Bruksizm – co to takiego? Na czym polega ta choroba i jakie są jej przyczyny? Jak się okazuje, jeśli chodzi o bruksizm, nie wszystko jeszcze jest nam w pełni wiadome. Ale tym, co medycyna wie o tej chorobie, dzielimy się z wami w dzisiejszym wpisie.
Spis treści
Na czym polega bruksizm?
Bruksizm jest chorobą, która objawia się napadowym mimowolnym zaciskaniem zębów i zgrzytaniem nimi. Najczęściej taki atak następuje w nocy. Szczęki mogą wtedy zacisnąć się nawet dziesięciokrotnie mocniej niż podczas gryzienia twardych pokarmów. Kłopot w tym, że organizm nie jest przystosowany do tego, by znosić tak duży nacisk. Przeciążenia tego rodzaju odbijają się niekorzystnie przede wszystkim na stanie zębów, przyzębia i stawów skroniowo-żuchwowych, ale też na innych elementach organizmu.
Jakie są skutki bruksizmu?
Zęby zaciskane z powodu bruksizmu ze zbyt dużą siłą są narażone na ścieranie się, pękanie, a nawet rozchwianie. W efekcie powstają ubytki klinowe. Bruksizm jest niebezpieczny również dla dziąseł – jego skutkiem jest ich krwawienie, przygryzanie języka i policzków, a nawet zanik przyzębia.
Jakie jeszcze przykre efekty ma bruksizm? Łączy się z bólem w okolicach stawów skroniowo-żuchwowych. Ruchomość żuchwy zostaje ograniczona. Zaburzony zostaje tor jej ruchu przy otwieraniu i zamykaniu ust. Może pojawiać się też trzask przy jej szerokim otwieraniu i jej przeskakiwanie.
Bruksizm odbija się niekorzystnie również na mięśniach. Niczym niezwykłym nie są w takim przypadku mięśniowe przykurcze i przerost mięśni twarzy i szyi (jedno- lub obustronny). Ograniczona może zostać ruchomość głowy.
Skąd się bierze bruksizm?
Jakie są przyczyny bruksizmu? Cóż, stan obecnej wiedzy medycznej jest jeszcze niewystarczający, aby stwierdzić to z pewnością. Prawda jest taka, że wciąż nie znamy dokładnych przyczyn bruksizmu. Znane nam jest jednak wiele czynników, które, gdy występują w większej liczbie, przyczyniają się do rozwoju tej choroby. Niektóre z tych przyczyn są bezpośrednio związane z jamą ustną. Należą do nich chociażby zaburzenia zgryzowo-zwarciowe. Inne z czynników zwiększających ryzyko rozwinięcia się bruksizmu to alergie, niedobory witamin i magnezu, choroby przewodu pokarmowego, przerost migdałków i zaburzenia hormonalne, takie jak nadczynność tarczycy.
Wiele wskazuje na to, że bruksizm jest chorobą psychosomatyczną, co oznacza, że stan psychiczny także ma wpływ na jego rozwój. Psychiczne czynniki zwiększające ryzyko zachorowania to przede wszystkim stres oraz emocjonalne zaburzenia, takie jak depresja, schizofrenia, autyzm, ADHD i stany lękowe.
Winą za bruksizm można obarczyć w pewnym stopniu geny. Chociaż sam bruksizm nie jest, zgodnie z naszą obecną wiedzą, chorobą dziedziczną, to dziedziczne są predyspozycje do określonych zachowań i emocjonalnych reakcji, mogące przyczynić się do rozwoju tej choroby.
Jak leczy się bruksizm?
Leczenie bruksizmu wcale nie jest łatwe. Trzeba odkryć czynniki, które wpływają na rozwój choroby, i dołożyć starań, aby je wyeliminować. To może jednak zająć sporo czasu, dlatego w międzyczasie powinno się podjąć działania w celu zniwelowania negatywnych skutków tej choroby.
Są na to różne metody. Jedną z nich jest wyrównanie zgryzu poprzez spiłowanie wystających części niektórych zębów i wypełnienie innych w ten sposób, aby zęby lepiej do siebie pasowały.
Częstą metodą jest stosowanie szyny relaksacyjnej. To nakładka z tworzywa sztucznego indywidualnie dopasowana do zębów Pacjenta. Zakłada się ją na górne zęby, aby chronić je przed tarciem o dolne.
Jeszcze inne sposoby to wstrzykiwanie botoksu i jadu kiełbasianego, a także tabletki uspokajające i zmniejszające napięcie mięśni. Ważną częścią leczenia bywa psychoterapia pomagająca pozbyć się stresu i silnych emocji.
Co możesz teraz zrobić?
Dostrzegasz u siebie jakieś objawy, mogące świadczyć o bruksizmie? Umów się na wizytę w Orto-Live. Zdiagnozujemy problem i zaproponujemy odpowiednie leczenie. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.