Dr Piotr Janik jest absolwentem I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie pracuje w Klinice Ambroziak oraz w Klinice Chirurgii Plastycznej CMKP w Warszawie, gdzie zajmuje się także działalnością naukową.
Laser frakcyjny
Opis zabiegu
Laser frakcyjny CO2 jest najbardziej popularnym zabiegiem wykonywanym w medycynie estetycznej w celu uzyskania efektu odmładzania i odświeżania skóry. Ma on również zastosowanie w leczeniu blizn, rozstępów czy redukcji rozszerzonych porów. Frakcjonowanie wiązki lasera polega na jej podziale przez specjalny skaner na wiele mniejszych. Dzięki temu działając na skórę tworzymy wiele drobnych mikrouszkodzeń termicznych, które stymulują funkcje regeneracyjne skóry. Właściwości lasera CO2 sprawiają, że jest on absorbowany przez komórki zlokalizowane w płytkich warstwach skóry. W pierwszym etapie działania laser podgrzewa komórki a następnie powoduje ich odparowanie. W ten sposób makroskopowo powstają liczne “mikro-dziurki”, które następnie ulegają gojeniu. W następstwie tego procesu dochodzi do regeneracji skóry. Sam zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i nie jest bolesny dla pacjenta. Obecne może być jednak uczucie ciepła lub nieprzyjemnego mrowienia. Czas trwania wynosi w zależności od okolicy i waha się od 10 minut do 30 minut.
Spodziewane efekty
Poprawa jakości skóry jest dostrzegana przez część osób już po pierwszym zabiegu. Należy jednak podkreślić, że aby uzyskać najlepsze efekty konieczne jest wykonanie serii od 3 do 5 zabiegów w odstępach co 4-5 tygodni. Końcowe efekty zaleca się oceniać dopiero od 4 do 6 miesięcy po ostatnim zabiegu ponieważ proces przetworzenia kolagenu wymaga czasu.
Objawy po zabiegu
Bezpośrednio po zabiegu może być obecne uczucie pieczenia skóry, które najczęściej pojawia się od kilkudziesięciu minut do trzech godzin po interwencji. W kolejnych dniach może wystąpić obrzęk oraz zaczerwienie. Często występuje również „pseudo-opalenizna”, czyli zbrązowienie skóry i jej złuszczanie. Możliwe jest również sączenie płynu surowiczego oraz – rzadko – powstanie pęcherzy.
Poznaj naszych ekspertów
specjalista chirurgii ogólnej
Lekarz, absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z 2012 roku. Ukończył specjalizację z chirurgii ogólnej w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie w 2020 roku. Był stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej w 2017 roku. W ramach otrzymanego stypendium szkolił się w Cleveland Medical Center oraz Cleveland Clinic w Stanach Zjednoczonych.
Zalecenia po zabiegu
Należy pamiętać, że laser frakcyjny tworząc zagłębienia w skóry, niszczy barierę ochronną przed bakteriami dlatego należy ze szczególną ostrożnością dbać o higienę miejsca gdzie wykonano zabieg.
1. Skóry nie można dotykać brudnymi rękoma.
2. Nie należy przytulać / głaskać zwierząt.
3. Pościel i poszewki powinny być wymienione na czyste – zwłaszcza jeśli w domu są zwierzęta.
4. Można stosować cold-packi w celu ochłodzenia skóry (te należy owinąć w czystą, najlepiej jałową gazę)
5. Miejsce gdzie był wykonywany zabieg należy myć nie wcześniej niż 24 godzin po zabiegu.
6. Skóry nie można trzeć ręcznikiem.
7. Można stosować kremy nawilżające po umyciu skóry. Im później będą stosowane tym lepiej, ponieważ ich stosowanie może blokować oczyszczanie się naskórka.
8. Proszę nie opalać się przez okres od 4 do 6 tygodni.
Zaleca się następujące kremy nawilżające np.:
- Dermoceutica Zinalfat
- La Roche Cicaplast BAUME B5 SPF50
- Alantan Dermoline
Uwaga! Ze względu na ryzyko powstania przebarwień po zastosowaniu lasera frakcyjnego po zabiegu nie można eksponować skóry na działanie promieni słonecznych. Dlatego nie można się opalać przez 4-6 tygodni po zabiegu. Czas przebywania na słońcu nie powinien przekraczać 2 godzin w ciągu dnia.
Zaleca się nawet stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym od 30+ do 50+. Proszę pamiętać, że nawet w pochmurne dni promienie słoneczne przenikają przez warstwę chmur i działają bezpośrednio na odsłoniętą skórę.
Po tygodniu od zabiegu można chodzić na basen oraz saunę.
W przypadku wątpliwości oraz pytań, zapraszamy na bezpłatną kontrolę pozabiegową.