Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej to stosunkowo powszechna choroba wirusowa, która jest wywołana przez wirus opryszczki pospolitej (HSV-1). Choć najczęściej dotyka dzieci, może również występować u dorosłych, powodując znaczący ból i dyskomfort. Charakterystyczne dla tej choroby są bolesne owrzodzenia i pęcherzyki na błonie śluzowej jamy ustnej, które często utrudniają codzienne funkcjonowanie Pacjenta.
Spis treści
Charakterystyka choroby
Objawami opryszczkowego zapalenie błony śluzowej jamy ustnej są bolesne zmiany na błonach śluzowych jamy ustnej, dziąseł, a czasem również gardła. Choć tak jak wspomnieliśmy na wstępie choroba ta najczęściej dotyka dzieci do około piątego roku życia, to może także występować u dorosłych. Warto jednak wiedzieć, że u nich objawy są zazwyczaj łagodniejsze. Nie oznacza to jednak, że można to zjawisko ignorować.
Przyczyny opryszczkowego zapalenia jamy ustnej
Zakażenie może nastąpić poprzez:
- Kontakt z osobą zakażoną lub nosicielem wirusa.
- Bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi, takimi jak ślina.
- Wspólne używanie przedmiotów codziennego użytku.
Objawy opryszczkowego zapalenia jamy ustnej
Choroba zaczyna się zwykle nagłym wystąpieniem wysokiej gorączki, często przekraczającej 39°C, oraz:
- ogólnym złym samopoczuciem,
- brakiem apetytu
- osłabieniem organizmu.
Na błonie śluzowej jamy ustnej i dziąseł pojawiają się bolesne pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Są one otoczone czerwoną obwódką. Pęcherzyki po niedługim czasie pękają i są przyczyną powstawania bolesnych nadżerek i owrzodzeń. Dziąsła mogą być zaczerwienione i obrzmiałe, a także może występować nadmierne ślinienie. U dzieci stan zdrowia zazwyczaj poprawia się w ciągu 5-7 dni, ale zmiany goją się powoli. Osoby dorosłe przechodzą ten czas znacznie łagodniej i z zasady, nie są narażone na powikłania.
Leczenie opryszczkowego zapalenia jamy ustnej
Leczenie opryszczkowego zapalenia jamy ustnej polega na podawaniu leków przeciwwirusowych. Jeśli Pacjent np niemowlę nie może przyjmować leków doustnie, te aplikowane są dożylnie. Ważne jest również łagodzenie bólu i gorączki za pomocą leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Zaleca się lekkostrawną dietę, unikanie drażniących i gorących potraw, aby wspomóc gojenie błon śluzowych. Leczenie powinno być prowadzone pod ścisłym nadzorem lekarza, aby zapewnić najlepsze rezultaty i zminimalizować ryzyko powikłań.
Skonsultuj się z lekarzem
Zauważyłeś w swojej jamie ustnej niepokojące objawy? A może występują one u Twojego dziecka? Zapraszamy zatem do naszego gabinetu, gdzie czeka na Ciebie zespół lekarzy gotowych do pomocy. Na konsultację możesz zapisać się telefonicznie 602 660 944 lub poprzez formularz kontaktowy.