Zgorzel zęba stanowi często rezultat zignorowanej próchnicy oraz zaniedbania higieny jamy ustnej. Zdarza się, że nie daje ona żadnych wyraźnych objawów, choć najczęściej towarzyszą jej określone symptomy. Jakie są przyczyny zgorzeli zęba i jak ją rozpoznać?
Spis treści
Czym jest zgorzel zęba?
Zgorzel zęba to, innymi słowy, ostatni etap martwicy miazgi, do której dochodzi w wyniku działania bakterii. Po czym ją rozpoznać? Po tym, że dochodzi wówczas do gnilnego rozkładu tkanek zęba. Oznacza to, że tkanki z czasem tracą swój kolor i konsystencję i stają się prawie płynną, szaroburą substancją. Dodajmy, że zgorzel może obejmować zarówno wszystkie kanały i pełną komorę zęba, jak i tylko jeden kanał.
Przyczyny zgorzeli zęba
Martwica miazgi zazwyczaj powstaje w wyniku próchnicy. Choroba ta niszczy zmineralizowane tkanki na skutek działania kwasów, które wytwarzane są w ramach procesów metabolicznych mikroorganizmów. To powoduje powstanie ubytku próchnicowego. Toksyny wytwarzane przez bakterie przenikają powoli do miazgi, doprowadzając do jej stanu zapalnego. Do pewnego momentu można to odwrócić, ale jeśli odwiedzi się dentystę zbyt późno, miazga obumiera. Bakterie gnilne atakują wówczas martwą tkankę. To właśnie wtedy miazga przekształca się w szarobrunatną masę o niezbyt przyjemnym zapachu. Jednocześnie dochodzi wówczas do produkcji związków chemicznych, które są bardzo toksyczne dla ludzkiego organizmu.
Objawy zgorzeli zęba
Najbardziej charakterystycznym objawem zgorzeli zęba jest pulsujący, narastający ból, który może promieniować w kierunku ucha. Nierzadko jest on mocno nasilony, zwłaszcza w nocy. Często odczuwalny jest on także podczas spożywania słodkich, zimnych, jak również ciepłych pokarmów (bądź napojów), jak również przy samym gryzieniu.
Nie można zapomnieć również o wspomnianej już cuchnącej woni z ust, która często pojawia się wraz z nieprzyjemnym posmakiem w ustach. W przypadku zgorzeli dochodzi też do nadwrażliwości szkliwa, np. na opukiwanie. Wszystkie te objawy mogą iść w parze z podwyższoną temperaturą ciała oraz obniżonym nastrojem. Warto jednak dodać, że czasem zgorzel zęba przebiega bezobjawowo – zwłaszcza na początku.
Leczenie zgorzeli zęba
Jedyną formą ratunku jest wizyta u dentysty. Na początku lekarz wykonuje w takich sytuacjach RTG zęba, a następnie przeprowadza oczyszczanie oraz usuwanie gnijących tkanek. Jeśli istnieje szansa na wyleczenie zęba, dokonuje on leczenia kanałowego. Czasem konieczne jest jednak usunięcie zęba. Niekiedy dokonuje się radisekcji, resekcji wierzchołka korzenia lub hemisekcji, po czym wymagana jest odbudowa zęba.
Skontaktuj się z nami
Zastanawiasz się, co jeszcze warto wiedzieć o zgorzeli zęba? W naszym artykule nie odnalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? W takim razie zapraszamy Cię do Orto-Live, w którym rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości. Dowiedz się więcej i zadzwoń na numer 602 660 944 lub wypełnij formularz.