Zajmuje się leczeniem ortodontycznym od lat dziewięćdziesiątych wraz z dr K. Kołodziejczykiem – specjalistą ortodoncji. Swoje pierwsze kroki w tej dziedzinie stawiała pod okiem francuskich specjalistów podczas stypendium w Paryżu (Paris V) oraz u prof. dr hab. n. med. Anny Komorowskiej w Zakładzie Ortodoncji i Ortopedii Twarzowo-Szczękowej w Akademii Medycznej w Lublinie.
Ortodoncja – Ortodonta Radom
Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu oraz zaburzeń szczękowo-twarzowych u Pacjentów w każdym wieku. Wbrew popularnemu mitowi, zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli mogą skutecznie wyleczyć swoje zęby, zyskując funkcjonalność aparatu żucia oraz piękny uśmiech. Leczenie wpływa nie tylko na właściwe stosunki międzyzębowe, lecz także na proporcje twarzy, znacznie wpływając na jej estetykę.
Poznaj lekarzy zajmujących się leczeniem ortodontycznym – ortodonta Radom
Ukończył w 1985 roku Akademię Medyczną w Lublinie. Był asystentem, następnie wykładowcą w Katedrze i Klinice Ortopedii Szczękowej AM do 1998r. Swoje kwalifikacje zawodowe zdobywał na stażach naukowych w ośrodkach akademickich w Niemczech, Czechach, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.
Studia stomatologiczne ukończyła w 2013 roku na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Stale pogłębia swoją wiedzę, aktywnie uczestnicząc w licznych szkoleniach ortodontycznych i kongresach. Uzyskała tytuł specjalistki ortodoncji na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Członek Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego.
Jest absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (kierunek lekarsko- dentystyczny) oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (kierunek techniki- dentystyczne- I stopień studiów – licencjat).
Absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego.. Jest szczęśliwym posiadaczem rąk, które leczą. Swoich pacjentów zaraża aktywnością fizyczną. Zbiera doświadczenie z własnych treningów, aby efektywnie rozwijać się zawodowo.
W ramach leczenia ortodontycznego w Orto Live zajmujemy się:
- ortodoncją dzieci, młodzieży i dorosłych,
- przygotowaniem aparatów stałych i zdejmowanych,
- zespołowym leczeniem wad zgryzu:
– chirurgiczno-ortodontycznym,
– periodontologiczno-ortodontycznym - profilaktyką wad zgryzu,
- ortodontycznym przygotowaniem do leczenia protetycznego.
Zobacz jak przebiegało leczenie naszych pacjentów
Przebieg leczenia ortodontycznego
- Konsultacja – W Orto Live każde leczenie rozpoczynamy od wizyty konsultacyjnej, podczas której Pacjent może powiedzieć o wszystkich swoich problemach i oczekiwaniach. Lekarz przeprowadza przegląd jamy ustnej i wstępnie weryfikuje stan zgryzu.
- Diagnostyka – Podstawą do wykonania skutecznego leczenia ortodontycznego jest przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki. W klinice Orto Live posiadamy wszystkie urządzenia potrzebne do wykonania niezbędnych badań, m.in. radiowizjograf czy tomograf komputerowy. Dzięki temu Pacjenci mogą w krótkim czasie w naszej placówce wykonać wszelkie niezbędne procedury. W ten sposób ortodonta zyskuje precyzyjne informacje na temat stanu zdrowia Pacjenta.
- Aparat – Gdy plan leczenia zostanie zaakceptowany przez Pacjenta, można przejść do przygotowania aparatu ortodontycznego. Sposób przygotowania aparatu zależy od tego, jakie rozwiązanie będzie zastosowane. Nakładki i aparaty ruchome wymagają pobrania wycisku uzębienia. Gdy są gotowe, Pacjent otrzymuje je wraz z instrukcją, jak należy je samodzielnie stosować. Aparaty stałe natomiast zostają przyklejone do powierzchni zębów i pozostają w jamie ustnej przez cały okres leczenia.
- Wizyty kontrolne – Każde leczenie ortodontyczne wymaga odbywania systematycznych wizyt kontrolnych. Regularność ma tutaj bardzo duże znaczenie, ponieważ ma wpływ na długość trwania całego leczenia. W przypadku aparatów wyjmowanych wizyty ograniczają się do kontroli uzębienia i postępów leczenia oraz aktywacji aparatów, natomiast w przypadku rozwiązań stałych – ortodonta dodaje elementy dodatkowe montowane na stałe na aparacie.
Rodzaje aparatów
Generalnie aparaty ortodontyczne możemy podzielić na stałe, czyli takie, które są mocowane na zębach przez cały okres leczenia, oraz ruchome, które Pacjent może samodzielnie wyjmować z ust. W naszej ofercie posiadamy aparaty tradycyjne, jak i nowoczesne systemy samoligaturujące. Wśród rozwiązań stosowanych w Orto Live posiadamy technologie umożliwiające dyskretne leczenie wad zgryzu – praktycznie niewidoczne na zębach nakładki oraz szeroką ofertę aparatów dla dzieci.
Aparaty stałe:
- aparat klasyczny – Zasada działania tradycyjnych aparatów metalowych opiera się na wytwarzaniu przez łuk aparatu sił, które oddziałują na zęby, przesuwając je do właściwej pozycji. Łuk utrzymuje się w zamkach, które są przymocowane do przedniej powierzchni zębów i jest podtrzymywany za pomocą elastycznych gumeczek zwanych ligaturami. Łuki są wymieniane przez ortodontę podczas wizyt kontrolnych i dostosowywane do nowego położenia zębów. Pacjent może wybrać kolor ligatur w zależności od własnych preferencji. Dla osób, którym zależy na tym, aby aparat był mało widoczny, dostępna jest wersja kosmetyczna z przezroczystymi lub porcelanowymi zamkami.
- aparaty samoligaturujące – Aparaty samoligaturujące są nowoczesnym rozwiązaniem, które zwiększa skuteczność i efektywność leczenia, a także komfort użytkowania. Tego typu aparat nie wymaga stosowania ligatur, ponieważ w zamkach wbudowana jest specjalna klapka utrzymująca zamek. Dzięki temu siły nacisku na zęby są znacznie niższe, a dyskomfort związany z noszeniem aparatu – zminimalizowany. Ponadto zamki są mniejsze, w związku z czym nie podrażniają śluzówki i są mniej widoczne. Jednak największą zaletą aparatów samoligaturujących jest znacznie krótszy czas leczenia. W Orto Live korzystamy z renomowanych systemów.
- aparaty podniebienne – Leczenie wad zgryzu nie polega wyłącznie na prawidłowym ustawieniu zębów, ale także na ukształtowaniu szczęki i żuchwy oraz ich położenia względem siebie. W niektórych przypadkach, aby osiągnąć doskonałe efekty funkcjonalne i estetyczne leżenie należy poprzedzić założeniem aparatów podniebiennych. W zależności od indywidualnych warunków stosujemy ekspandery lub aparaty typu hyrax (mające na celu rozszerzenie uzębienia) lub rotator i inne, które umożliwiają zachowanie w jamie ustnej tych zębów, które w przypadku tradycyjnego leczenia musiałyby zostać usunięte.
Aparaty zdejmowane:
- aparaty dla dzieci – Ruchome aparaty dla dzieci, np. aparat elastyczny Klammta, płytka Schwartza, czy aparat dwuszczękowy to metody stosowane w profilaktyce wad zgryzu. Mały Pacjent może samodzielnie wyjąć aparat z ust, dlatego rozwiązania te wymagają dużej samodyscypliny. Regularne stosowanie aparatu według zaleceń lekarza wspiera prawidłowy rozwój zgryzu dziecka i pozwala uniknąć bardziej złożonego leczenia w przyszłości.
- szyna – Szyna relaksacyjna Michigan to aparat do leczenia dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych oraz mięśni. Metodę tę stosuje się w celu redukcji bólów mięśniowych twarzy. Przezroczyste nakładki zapobiegają nadmiernemu zaciskaniu się szczęk i powstawaniu nadmiernych sił oddziałujących na zęby.
- aparaty podniebienne – W celu zwiększenie przestrzeni pomiędzy prawym i lewym łukiem zębowym stosuje się obok aparatów stałych, także ruchome rozwiązania.
- łuk językowy – Aparat lingwalny, mocowany na dwóch przeciwległych trzonowcach, którego łuk poprowadzony jest po wewnętrznej stronie zębów i ma za zadanie utrzymywanie ich prawidłowego ułożenia. Dzięki swojej budowie jest zupełnie niewidoczny w jamie ustnej.
- utrzymywacz przestrzeni – To rozwiązanie ortodontyczne, które umożliwia utrzymanie odpowiedniego miejsca dla utraconego zęba. Stosuje się je głównie u dzieci, które przedwcześnie straciły ząb mleczny. Aby uniknąć przesunięcia sąsiadujących z nim zębów, należy w takiej sytuacji zastosować specjalny metalowy łuk.
Wypełnij i wyślij formularz, aby zapisać się za konsultację. Po wysłaniu formularza nasze recepcjonistki skontaktują się z Tobą, aby dobrać dogodny termin wizyty.
Leczenie niewidocznymi aparatami w Orto Live Radom
W Orto Live korzystamy z najnowocześniejszych rozwiązań, dzięki którym leczenie staje się prostsze, krótsze i bardziej komfortowe, m.in. nowoczesne aparaty w formie przezroczystych nakładek, których nie widać na zębach. To najbardziej dyskretna ze znanych obecnie metod leczenia ortodontycznego. Jej dodatkową zaletą jest także możliwość ściągania aparatu na ok. 2 godziny dziennie, np. na czas leczenia czy ważnych spotkań. Korekcja wad zgryzu metodą nakładkową jest zazwyczaj całkowicie bezbolesna i często trwa dużo krócej niż w przypadku tradycyjnych aparatów. Specyfika tego rozwiązania pozwala ograniczyć wizyty kontrolne do minimum. Generalnie cały proces przebiega w trzech krokach:
1. Konsultacja – po rozmowie dotyczącej Twoich oczekiwań stomatolog bada stan zębów i zgryzu i przeprowadza kompleksową diagnostykę, niezbędną do skonstruowania najskuteczniejszego planu leczenia. Zostają wykonane prześwietlenia i wycisk uzębienia, na podstawie których tworzy się komputerową symulację całego procesu korekcji zębów. Dzięki temu już podczas pierwszej wizyty dowiesz się, ile nakładek musisz użyć, by uzyskać wymarzony efekt i ile czasu będzie to trwało.
2. Nakładki – drugim etapem jest otrzymanie gotowego zestawu przezroczystych nakładek, idealnie dopasowanych do Twoich potrzeb. Każda z nich jest zaprojektowana tak, by w minimalny sposób dokonać przesunięcia zębów. Każdą nakładkę należy nosić przez 2 tygodnie, minimum 22 godziny dziennie. Następnie samodzielnie w domu wymienia się ją na kolejną. Każda nakładka zbliża Cię do pożądanego wyglądu Twoich zębów.
3. Efekty – w trakcie noszenia nakładek spotkania ze stomatologiem będą ograniczone do minimum (odbywają się co ok. 3 miesiące) i będą polegały głównie na monitorowaniu postępów leczenia. Po zakończeniu leczenia wymagane jest stosowanie aparatu retencyjnego, który utrzyma zęby w ich nowej, idealnej pozycji.
Dlaczego warto stosować niewidoczne nakładki na zęby?
- Nakładki wykonane są z przezroczystego plastiku, dzięki czemu nikt nie zauważy, że nosisz aparat ortodontyczny,
- Możesz ściągnąć je w ważnych okolicznościach,
- Nie musisz obawiać się jedzenia twardych produktów, np. jabłek,
- W łatwy sposób możesz zadbać o higienę zębów i nakładek,
- Leczenie jest praktycznie bezbolesne,
- Dzięki programowi 3D, w którym planowane jest leczenie – możesz zobaczyć projekt swojego przyszłego uśmiechu,
- Cały proces trwa krócej (czasami nawet o połowę) niż w przypadku stosowania zwykłego aparatu.
Co możesz teraz zrobić?
W Orto Live oferujemy bardzo szeroki zakres leczenia ortodontycznego. Kompleksowo pomagamy zarówno małym Pacjentom, jak i dorosłym, którzy pragną odmienić swój uśmiech. Duży wybór różnorodnych rozwiązań ortodontycznych sprawia, że każdy może u nas odkryć metodę, która w pełni odpowiada jego oczekiwaniom. Aby przekonać się, jakie leczenie przyniesie najbardziej satysfakcjonujące efekty w Twoim przypadku, umów się na wizytę, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wysyłając formularz.
Poznaj najczęstsze pytania do aparatów ortodontycznych
ORTO-LIVE - wysoko oceniana stomatologia
Zobacz, co mówią o nas Pacjenci