Na czym polega recesja dziąseł? Jakie mogą być przyczyny tego problemu? Co zrobić, żeby się przed nim uchronić? I w jaki sposób można leczyć recesję?
Spis treści
Co to jest recesja dziąseł?
Recesja albo cofanie się dziąseł to proces, w którym dochodzi do odsłonięcia korzenia w efekcie obsuwania się brzegu dziąsła. W wyniku tej przypadłości zostaje odsłonięta szyjka zębowa, a ząb optycznie się wydłuża. Recesja to zjawisko, na skutek którego najczęściej cierpią siekacze i kły.
Jakie są skutki recesji dziąseł?
Skutki recesji dziąseł są wyraźnie odczuwalne dla osoby dotkniętej tym problemem. Efektem jest zwiększenie nadwrażliwości zębów na czynniki zewnętrzne, takie jak bodźce termiczne (na przykład zimne i ciepłe pokarmy), chemiczne (pokarmy kwaśne i słodkie) i mechaniczne (na przykład przy szczotkowaniu zęba, a czasem nawet przy dotknięciu dziąsła).
Zwiększa się podatność zębów na próchnicę. Pojawiają się też ubytki niepróchnicowego pochodzenia w efekcie procesów takich jak erozja zębów i ścieranie się ich powierzchni. W skrajnych przypadkach może dochodzić nawet do stanów zapalnych miazgi.
Skąd się bierze recesja dziąseł?
Do recesji dziąseł może dochodzić z różnych przyczyn. Do najczęstszych należy nieprawidłowe mycie zębów – gdy stosuje się przy tym zbyt dużą siłę nacisku albo używa szczoteczki ze zbyt twardym włosiem. Inną częstą przyczyną jest utrzymywanie się wokół szyjki zęba stanu zapalnego spowodowanego obecnością płytki bakteryjnej. Recesja może być też niekiedy spowodowana czynnikami anatomicznymi, zaciskaniem i zgrzytaniem zębami, a także nieprawidłowo wykonanymi koronami protetycznymi.
Wypełnij poniższy formularz i zapisz się na wizytę!
Jak zapobiegać recesji dziąseł?
Najważniejszym środkiem zapobiegawczym jest prawidłowe mycie zębów. Agresywne szczotkowanie zębów jest jedną z najczęstszych przyczyn obniżania się linii dziąseł. Pamiętaj, że w prawidłowym szczotkowaniu nie chodzi o siłę, ale o technikę i konsekwencję. Nie używaj szczoteczek z twardym włosiem i nie naciskaj za mocno przy szczotkowaniu. Stosuj przy tym technikę wymiatającą.
Używaj też nici dentystycznej, która zapobiega odkładaniu się płytki nazębnej w przestrzeniach międzyzębowych. Pamiętaj o regularnych wizytach higienizacyjnych w gabinecie stomatologicznym, podczas których usuwany jest kamień nazębny i osady. Takiej profesjonalnej gabinetowej higienizacji powinieneś poddawać się co pół roku, a jeżeli palisz papierosy, to nawet częściej, u palaczy bowiem kamień rozwija się szybciej.
Jak leczyć recesję dziąseł?
Niestety recesja dziąseł jest procesem nieodwracalnym – dziąsła nie powrócą samoistnie do swojej właściwej pozycji. Można jednak odpowiednimi metodami zapobiec postępowaniu recesji.
Chorobami dziąseł zajmuje się odrębna dziedzina stomatologii – periodontologia. Jaką terapię może zaproponować wykwalifikowany periodontolog?
Ponieważ źródłem problemu jest często odkładający się pod dziąsłem kamień, należy się go pozbyć. Pozwala się z nim uporać zabieg zwany kiretażem. Polega on na tym, że stomatolog usuwa złogi kamienia z kieszonek dziąsłowych za pomocą kiretów.
Aby naprawić dokonane w jamie ustnej zniszczenia, można przeprowadzić pokrycie recesji dziąsła. Za pomocą materiału kompozytowego odsłonięta część zęba zostaje z powrotem zakryta, co zmniejsza dolegliwości związane z recesją, takie jak nadwrażliwość.
Co możesz teraz zrobić?
Masz kłopoty z recesją dziąseł? Nie musisz sam zmagać się z tym problemem. Przyjdź do Orto-Live, a dokonamy szczegółowej diagnozy i zaproponujemy optymalne rozwiązanie. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.