Bruksizm, nocny pożeracz zębów


, Bruksizm, nocny pożeracz zębów
bruksizm Orto-Live ortodoncja Radom

Idąc na wizytę do stomatologa i mając świadomość pewnych problemów trapiących nasze uzębienie, w głównej mierze zakładamy, że nadrzędnymi powodami jego złej kondycji jest zaniedbywana higiena jamy ustnej, nieodpowiednia dieta, nonszalanckie podejście do zagadnień profilaktyki. Niepodważalnym jest, iż wśród wielu osób to one ponoszą winę, ale co w przypadku, gdy dbamy o swoje zęby z pełną pieczołowitością, wciąż nie mogąc ustrzec się uszkodzeń i ubytków zębów?

 

Nocny zabójca zębów

Dwoma głównymi czynnikami, przez które narażeni jesteśmy na utratę zębów, są: oddziaływanie bakterii oraz nadmierne przeciążenie i ścieranie. I chociaż z problemem bakterii w jamie ustnej większość stomatologów jest stanie sprawnie sobie poradzić, tak tarcie zębów jest nieco bardziej kłopotliwe. Około 10% społeczeństwa cierpi na bruksizm, to jest niekontrolowane ocieranie zębów żuchwy o zęby szczęki. Ze względu na fakt, że przypadłość ta objawia się przeważnie w trakcie snu jako irytujące zgrzytanie zębami, dotknięci nią Pacjenci często nawet nie są świadomi jej obecności, a ujawnia się im zazwyczaj dopiero podczas kontroli u dentysty. Pozornie dolegliwość wydaje się niegroźna, jednak potrafi ona w znacznym stopniu osłabić i uszkodzić nasze zęby, najlepiej więc natychmiast podjąć się leczenia, w celu uniknięcia poważniejszych szkód.

 

Najczęstsze objawy

Najbardziej rozpoznawalnymi objawami mogącymi nakierować nas na bruksizm, mogą być:

  • bóle głowy,
  • podwyższona wrażliwość zębów,
  • uszkodzenia szkliwa, przy zaciśnięciu zębów i nałożeniu się jednego na drugi widoczne są charakterystyczne „przezroczyste” miejsca,
  • napięcie mięśni w okolicach żuchwy,
  • krwawienie dziąseł.

Wszystkie te dolegliwości ujawniają się dopiero z czasem, co sprawia, że większość pacjentów późno podejmuje się jego leczenia, lub nawet nie robi tego wcale. Ważna w tym przypadku jest profilaktyka, ponieważ im wcześniejsze wykrycie schorzenia, tym mniejsze jest obciążenie dla naszego uśmiechu.

  • Zapisz się na konsultację

    , Bruksizm, nocny pożeracz zębów

    Poznaj atuty:

Źródło nieprzyjemnego zgrzytania

Za naczelny powód „zjadania” zębów uważa się nadmierny stres, szczególnie narażone są osoby charakteryzujące się osobowością lękliwa, lub jak kto woli, unikającą, w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się również dzieci. Nie są to jedyne przyczyny, oprócz tego mogą nimi być: nadmiernie spożywanie alkoholu, zażywanie narkotyków, wady zgryzu, żucie gum, niedopasowane wypełnienia zębowe czy protezy, zaburzenia nerwicowe, patologie w układzie nerwowym.

Metody leczenia

Aby prawidłowo rozpocząć terapię, wpierw należy zgłosić się do stomatologa, który zdiagnozuje już powstałe, ewentualne szkody w naszym uśmiechu. Pierwszym krokiem, jaki może on podjąć jest wypełnienie ubytków, by odpowiednio wyregulować zgryz i wysokość zwarcia zębów, w niektórych sytuacjach koniecznym może być zastosowanie aparatu ortodontycznego. Kolejną metodą zwalczającą bruksizm są szyny relaksacyjne, wykonana przez dentystę i indywidualnie dopasowana do uśmiechu Pacjenta. Zaznaczmy, że nie mają one na celu leczenia przypadłości, są tylko środkiem ograniczającym jego skutki. Zakłada się ją na noc lub kilka godzin w ciągu dnia. Zauważmy, że głównym powodem mimowolnego ścierania zębów jest podłoże psychiczne – bardzo pomocne może być zasięgnięcie rady u psychologa lub psychiatry, zwiększenie efektywności naszego relaksu, unikanie sytuacji wywołujących silne emocje, uprawianie sportu, stosowanie odpowiednich leków. Swoje miejsce wśród metod zwalczania choroby znalazł również środek dobrze znany nam z innych działów medycyny estetycznej, mianowicie botoks. Lekarz wstrzykuje go w mięśnie żwaczy, co zmniejsza ich napięcie i osłabia działanie, niektórzy Pacjenci mogą uznać to za ciekawą alternatywę w stosunku do nakładania szyny relaksacyjnej.

 

Co możesz teraz zrobić?

Jeśli twoi bliscy zanotowali u Ciebie nadmierne zgrzytanie zębami, dokuczają Ci niewyjaśnione bóle głowy czujesz nadmierne napięcie w okolicach szczęki, lub uważasz, że dobrze dbasz o higienę i stan jamy ustnej, nie czekaj! Umów się na wizytę w Orto-Live! Nasz zespół ekspertów z pewnością znajdzie rozwiązanie utrapienia. Świadczymy usługi z zakresu ortodoncji, będące kluczowym środkiem w zwalczaniu chorób okluzyjnych. Aby umówić się na wizytę, skontaktuj się pod numerem telefonu +48 48 888 0039 lub wypełnij formularz. Nie daj się zgrzytaniu zębów i zatroszcz się o swój uśmiech już dzisiaj!

Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu
Korony zębowe – dla kogo są przeznaczone?
korony i mosty Orto-Live protetyka Radom

Zdrowy i zadbany wygląd zębów jest naszą wizytówką. Osoby, które mogą poszczycić się naturalnym i pięknym uśmiechem są bardziej pewne siebie i łatwiej osiągają sukcesy w sferze prywatnej i zawodowej. […]


Czytaj
Wpływ alkoholu na zdrowie jamy ustnej
alkohol jama ustna Orto-Live skutki spożywania alkoholu

Alkohol pojawia się jako nieodłączny element przy wielu okazjach, nie tylko gdy trzeba uczcić jakąś okoliczność, ale i zwyczajnie, podczas wyjścia z przyjaciółmi. Oczywiście wiadomo, że jeśli się go spożywa, […]


Czytaj
Wybierz most na implantach
implanty mosty protetyczne Orto-Live Radom

Ząb może wypaść z różnych powodów: nieszczęśliwy wypadek, zaniedbania czy choroba. Niezależnie jednak od przyczyny pojawienia się luk w uzębienia skutek jest taki sam, czyli znaczne pogorszenie estetyki uśmiechu oraz utrata […]


Czytaj

ORTO-LIVE - wysoko oceniana stomatologia

Zobacz, co mówią o nas Pacjenci

 

Klinika ORTO-LIVE


 

Orto-Live
4.5
Based on 19 reviews
powered by Google
Monika Luks
Monika Luks
12:34 12 Aug 20
Od kilku lat chodzę jestem Pacjentką Orto-Live i jestem bardzo zadowolona. Pani Doktor jest bardzo miła i zawsze porozmawia ze mną i opiszę co robić, aby zachować zdrowe zęby. Mimo, że kiedyś obawiałem się dentysty, to teraz nie mam żadnych problemów z zębami, co w dużej mierze jest zasługą Orto-Live. Pozdrawiam i Polecam
Anna Kowalska
Anna Kowalska
09:36 24 Mar 20
Pani Doktor Podgórska sprawia że można zapomnieć że jest się u dentysty. Dzięki niej wizyty u dentysty stały się dla mnie przyjemnością co kiedyś wydawało się niemożliwe :) Ślicznie dziękuję! :)
Janina Luc
Janina Luc
09:50 20 Feb 20
Szczerze polecam gabinet Orto Live. Mialam tu zakladana proteze i jestem bardzo zadowolona poniewaz teraz moge sie usmiechac i bez problemu jesc posilki a wczesniej unikalam. Bardzo dziekuje calemu zespolowi
Monika Dawidowska
Monika Dawidowska
14:03 15 Jan 20
Do gabinetu trafiłam z polecenia koleżanki i muszę jej bardzo podziękować :) Jestem po leczeniu ortodontycznym u Pani Doktor Janik-Podgórskiej która jest znakomitym fachowcem i pomogła mi uporać się z bardzo poważną wadą zgryzu jaką miałam :) Bardzo dziękuje Pani doktor oraz całemu zespołowi za podejście do Pacjenta. Nigdy do tej pory nie czułam się u dentysty tak swobodnie jak w Orto-Live :)
Hanka Jabłońska
Hanka Jabłońska
12:02 03 Jan 20
Jestem bardzo zadowolona z leczenia zachowawczego oraz ortodontycznego jakie miałam wykonywane w klinice Orto-Live :)) Wszystko przebiegało tak jak zostało mi wytłumaczone na początku leczenia za co jestem bardzo wdzięczna :)
Łukasz Malicki
Łukasz Malicki
08:40 13 Nov 19
Świetne miejsce dla Pacjentów w każdym wieku :) Miałem wykonywane złożone leczenie i jestem bardzo zadowolony :) Mój syn również rozpoczął przygodę z dentystą od tego gabinetu i jest zachwycony :) Pozdrawiam cały zespół :)
Dawid Nowak
Dawid Nowak
09:16 17 Oct 19
Miałem wykonywane leczenie ortododontyczne w Orto-Live i jestem bardzo zadowolony. Polecam wszystkim i dziękuję :)
Andrzej Wita
Andrzej Wita
09:09 17 Oct 19
Polecam wszystkim szukajacym dobrego dentysty w Radomiu i okolicy. Ja jestem bardzo zadowolony. Polecam dr Janik, która jest swietnym fachowcem. Pozdrawiam caly zespol Andrzej
sshe sshee
sshe sshee
16:24 18 Sep 19
Bardzo polecam leczenie u Pani Doktor Janik-Podgórskiej. Kompetentna osoba o dużej wiedzy.
Julia Nowacka
Julia Nowacka
07:34 12 Sep 19
Miałam wykonywane leczenie w gabinecie Orto Live i jestem bardzo zadowolona. Szczególnie polecam dr Janik-Podgórską, która widać że jest fachowcem a do swojej pracy podchodzi z wielką pasją.
Patryk Janusz
Patryk Janusz
10:44 09 Jul 19
Pani Doktor to osoba z niesamowitą empatią do drugiej osoby. Sympatyczne i profesjonalne podejście przekłada się na dobrą współpracę z gabinetem :)
Sylwia K.
Sylwia K.
21:09 30 May 19
Dr Janik gada obszernie na każdej wizycie co za tym idzie? Czas leczenia o ile można to tak nazwać wydłuża się. Cena za wizyty ktore skończyły się na gadaniu kosmiczne. Pani doktor na każdej z wizyt powtarzała to samo zamiast przejść do działania. Nie polecam.
Ola Potocka
Ola Potocka
09:10 05 Oct 18
Wygórowane ceny (wyższe niż w Warszawie) i przedłużanie leczenia to wizytówka gabinetu dr Janik.
Aleksandra Węglarz
Aleksandra Węglarz
09:55 03 Feb 18
Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, iż doktor Janik odmieniła moje życie. Od najmłodszych lat zajmowała się moim zgryzem. Dzięki ogromnej wiedzy, zaangażowaniu i cudownym podejściu do pacjenta wyleczyła moją poważną wadę. Dr Janik to wybitny specjalista, a przy tym niezwykle ciepła osoba, która z empatią, pełnym profesjonalizmem podchodzi do pacjenta. Z czystym sercem polecam i po raz kolejny serdecznie dziękuję...
Zobacz wszystkie opinie

 

Orto-Live
5.0
powered by Facebook
Julia Wu
Julia Wu
2019-09-05T09:08:26+0000
Polecam. Chodzę regularnie na wizyty od dłuższego czasu i jestem bardzo zadowolona!
Przemyslaw Skrzek
Przemyslaw Skrzek
2018-03-27T23:02:05+0000
Rafał Janas
Rafał Janas
2018-03-21T20:34:54+0000
super atmosfera, profesjonalna obsługa i pełne zadowolenie
Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
2018-02-26T12:43:11+0000
Najlepsi z najlepszych !
Asia Wojtunik
Asia Wojtunik
2018-02-24T08:56:41+0000
Kasia Zakrzewska
Kasia Zakrzewska
2018-02-06T15:29:23+0000
Aleksandra Markowska
Aleksandra Markowska
2017-10-31T13:45:29+0000
Pełen profesjonalizm � 10/10!
Stanisław Skrzyński
Stanisław Skrzyński
2017-08-11T21:41:31+0000
Kasia Janicka
Kasia Janicka
2017-06-24T13:27:18+0000
Agata Niewadzisz
Agata Niewadzisz
2017-06-12T18:47:39+0000
Patrycja Zasada
Patrycja Zasada
2017-04-10T19:02:34+0000
Julia Szerling-Pielas
Julia Szerling-Pielas
2017-03-20T12:58:50+0000
Wiola Kądrowska
Wiola Kądrowska
2017-03-17T14:06:05+0000
Katarzyna Niedużak
Katarzyna Niedużak
2017-02-21T18:21:57+0000
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
2016-12-07T21:33:04+0000
Barbara Rozińska
Barbara Rozińska
2016-05-21T19:05:04+0000
Super pełen profesjonalizm. Polecam serdecznie
Bogusław Kopka
Bogusław Kopka
2016-01-14T08:13:13+0000
Bardzo dobra klinika, życzliwi ludzie, kompleksowe leczenie z udziałem różnych specjalistów. Podejmują decyzję o zastosowaniu leczenia po konsultacjach z różnymi lekarzami, szybka i profesjonalna diagnoza, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na dodatkowe badania. Polecam, dr hab. Bogusław Kopka, prof. historiiread more
Aleksandra Korycka
Aleksandra Korycka
2015-12-23T20:02:43+0000
Magdalena Zakonnik
Magdalena Zakonnik
2015-07-23T10:44:26+0000
Linda Banasik
Linda Banasik
2015-07-09T20:32:13+0000
Konrad Chmielewski
Konrad Chmielewski
2015-03-10T08:14:57+0000
Ola Janik
Ola Janik
2015-03-09T22:34:32+0000
Ada Gruszczak
Ada Gruszczak
2015-03-09T19:14:25+0000
Michał Czyżewski
Michał Czyżewski
2015-03-08T23:17:21+0000
10 RZECZY, które powinieneś wiedzieć,
zanim wybierzesz swojego dentystę
   

Przeczytaj także porady naszych ekspertów

   
Papierosy a zdrowie jamy ustnej
choroby jamy ustnej Orto-Live papierosy skutki palenia

Że papierosy szkodzą, o tym wszyscy już wiedzą. Ale czy wiesz, że nie tylko dla płuc są one szkodliwe? Palenie papierosów niekorzystnie odbija się również na stanie zębów i jamy ustnej.   […]


Czytaj
Paradontoza – przyczyny, objawy i leczenie
choroby jamy ustnej dziąsła Orto-Live paradontoza

Paradontoza jest poważnym zapaleniem przyzębia. To najczęstsze obok próchnicy schorzenie jamy ustnej. Choroba ta uszkadza struktury otaczające i utrzymujące zęby: cement korzeniowy, ozębną, dziąsło, kość wyrostka zębodołowego. […]


Czytaj
Nadwrażliwość zębów
ból nadwrażliwe zęby nadwrażliwość zębów Orto-Live

Ząb reaguje w zetknięciu z zimnym lub gorącym posiłkiem? A może daje o sobie znać, gdy jesz coś kwaśnego lub słodkiego? Znasz ten ból? Prawdopodobnie to nadwrażliwe zęby. Nie jest to […]


Czytaj
Wszelkie prawa zastrzeżone