Licówki kompozytowe czy porcelanowe? Przed tym dylematem stoi wiele osób, ponieważ oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Pewne jest to, że zarówno jedno, jak i drugie zmieni wygląd Twojego uśmiechu – oczywiście na lepsze. Różnią się one jednak efektem, który zapewniają, wytrzymałością, jak również i ceną. Oto, co musisz o nich wiedzieć!
Spis treści
Czym są licówki?
Licówki to niewielkie płytki umieszczane na przedniej powierzchni zęba. Pozwalają one zmienić cały jego wygląd, a więc nie tylko kolor, ale także kształt czy długość. Dzięki nim można zamaskować wszelkie estetyczne niedoskonałości w obrębie jamy ustnej. Co więcej, jest to rozwiązanie, które może przełożyć się w następnej kolejności na większe poczucie atrakcyjności oraz na pewność siebie. W tym artykule powiemy więcej o licówkach kompozytowych oraz porcelanowych.
Licówki kompozytowe
Czym są licówki kompozytowe? To licówki wykonywane z tego samego materiału, z którego robi się dzisiaj białe plomby (a więc z materiału światłoutwardzalnego). Wpływa to na ich relatywnie niską cenę. Cały proces ich aplikowania składa się natomiast tylko z jednego etapu, a do ich wykonania nie trzeba korzystać z pomocy laboratorium techniki dentystycznej.
Wykonuje się je bezpośrednio w jamie ustnej Pacjenta. Cały zabieg nie jest w żaden sposób inwazyjny. Na kompozycie, niestety, lubi osadzać się osad. Warto też wiedzieć, że jego kolor jest jednolity, przez co niekiedy wykonane z niego licówki wyglądają nieco sztucznie. Z czasem ulegają one też przebarwieniom i po prostu żółkną. W razie potrzeby można jednak podjąć w tym przypadku zabiegi naprawcze, a więc np. dołożyć odpowiednią ilość materiału, skorygować go czy też wypolerować. Zabieg zakładania licówek kompozytowych może być przeprowadzany również w znieczuleniu miejscowym. Licówki kompozytowe wytrzymują: mniej więcej 2 lub 3 lata.
Licówki porcelanowe
Licówki porcelanowe zapewniają lepszy efekt wizualny. Porcelana przypomina szkliwo, dzięki czemu ten rodzaj licówek prezentuje się bardzo naturalnie i świetnie wygląda w połączeniu z innymi zębami. Co więcej, takie licówki nie powodują żadnych uczuleń, co niekiedy zdarza się w przypadku kompozytu.
Kolejnym atutem licówek porcelanowych jest większa wytrzymałość, a podczas zabiegu dochodzi do ich trwałego połączenia z zębem. Z powodzeniem mogą one spełniać swoje zadanie nawet ponad dekadę, choć średnio wytrzymują od 7 do 10 lat. Porcelana to również materiał, który jest bardziej odporny na odkładanie się kamienia oraz osadu. Najczęściej sprawdza się on na tyle dobrze, że nie trzeba go w żaden sposób naprawiać. Z drugiej strony za takie licówki trzeba więcej zapłacić, a na ich wykonanie trzeba dłużej poczekać. Są one bowiem wykonywane bezpośrednio na wymiar.
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o licówkach, odwiedź Orto-Live. Tutaj chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer {numer_telefonu_link] lub wypełniając formularz.