Bonding to odbudowa zębów żywicą kompozytową. Pozwala wyrównać strukturę zębów, skorygować ich kształt, zlikwidować przebarwienia, białe plamy, a także zamknąć szczeliny między zębami. Licówki kompozytowe to dobry sposób na odbudowanie zniszczonych i startych zęby. Bonding często jest wykonywany po zakończeniu leczenia ortodontycznego lub protetycznego, w celu wykonania ostatecznej korekty kształtu i wyrównania powierzchni zębów. Co warto podkreślić – przed założeniem licówek kompozytowych zęby nie wymagają szlifowania, a w przyszłości można zastąpić je nowymi, także porcelanowymi.
Spis treści
Zalety i wady licówek kompozytowych
Spektakularny efekt, osiągalny w krótkim czasie oraz w korzystnej cenie sprawił, że pacjenci bardzo chętnie wybierają bonding. Ma on wiele zalet, a do najważniejszych należą:
– szybkość zabiegu – założenie licówki odbywa się podczas jednej wizyty
– bezbolesna odbudowa zębów – zabieg jest komfortowy i nie wymaga znieczulenia
– bezpieczny, nieinwazyjny zabieg – zakładanie licówek kompozytowych nie ingeruje w tkanki zębów, nie uszkadza ich i jest całkowicie odwracalny
– wysokie walory estetyczne – kolor oraz kształt licówek jest dobierany tak, aby prezentował się atrakcyjnie i naturalnie. Ostateczną decyzję odnośnie ich wyglądu podejmuje pacjent po przedstawieniu mu różnych propozycji. Bonding jest odporny na przebarwienia i działanie barwników spożywczych
– atrakcyjna cenowo alternatywa dla licówek porcelanowych.
Jak widać, bonding ma bardzo wiele zalet. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż nie jest on rozwiązaniem długotrwałym. Swoje funkcje spełnia maksymalnie kilka lat. Po tym czasie zęby wymagają ponownej odbudowany lub założenia trwalszych licówek porcelanowych.
Jak wygląda zakładanie licówek kompozytowych?
Bonding to bardzo dobry sposób na szybką i estetyczną metamorfozę pojedynczych zębów. W celu wykonania licówek kompozytowych pobierane są wyciski, a następnie projektowany jest kształt odbudowy. Wielkość, kształt i kolor licówek są zawsze uzgadniane z pacjentem. Przed ich założeniem zęby muszą zostać starannie oczyszczone, aby kompozyt dobrze się trzymał. Dodatkowo, szkliwo jest wytrawiane specjalnym preparatem. Na tak przygotowaną powierzchnię zębów nakładany jest bond, a następnie warstwy kompozytu. Całość jest utwardzania lampą polimeryzacyjną. Na koniec, licówka kompozytowa jest jeszcze szlifowana i polerowana.
Zalecenia przed i po wykonaniem bondingu
Przed założeniem bondingu zęby muszą być wyleczone i wyczyszczone z osadu, płytki oraz kamienia nazębnego. Ważne jest także stosowanie się do wytycznych po wykonaniu zabiegu, aby nie uszkodzić świeżo nałożonego kompozytu. Z tego powodu, przez kilka godzin po wykonaniu bondingu należy unikać jedzenia twardych i kwaśnych pokarmów, a na około 48 godzin zrezygnować z kolorowego jedzenia i napojów, które mogłyby zabarwić zęby (np. kawa, herbata, czerwone wino). W tym czasie należy również powstrzymać się od palenia papierosów. Podczas czyszczenia zębów nie dociskać mocno szczoteczki i stosować delikatne ruchy okrężne. Takie działania pozwolą cieszyć się pięknym uśmiechem przez maksymalnie długi czas.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o bondingu, zapraszamy do Orto-Live. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.