Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Specjalizuje się w trudnych klinicznie odbudowach wysokości zwarcia, leczeniu schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych, bólów głowy oraz odbudowach na implantach i na istniejącym uzębieniu.
Periodontolog Radom
Paradontoza – cichy wróg zębów
Zapalenie przyzębia, zwane potocznie paradontozą to druga najczęstsza przyczyna utraty zębów w społeczeństwie europejskim (na pierwszym miejscu jest próchnica). To groźna, choć często bagatelizowana choroba. Jej profilaktyką i leczeniem zajmuje się periodontologia. Warto wiedzieć, jak można skutecznie zapobiegać chorobom przyzębia, aby utrzymać jamę ustną w doskonałej kondycji. Dowiedz się, jakie działania profilaktyczne warto regularnie wykonywać, kiedy należy zgłosić się do lekarza i jakie objawy powinny Cię zaniepokoić.
Poznaj lekarzy zajmujących się leczeniem periodontologicznym

Obserwuj stan swoich dziąseł
Podczas codziennego mycia zębów warto obserwować stan swojej jamy ustnej – to pozwoli nam odpowiednio wcześnie zareagować na wypadek pojawienia się pierwszych oznak choroby. W trakcie szczotkowania możemy zauważyć m.in. krwawienie dziąseł – dolegliwość, którą jak najszybciej powinniśmy skonsultować ze stomatologiem. Ponadto nawet w okresach, w których nie dokuczają nam żadne niepokojące objawy, warto co pół roku uczęszczać do gabinetu stomatologicznego na kontrolę i przegląd uzębienia. Dentysta na podstawie badania i profesjonalnej diagnostyki jest w stanie wykryć choroby przyzębia już na bardzo wczesnym etapie.
Objawy paradontozy:
- krwawienie dziąseł,
- zaczerwienienie dziąseł,
- obrzęk dziąseł,
- recesja (cofanie się) dziąseł,
- nadwrażliwość zębów.
Co jest przyczyną paradontozy?
Zapalenie przyzębia wywołane jest przez bakterie Porphyromonas gingivalis. Rozwijają się one w jamie ustnej, żerując w kamieniu nazębnym. Jest to twardy osad pokrywający powierzchnię zębów. Powstaje on w wyniku mineralizacji płytki bakteryjnej pod wpływem składników zawartych w ślinie. Proces mineralizacji sprawia, że osad staje się bardzo twardy i nie można usunąć go podczas zwykłego szczotkowania zębów. Dlatego należy regularnie uczęszczać na profesjonalne usuwanie kamienia w gabinecie stomatologicznym. Jeśli zaniedbamy tego typu wizyty – kamień odkładający się na powierzchni zębów może zgromadzić się także poniżej linii dziąseł, prowadząc do ich cofania się, bólu, pieczenia i obrzęku.
Wypełnij i wyślij formularz, aby zapisać się za konsultację. Po wysłaniu formularza nasze recepcjonistki skontaktują się z Tobą, aby dobrać dogodny termin wizyty.
Skuteczne leczenie paradontozy
W powszechnym przekonaniu istnieje bardzo szkodliwy mit, że paradontozę można wyleczyć wyłącznie stosując specjalne pasty do zębów lub płukanki do ust. To niebezpieczne przekonanie sprawia, że zapalenie przyzębia często jest lekceważone, a wiele osób bagatelizuje podjęcie profesjonalnego leczenia, dając bakteriom możliwość rozwoju. W rzeczywistości, aby wyleczyć tę chorobę, konieczne jest usunięcie jej źródła, czyli kamienia nazębnego, na którym namnażają się bakterie. W tym celu wykonuje się higienizację, czyli pakiet zabiegów mających na celu dokładne oczyszczenie zębów z wszelkiego rodzaju osadów. Składa się na to skaling, czyli ultradźwiękowe usuwanie kamienia oraz piaskowanie, a więc oczyszczenie miękkich złogów za pomocą strumienia piasku. Wykonywanie tych zabiegów regularnie co pół roku jest w stanie skutecznie zapobiec powstawaniu stanów zapalnych. Jeśli jednak kamień nagromadzi się także poniżej linii dziąseł, konieczne jest wykonanie tzw. kiretażu, czyli specjalistycznego zabiegu periodontologicznego, który polega na dokładnym oczyszczeniu kieszonki dziąsłowej (przestrzeni pomiędzy dziąsłem a szyjką zęba powstałej w wyniku nagromadzenia się kamienia). Po wykonaniu leczenia stomatolog może zalecić stosowanie preparatów, które załagodzą stan zapalny i po pewnym czasie tkanki znów się ze sobą zintegrują.
Periodontolog Radom – umów się na konsultacje!
Warto pamiętać, że w leczeniu paradontozy najważniejszy jest czas. Im szybciej podejmiesz leczenie, tym będzie ono mniej inwazyjne i szybciej powrócisz do zdrowia. Jeśli obserwujesz u siebie niepokojące objawy związane ze stanem Twoich dziąseł – nie zwlekaj. Udaj się na wizytę w Orto-Live i zbadaj się. Aby umówić się na pierwszą konsultację, wypełnij formularz lub zadzwoń pod numer +48 602 660 944.
Poznaj najczęstsze pytania dotyczące zabiegów periodontologicznych
ORTO-LIVE - wysoko oceniana stomatologia
Zobacz co mówią o nas Pacjenci