

Aparat kosmetyczny – co to takiego? Co wyróżnia ten rodzaj aparatu ortodontycznego? Już za chwilę wszystko wyjaśnimy.
Spis treści
Kosmetyczny aparat ortodontyczny – czym się wyróżnia?
Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że aparaty ortodontyczne mają dobroczynne działanie. Pozwalają skorygować wady zgryzu, które nie tylko psują estetykę uśmiechu, ale przyczyniają się do wielu przykrych dolegliwości i dysfunkcji jamy ustnej. Aparat ortodontyczny umożliwia zaradzenie temu problemowi i uzyskanie prawidłowego zgryzu.
Jednak leczenie ortodontyczne trwa przez długie miesiące, a czasem i lata. Przez ten czas trzeba nosić na zębach aparat, a wielu Pacjentów nie czuje się komfortowo, wiedząc, że na ich zębach widać metalowe klamry i zamki, które mogą zwracać uwagę osób w ich otoczeniu. Skutek jest taki, że czasem Pacjenci w trakcie leczenia ortodontycznego tracą pewność siebie, wycofują się z życia towarzyskiego i nie podejmują inicjatyw w sferze zawodowej.
Czy da się temu zaradzić? Czy można przeprowadzić leczenie ortodontyczne w taki sposób, by nie tylko było ono skuteczne, ale też… dyskretne? Odpowiedź brzmi: tak.
Właśnie dla Pacjentów obawiających się o estetykę swojego uśmiechu podczas leczenia ortodontycznego powstały aparaty kosmetyczne. Czym różnią się od klasycznych aparatów? Materiałem, z którego są wykonane. Zamiast tradycyjnych metalowych elementów zastosowano w ich przypadku zupełnie inne rozwiązanie. Aparaty kosmetyczne wykonuje się z materiałów bardziej neutralnych dla estetyki zębów, tak aby ich elementy nie odcinały się na tle uzębienia.
Dzięki temu aparat kosmetyczny jest znacznie mniej widoczny. Oczywiście nie jest całkowicie niewidzialny, ale nie występuje efekt mocnego kontrastu, który jest obecny, gdy zęby są przesłonięte częściami aparatu o srebrnym, metalicznym odcieniu. Zamki i klamry aparatu kosmetycznego są przezroczyste albo w odcieniu zbliżonym do naturalnej barwy zębów, dlatego kiedy znajdują się na zębach, wtapiają się wizualnie w tło. To sprawia, że trzeba się dobrze przyjrzeć, by wypatrzyć na zębach aparat. Osoby z Twojego otoczenia mogą nawet nie zorientować się, że go nosisz!
Rodzaje aparatów kosmetycznych
W zależności od zastosowanego materiału aparaty kosmetyczne różnią się między sobą pod względem walorów estetycznych i sposobu, w jaki komponują się z zębami.
Jednym z popularnych aparatów kosmetycznych jest aparat porcelanowy. Dobrze wtapia się on wizualnie w uzębienie, ponieważ jego zamki są w kolorze mlecznym. Warto tu bowiem zaznaczyć, że naturalne, zdrowe zęby wcale nie są śnieżnobiałe, wbrew temu, co można by sądzić, sugerując się licznymi reklamami. Nie, naturalny kolor zębów to właśnie mleczny. Z tego względu aparat porcelanowy z zamkami w tym właśnie kolorze jest trudno dostrzegalny na powierzchni zębów.
Na podobnej zasadzie dyskretność pozwala zachować aparat ceramiczny – również jego zamki mają kolor zbliżony do naturalnej barwy uzębienia. Do zamków można ponadto dobrać ligatury (gumki utrzymujące drut w aparacie), również w kolorze zębów. Dzięki temu jeszcze skuteczniej można zamaskować obecność aparatu.
Aparat kryształowy (zwany też szafirowym) ma zamki i ligatury wykonane z przezroczystego szafiru. Jego zamki mają gładkie kontury, dzięki czemu nie zbiera się na nich kamień nazębny i nie ulegają przebarwieniom, które zniweczyłyby estetyczny efekt. Warto dodać, że szafir jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, taki aparat jest więc równie solidny jak aparaty metalowe.
Wspomnieliśmy o ligaturach w kolorze zębów, ale czy wiesz, co jest jeszcze bardziej dyskretne? Oczywiście brak ligatur! Wśród aparatów kosmetycznych znajdują się też aparaty samoligaturujące, takie jak stosowany w naszym gabinecie o przezroczystych zamkach. Aparat samoligaturujący nie posiada ligatur – zamiast tego drut jest utrzymywany przez specjalną klapkę. Dzięki temu nie występuje obecne w innych aparatach tarcie między ligaturami a drutem, a zęby są przemieszczane w bardziej fizjologiczny sposób.
Wizyty kontrolne, na które trzeba się udawać w trakcie leczenia ortodontycznego, odbywają się zwykle co cztery tygodnie. Służą one skontrolowaniu efektów leczenia i wymianie ligatur. Jednak w przypadku aparatu samoligaturującego wymiana taka nie jest oczywiście potrzebna, dlatego można zmniejszyć częstotliwość wizyt kontrolnych (odbywają się tylko co sześć – osiem tygodni).
Co możesz teraz zrobić?
Jak widzisz, leczenie ortodontyczne w dzisiejszych czasach wcale nie musi oznaczać widocznych, metalowych elementów na zębach. Nie musisz więc godzić się na kompromisy – możesz skorygować zgryz bez zaburzania estetyki uśmiechu na czas leczenia. Jeżeli masz wady zgryzu, nie czekaj. Umów się na wizytę w Orto-Live – szczegółowo zdiagnozujemy problem i zaproponujemy optymalne rozwiązanie. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.