

Wydawałoby się, że ząb po leczeniu kanałowym nie powinien boleć, skoro nie ma już nerwów. A jednak dolegliwości bólowe po takim zabiegu wcale nie należą do rzadkości.
Dlaczego tak się dzieje?
Spis treści
Jak długo ząb po leczeniu kanałowym może boleć?
Pacjenci stosunkowo często skarżą się na ból zęba po leczeniu kanałowym. Na początek warto więc wyjaśnić jedną rzecz – najczęściej to nie ząb boli. Jeżeli leczenie zostało przeprowadzone prawidłowo, to nie ma on już nerwów. Jeżeli odczuwasz ból po leczeniu kanałowym, prawdopodobnie boli Cię więc nie sam ząb, a otaczające go tkanki.
Skąd bierze się ten ból? Leczenie kanałowe jest inwazyjnym zabiegiem, podczas którego podrażnione zostają okolice zęba – to efekt mechanicznego opracowania kanałów i zastosowania środków płuczących system kanałowy.
Ból ustępuje samoistnie, kiedy zregenerują się podrażnione tkanki – najczęściej już po kilkunastu godzinach lub kilku dniach. W wyjątkowych przypadkach może to zająć dwa lub trzy tygodnie. Jeżeli nawet po upływie tego czasu ból wciąż jest odczuwalny, można to już potraktować jako sygnał alarmowy.
Skąd ból po leczeniu kanałowym?
Jak już powiedzieliśmy, najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych po przeprowadzonym leczeniu kanałowym jest nadwrażliwość pozabiegowa, spowodowana przez podrażnienie tkanek w okolicy zęba.
Czasem ból odczuwany jest tylko przy nagryzaniu zęba lub stukaniu w niego. Wówczas prawdopodobną przyczyną jest nieprawidłowo dopasowane wypełnienie. Jeśli bowiem wypełnienie jest zbyt wysokie, to tkanki utrzymujące ząb są za bardzo obciążone.
Zdarzają się też takie przypadki, w których bezpośrednio po leczeniu kanałowym Pacjent nie odczuwa bólu, za to dolegliwości bólowe pojawiają się dopiero po dłuższym czasie – kilka miesięcy lub nawet lat później. W takich przypadkach najczęstszą przyczyną jest to, że leczenie kanałowe po prostu się nie powiodło i w kanałach pozostała martwa miazga. Mogło być tak, że któryś z kanałów nie został wystarczająco oczyszczony, a może wręcz jakiś został przeoczony. Winna może być też niekorzystna budowa anatomiczna systemu korzeniowego, a także perforacja lub złamanie korzenia.
Ból zęba po leczeniu kanałowym – co robić?
Na początek ważne jest, aby po leczeniu kanałowym nie podrażniać leczonego miejsca. Warto przez ten czas starać się gryźć drugą stroną jamy ustnej, a przy tym wybierać takie potrawy, które nie wymagają dużo gryzienia. W przypadku silnego bólu można stosować płukanki z ziół o właściwościach przeciwzapalnych, takich jak rumianek i szałwia. Pomóc może też zimny okład (najlepiej przykładać go na skórę w okolicy zęba przez ścierkę, aby nie podrażniać skóry).
Jeżeli ząb boli przy nagryzaniu, winne jest prawdopodobnie – tak jak już tu pisaliśmy – niedopasowane wypełnienie. Trzeba udać się do gabinetu stomatologicznego, aby skorygować wysokość wypełnienia, a do czasu wizyty starać się nie nagryzać zęba, aby nie zaostrzyć stanu zapalnego.
Mówiliśmy też, że kiedy ból pojawia się dopiero po upływie kilku miesięcy bądź lat, świadczy to najprawdopodobniej o tym, że leczenie kanałowe zostało przeprowadzone nieskutecznie. W takim przypadku rozwiązaniem jest reendo, czyli powtórne leczenie kanałowe.
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli masz jakiekolwiek problemy z zębami, zapraszamy do Orto-Live. Tutaj wykonamy szczegółową diagnostykę i zaproponujemy najlepsze rozwiązanie. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.