Idąc na wizytę do stomatologa i mając świadomość pewnych problemów trapiących nasze uzębienie, w głównej mierze zakładamy, że nadrzędnymi powodami jego złej kondycji jest zaniedbywana higiena jamy ustnej, nieodpowiednia dieta, nonszalanckie podejście do zagadnień profilaktyki. Niepodważalnym jest, iż wśród wielu osób to one ponoszą winę, ale co w przypadku, gdy dbamy o swoje zęby z pełną pieczołowitością, wciąż nie mogąc ustrzec się uszkodzeń i ubytków zębów?
Spis treści
Nocny zabójca zębów
Dwoma głównymi czynnikami, przez które narażeni jesteśmy na utratę zębów, są: oddziaływanie bakterii oraz nadmierne przeciążenie i ścieranie. I chociaż z problemem bakterii w jamie ustnej większość stomatologów jest stanie sprawnie sobie poradzić, tak tarcie zębów jest nieco bardziej kłopotliwe. Około 10% społeczeństwa cierpi na bruksizm, to jest niekontrolowane ocieranie zębów żuchwy o zęby szczęki. Ze względu na fakt, że przypadłość ta objawia się przeważnie w trakcie snu jako irytujące zgrzytanie zębami, dotknięci nią Pacjenci często nawet nie są świadomi jej obecności, a ujawnia się im zazwyczaj dopiero podczas kontroli u dentysty. Pozornie dolegliwość wydaje się niegroźna, jednak potrafi ona w znacznym stopniu osłabić i uszkodzić nasze zęby, najlepiej więc natychmiast podjąć się leczenia, w celu uniknięcia poważniejszych szkód.
Najczęstsze objawy
Najbardziej rozpoznawalnymi objawami mogącymi nakierować nas na bruksizm, mogą być:
- bóle głowy,
- podwyższona wrażliwość zębów,
- uszkodzenia szkliwa, przy zaciśnięciu zębów i nałożeniu się jednego na drugi widoczne są charakterystyczne „przezroczyste” miejsca,
- napięcie mięśni w okolicach żuchwy,
- krwawienie dziąseł.
Wszystkie te dolegliwości ujawniają się dopiero z czasem, co sprawia, że większość pacjentów późno podejmuje się jego leczenia, lub nawet nie robi tego wcale. Ważna w tym przypadku jest profilaktyka, ponieważ im wcześniejsze wykrycie schorzenia, tym mniejsze jest obciążenie dla naszego uśmiechu.
Zapisz się na konsultację
Poznaj atuty:
- Koszt konsultacji od 100 zł
- Lekarz zweryfikuje stan Twojego uzębienia
- Poznasz plan i koszty leczenia
Po wysłaniu formularza nasza recepcjonistka niezwłocznie skontaktuje się z Tobą w celu ustalenia terminu wizyty.- Koszt konsultacji od 100 zł
Źródło nieprzyjemnego zgrzytania
Za naczelny powód „zjadania” zębów uważa się nadmierny stres, szczególnie narażone są osoby charakteryzujące się osobowością lękliwa, lub jak kto woli, unikającą, w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się również dzieci. Nie są to jedyne przyczyny, oprócz tego mogą nimi być: nadmiernie spożywanie alkoholu, zażywanie narkotyków, wady zgryzu, żucie gum, niedopasowane wypełnienia zębowe czy protezy, zaburzenia nerwicowe, patologie w układzie nerwowym.
Metody leczenia
Aby prawidłowo rozpocząć terapię, wpierw należy zgłosić się do stomatologa, który zdiagnozuje już powstałe, ewentualne szkody w naszym uśmiechu. Pierwszym krokiem, jaki może on podjąć jest wypełnienie ubytków, by odpowiednio wyregulować zgryz i wysokość zwarcia zębów, w niektórych sytuacjach koniecznym może być zastosowanie aparatu ortodontycznego. Kolejną metodą zwalczającą bruksizm są szyny relaksacyjne, wykonana przez dentystę i indywidualnie dopasowana do uśmiechu Pacjenta. Zaznaczmy, że nie mają one na celu leczenia przypadłości, są tylko środkiem ograniczającym jego skutki. Zakłada się ją na noc lub kilka godzin w ciągu dnia. Zauważmy, że głównym powodem mimowolnego ścierania zębów jest podłoże psychiczne – bardzo pomocne może być zasięgnięcie rady u psychologa lub psychiatry, zwiększenie efektywności naszego relaksu, unikanie sytuacji wywołujących silne emocje, uprawianie sportu, stosowanie odpowiednich leków. Swoje miejsce wśród metod zwalczania choroby znalazł również środek dobrze znany nam z innych działów medycyny estetycznej, mianowicie botoks. Lekarz wstrzykuje go w mięśnie żwaczy, co zmniejsza ich napięcie i osłabia działanie, niektórzy Pacjenci mogą uznać to za ciekawą alternatywę w stosunku do nakładania szyny relaksacyjnej.
Co możesz teraz zrobić?
Jeśli twoi bliscy zanotowali u Ciebie nadmierne zgrzytanie zębami, dokuczają Ci niewyjaśnione bóle głowy czujesz nadmierne napięcie w okolicach szczęki, lub uważasz, że dobrze dbasz o higienę i stan jamy ustnej, nie czekaj! Umów się na wizytę w Orto-Live! Nasz zespół ekspertów z pewnością znajdzie rozwiązanie utrapienia. Świadczymy usługi z zakresu ortodoncji, będące kluczowym środkiem w zwalczaniu chorób okluzyjnych. Aby umówić się na wizytę, skontaktuj się pod numerem telefonu +48 48 888 0039 lub wypełnij formularz. Nie daj się zgrzytaniu zębów i zatroszcz się o swój uśmiech już dzisiaj!