozostają w układzie kostnym – nie osiągają płaszczyzny zgryzu, chociaż zakończył się już okres ich fizjologicznego wyrzynania. Najczęściej zdarza się to w przypadku zębów trzonowych (przede wszystkim ósemek) oraz górnych kłów, ale może dotyczyć również innych zębów.

Zatrzymanie zęba może być całkowite lub częściowe. Ząb całkowicie zatrzymany to taki, który jest w pełni otoczony przez kość. Nie widać go nad powierzchnią dziąsła, a jego obecność może być stwierdzona dopiero na podstawie zdjęcia radiologicznego. Ząb częściowo zatrzymany natomiast to taki, którego korona częściowo wystaje ponad powierzchnię dziąsła.

 

Ząb zatrzymany – przyczyny

Skąd biorą się zatrzymane zęby? Do zatrzymania zęba dochodzi najczęściej w sytuacji, gdy jest za mało miejsca w łuku zębowym, przez co zębowi uniemożliwione zostaje prawidłowe wyrżnięcie. Ograniczenie miejsca w łuku zębowym to z reguły (chociaż nie zawsze) efekt zbyt późnego wypadnięcia zęba mlecznego. Jeżeli taki ząb zbyt długo zajmuje miejsce w zębodole, staje się przeszkodą dla zęba stałego, który powinien już pojawić się na jego miejscu. Pozostałe zęby są wtedy ułożone zbyt ciasno. W efekcie takiego stłoczenia zębów dochodzi właśnie do zatrzymania zęba. To jeden z powodów, dla których tak ważne są kontrolne wizyty stomatologiczne w wieku dziecięcym – pozwalają w porę wykryć nieprawidłowości.

Ale przyczyny zatrzymania zęba mogą być też inne. Zatrzymany ząb może być skutkiem niedoborów witamin (zwłaszcza A i D), zmian hormonalnych, urazu szczęki oraz nieodpowiednich metod leczenia stomatologicznego. Nie bez znaczenia jest podłoże genetyczne – tendencja do zęba zatrzymanego bywa dziedziczna.

 

Jakie są objawy zęba zatrzymanego?

Rozpoznanie, że doszło do zatrzymania zęba, w większości przypadków nie jest trudne. Brak zęba w łuku zębowym bez trudu daje się dostrzec, a sam posiadacz zęba zatrzymanego może wyczuć językiem, że coś jest nie tak. Problemy ze zdiagnozowaniem zęba zatrzymanego mogą wystąpić właściwie jedynie w przypadku ósemek. Wyrzynają się one najpóźniej i nie u każdego, toteż brak widocznej ósemki w łuku zębowym nie budzi podejrzeń. Dopiero badanie radiologiczne pozwala stwierdzić, że ząb mądrości utknął w kości szczęki lub żuchwy.

Obecność zęba zatrzymanego wiąże się z pewnymi objawami, na które również warto zwrócić uwagę. Są to: przewlekły ból, nieprawidłowy zgryz, trudności z otwieraniem ust, szczękościsk.

 

Leczenie zęba zatrzymanego

Jak zwykle w przypadku leczenia stomatologicznego (a prawdę mówiąc, to również każdego innego) podstawą jest dokładna diagnoza. Ząb zatrzymany rozpoznaje się na podstawie przeglądu i zdjęcia RTG. A co zrobić, gdy diagnoza wykaże zatrzymany ząb? Jakie są procedury medyczne w takim przypadku?

Nie ulega wątpliwości, że zatrzymany ząb wymaga leczenia, ale na czym ono polega? Nie mamy dobrych wiadomości – najczęściej jedynym wyjściem jest ekstrakcja, czyli chirurgiczne usunięcie zęba zatrzymanego.

Ale nie zawsze jest to konieczne. W pewnych przypadkach zamiast tego można przeprowadzić ściąganie zęba zatrzymanego poprzez leczenie ortodontyczne. Właśnie takie rozwiązanie jest z reguły wdrażane w przypadku zębów przednich.

W jaki sposób to przebiega? Zatrzymany ząb zostaje chirurgicznie odsłonięty, a następnie stosuje się leczenie aparatem ortodontycznym. W ten sposób zatrzymany ząb można przywrócić do prawidłowego ułożenia. To jednak długotrwały proces – może potrwać nawet dwa lata. Warto jednak zdecydować się na ściąganie zęba zatrzymanego, gdyż przynosi to wymierne rezultaty.

 

Co możesz teraz zrobić?

Masz problem z zębem zatrzymanym? A może chciałbyś tylko upewnić się, czy nie doszło u Ciebie do zatrzymania zęba? W takim razie wizyta w gabinecie stomatologicznym jest niezbędna. Umów się na wizytę w Orto-Live. Możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.

Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu
Laseroterapia- innowacyjne metody w medycynie estetycznej
medycyna estetyczna Orto-Live Radom

Coraz więcej osób interesuje się nowinkami z zakresu stomatologii i medycyny estetycznej. Niezależnie od wieku, płci i statusu społecznego, każdy z nas chce jak najdłużej cieszyć się młodym i zadbanym […]


Czytaj
Hiperdoncja- co zrobić w sytuacji nadliczbowych zębów?
Orto-Live ortodoncja profilaktyka Radom

Problemy stomatologiczne mogą mieć różny charakter i zakres oddziaływania. Nie zawsze są związane z brakiem higieny w jamie ustnej, czasem mają podłoże genetyczne i są od nas niezależne. Taka […]


Czytaj
Jak zlikwidować kilka braków zębowych?
implanty korony Orto-Live Radom

Utrata kilku zębów potrafi znacznie pogorszyć jakość życia. Nieprzespane noce i wstyd przed uśmiechaniem stają się przykrą codziennością. Poza tym to właśnie przez luki w uzębieniu pojawiają się […]


Czytaj

ORTO-LIVE - wysoko oceniana stomatologia

Zobacz, co mówią o nas Pacjenci

 

Klinika ORTO-LIVE


 

Orto-Live
4.5
Based on 19 reviews
powered by Google
Monika Luks
Monika Luks
12:34 12 Aug 20
Od kilku lat chodzę jestem Pacjentką Orto-Live i jestem bardzo zadowolona. Pani Doktor jest bardzo miła i zawsze porozmawia ze mną i opiszę co robić, aby zachować zdrowe zęby. Mimo, że kiedyś obawiałem się dentysty, to teraz nie mam żadnych problemów z zębami, co w dużej mierze jest zasługą Orto-Live. Pozdrawiam i Polecam
Anna Kowalska
Anna Kowalska
09:36 24 Mar 20
Pani Doktor Podgórska sprawia że można zapomnieć że jest się u dentysty. Dzięki niej wizyty u dentysty stały się dla mnie przyjemnością co kiedyś wydawało się niemożliwe :) Ślicznie dziękuję! :)
Janina Luc
Janina Luc
09:50 20 Feb 20
Szczerze polecam gabinet Orto Live. Mialam tu zakladana proteze i jestem bardzo zadowolona poniewaz teraz moge sie usmiechac i bez problemu jesc posilki a wczesniej unikalam. Bardzo dziekuje calemu zespolowi
Monika Dawidowska
Monika Dawidowska
14:03 15 Jan 20
Do gabinetu trafiłam z polecenia koleżanki i muszę jej bardzo podziękować :) Jestem po leczeniu ortodontycznym u Pani Doktor Janik-Podgórskiej która jest znakomitym fachowcem i pomogła mi uporać się z bardzo poważną wadą zgryzu jaką miałam :) Bardzo dziękuje Pani doktor oraz całemu zespołowi za podejście do Pacjenta. Nigdy do tej pory nie czułam się u dentysty tak swobodnie jak w Orto-Live :)
Hanka Jabłońska
Hanka Jabłońska
12:02 03 Jan 20
Jestem bardzo zadowolona z leczenia zachowawczego oraz ortodontycznego jakie miałam wykonywane w klinice Orto-Live :)) Wszystko przebiegało tak jak zostało mi wytłumaczone na początku leczenia za co jestem bardzo wdzięczna :)
Łukasz Malicki
Łukasz Malicki
08:40 13 Nov 19
Świetne miejsce dla Pacjentów w każdym wieku :) Miałem wykonywane złożone leczenie i jestem bardzo zadowolony :) Mój syn również rozpoczął przygodę z dentystą od tego gabinetu i jest zachwycony :) Pozdrawiam cały zespół :)
Dawid Nowak
Dawid Nowak
09:16 17 Oct 19
Miałem wykonywane leczenie ortododontyczne w Orto-Live i jestem bardzo zadowolony. Polecam wszystkim i dziękuję :)
Andrzej Wita
Andrzej Wita
09:09 17 Oct 19
Polecam wszystkim szukajacym dobrego dentysty w Radomiu i okolicy. Ja jestem bardzo zadowolony. Polecam dr Janik, która jest swietnym fachowcem. Pozdrawiam caly zespol Andrzej
sshe sshee
sshe sshee
16:24 18 Sep 19
Bardzo polecam leczenie u Pani Doktor Janik-Podgórskiej. Kompetentna osoba o dużej wiedzy.
Julia Nowacka
Julia Nowacka
07:34 12 Sep 19
Miałam wykonywane leczenie w gabinecie Orto Live i jestem bardzo zadowolona. Szczególnie polecam dr Janik-Podgórską, która widać że jest fachowcem a do swojej pracy podchodzi z wielką pasją.
Patryk Janusz
Patryk Janusz
10:44 09 Jul 19
Pani Doktor to osoba z niesamowitą empatią do drugiej osoby. Sympatyczne i profesjonalne podejście przekłada się na dobrą współpracę z gabinetem :)
Sylwia K.
Sylwia K.
21:09 30 May 19
Dr Janik gada obszernie na każdej wizycie co za tym idzie? Czas leczenia o ile można to tak nazwać wydłuża się. Cena za wizyty ktore skończyły się na gadaniu kosmiczne. Pani doktor na każdej z wizyt powtarzała to samo zamiast przejść do działania. Nie polecam.
Ola Potocka
Ola Potocka
09:10 05 Oct 18
Wygórowane ceny (wyższe niż w Warszawie) i przedłużanie leczenia to wizytówka gabinetu dr Janik.
Aleksandra Węglarz
Aleksandra Węglarz
09:55 03 Feb 18
Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, iż doktor Janik odmieniła moje życie. Od najmłodszych lat zajmowała się moim zgryzem. Dzięki ogromnej wiedzy, zaangażowaniu i cudownym podejściu do pacjenta wyleczyła moją poważną wadę. Dr Janik to wybitny specjalista, a przy tym niezwykle ciepła osoba, która z empatią, pełnym profesjonalizmem podchodzi do pacjenta. Z czystym sercem polecam i po raz kolejny serdecznie dziękuję...
Zobacz wszystkie opinie

 

Orto-Live
5.0
powered by Facebook
Julia Wu
Julia Wu
2019-09-05T09:08:26+0000
Polecam. Chodzę regularnie na wizyty od dłuższego czasu i jestem bardzo zadowolona!
Przemyslaw Skrzek
Przemyslaw Skrzek
2018-03-27T23:02:05+0000
Rafał Janas
Rafał Janas
2018-03-21T20:34:54+0000
super atmosfera, profesjonalna obsługa i pełne zadowolenie
Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
2018-02-26T12:43:11+0000
Najlepsi z najlepszych !
Asia Wojtunik
Asia Wojtunik
2018-02-24T08:56:41+0000
Kasia Zakrzewska
Kasia Zakrzewska
2018-02-06T15:29:23+0000
Aleksandra Markowska
Aleksandra Markowska
2017-10-31T13:45:29+0000
Pełen profesjonalizm � 10/10!
Stanisław Skrzyński
Stanisław Skrzyński
2017-08-11T21:41:31+0000
Kasia Janicka
Kasia Janicka
2017-06-24T13:27:18+0000
Agata Niewadzisz
Agata Niewadzisz
2017-06-12T18:47:39+0000
Patrycja Zasada
Patrycja Zasada
2017-04-10T19:02:34+0000
Julia Szerling-Pielas
Julia Szerling-Pielas
2017-03-20T12:58:50+0000
Wiola Kądrowska
Wiola Kądrowska
2017-03-17T14:06:05+0000
Katarzyna Niedużak
Katarzyna Niedużak
2017-02-21T18:21:57+0000
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
2016-12-07T21:33:04+0000
Barbara Rozińska
Barbara Rozińska
2016-05-21T19:05:04+0000
Super pełen profesjonalizm. Polecam serdecznie
Bogusław Kopka
Bogusław Kopka
2016-01-14T08:13:13+0000
Bardzo dobra klinika, życzliwi ludzie, kompleksowe leczenie z udziałem różnych specjalistów. Podejmują decyzję o zastosowaniu leczenia po konsultacjach z różnymi lekarzami, szybka i profesjonalna diagnoza, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na dodatkowe badania. Polecam, dr hab. Bogusław Kopka, prof. historiiread more
Aleksandra Korycka
Aleksandra Korycka
2015-12-23T20:02:43+0000
Magdalena Zakonnik
Magdalena Zakonnik
2015-07-23T10:44:26+0000
Linda Banasik
Linda Banasik
2015-07-09T20:32:13+0000
Konrad Chmielewski
Konrad Chmielewski
2015-03-10T08:14:57+0000
Ola Janik
Ola Janik
2015-03-09T22:34:32+0000
Ada Gruszczak
Ada Gruszczak
2015-03-09T19:14:25+0000
Michał Czyżewski
Michał Czyżewski
2015-03-08T23:17:21+0000
10 RZECZY, które powinieneś wiedzieć,
zanim wybierzesz swojego dentystę
   

Przeczytaj także porady naszych ekspertów

   
Aparat kosmetyczny – czym się różni od zwykłego?
aparat ceramiczny aparat kosmetyczny aparat kryształowy aparat porcelanowy aparat samoligaturujący Orto-Live

Aparat kosmetyczny – co to takiego? Co wyróżnia ten rodzaj aparatu ortodontycznego? Już za chwilę wszystko wyjaśnimy.   Kosmetyczny aparat ortodontyczny – czym się wyróżnia? Nikogo […]


Czytaj
Resekcja wierzchołka korzenia
leczenie kanałowe resekcja wierzchołka zęba wypełnienie wsteczne zapalenie tkanek

Resekcja wierzchołka korzenia – brzmi tajemniczo? A to tylko nazwa zabiegu stomatologicznego. Na czym polega taki zabieg i w jaki sposób się go wykonuje? Czytaj dalej, a poznasz szczegóły! […]


Czytaj
Podniesienie dna zatoki szczękowej
implantacja metoda otwarta Orto-Live podniesienie dna zatoki szczękowej zalecenia pozabiegowe zatoka szczękowa

Podniesienie dna zatoki szczękowej najczęściej jest wykonywane u Pacjentów, u których mają być wszczepione implanty. Pozwala przeprowadzić implantację u osób, które nie mają wystarczającej ilości tkanki kostnej.   […]


Czytaj
Wszelkie prawa zastrzeżone