

Braki w uzębieniu prowadzą do wielu przykrych konsekwencji. Jedną z najpoważniejszych jest zanik kości, który ma wpływ nie tylko na estetykę twarzy, ale również na codzienne funkcjonowanie. Niektórzy Pacjenci zadają sobie pytania: Co powinienem wiedzieć o tym problemie? Jak leczyć zanik kości? Spróbujemy bliżej przyjrzeć się tej kwestii, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.
Spis treści
Dlaczego dochodzi do zaniku kości?
Naturalnym zadaniem zębów jest czynnościowe obciążanie kości szczęki oraz żuchwy. Utrata nawet pojedynczego uzębienia powoduje zachwianie tego porządku. Okazuje się, że brak obciążenia kości ostatecznie prowadzi do jej zaniku. Jest to postępujący problem, który może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Ze względu na brak podparcia dla tkanek miękkich na twarz mogą pojawić się liczne i głębokie zmarszczki. Ponadto utrudnione zostaje spożywanie wielu produktów. Ma to z kolei negatywny wpływ na ogólną jakość życia. Co warto podkreślić, korzystanie z ruchomej protezy zębowej w żaden sposób nie rozwiązuje problemu zaniku kości.
Jak zapobiegać zanikowi kości?
Braki w uzębieniu pojawiają się w każdym wieku. Mogą one być spowodowane nie tylko zaniedbaniami higieny jamy ustnej, ale często bywa również konsekwencją urazów i wypadków. W takiej sytuacji konieczna jest szybka reakcja Pacjenta. Aby zapobiec zanikowi kości, konieczne jest przeprowadzanie kompleksowego leczenia. W wielu przypadkach możliwe jest przeprowadzenie zabiegu implantacji. Polega on na wszczepieniu implantu, czyli małej tytanowej śruby, w miejsce, w którym wcześniej znajdował się korzeń zęba. Następnie do implantu mocuje się elementy, które pozwalają na przytwierdzenie odbudowy protetycznej: korony (pojedyncza luka), mostu (kilka braków zębowych) lub protezy (bezzębie). W ten sposób przywrócona zostaje funkcjonalność oraz estetyka uzębienia.
Zapisz się na konsultację
Poznaj atuty:
- Koszt konsultacji od 100 zł
- Lekarz zweryfikuje stan Twojego uzębienia
- Poznasz plan i koszty leczenia
Po wysłaniu formularza nasza recepcjonistka niezwłocznie skontaktuje się z Tobą w celu ustalenia terminu wizyty.
Czy kość można odbudować?
Długotrwałe korzystanie z ruchomej protezy albo nie podjęcie wcześniejszego leczenia implantologicznego może doprowadzić do zaniku kości. Aby odbudować kość przeprowadza się jeden z dwóch zabiegów: podniesienia dna zatoki szczękowej albo sterowanej regeneracji kości.
Pierwsza metoda polega na wywierceniu otworu w miejscu, gdzie będzie znajdował się implant. Następnie lekarz wykorzystuje specjalne narzędzia, które pozwalają podnieść dno zatoki szczękowej. Następnie pusta przestrzeń wypełniana jest przez biokompatybilny materiał kościozastępczy. Warto zaznaczyć, że zabieg przeprowadza się w znieczuleniu. Ponadto w trakcie jego wykonywania w określonych warunkach istnieje możliwość wszczepienia implantów. Gojenie się obszaru zabiegowego trwa około 6 miesięcy.
Sterowana regeneracja kości polega na wszczepienie biomateriałów w miejsce, gdzie zanikła kość i pokryciu ich specjalną błoną regeneracyjną. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu i umożliwia odbudowę tkanki kostnej.
Dlaczego warto leczyć zanik kości?
Brak dostatecznej ilości tkanki kostnej jest poważną przeszkodą do podjęcia leczenia implantologicznego. Wykonanie zabiegu odbudowy kości umożliwia wszczepienie implantów. Dlaczego to takie ważne? Przeprowadzenie pełnego leczenia implantologicznego pozwala na niezwykle estetyczną pełną odbudowę łuków zębowych, przez co znacząco wzrasta komfort korzystania z uzupełnień protetycznych. Są to ważne argumenty, które powodują, że Pacjenci coraz chętniej decydują się na odbudowę protetyczną mocową na implantach.
Zanik kości wpływa również negatywnie na estetykę twarzy. Brak podparcia tkanek miękkich sprzyja pojawieniu się licznych i głębokich zmarszczek. Odbudowanie kości i wykonanie właściwego uzupełnienia protetycznego pozwala znacząco poprawić estetykę twarzy i wpływa na komfort codziennego życia.
Co możesz teraz zrobić?
Nawet pojedynczy brak w uzębieniu powinien być sygnałem, aby udać się do dentysty. Nie lekceważ nigdy utraty zębów. Dzięki temu możesz zapobiec poważniejszym problemom w przyszłości. Może jednak jesteś już zmęczony korzystaniem z wyjmowanej protezy? Koniecznie skontaktuj się ze stomatologiem. Przedstawi Ci on cały plan leczenia implantologicznego. To właśnie ono pozwala na zamocowanie pełnej odbudowy protetycznej, dzięki której można cieszyć się piękny uśmiechem! Aby umówić się na wizytę, wystarczy zadzwonić pod numer 602 660 944 lub wysłać formularz.