Chirurgia stomatologiczna jest często niezwykle istotna dla leczenia stomatologicznego, w jej zakres wchodzą wszelkie zabiegi operacyjne w obrębie jamy ustnej. Chociaż często stanowią one tylko etap przygotowawczy dla właściwych czynności, to w wielu przypadkach decydują o powodzeniu całej terapii. Kiedy stosuje się rozwiązania chirurgiczne i dlaczego są tak ważne? Tego dowiecie się w dalszej części.
Tworzenie odpowiednich warunków pod zabieg implantacji
Przy długo utrzymywanych brakach zębowych mamy często do czynienia z zanikiem tkanki kostnej niepozwalającym na wszczepienie implantów. Wynika on z braku odpowiedniego obciążenia kośćca, przez co ulega on stopniowej degeneracji wywołującej m.in. postarzające zmarszczki. W takiej sytuacji odpowiednim rozwiązaniem jest przeprowadzenie sterowanej regeneracji kości lub podniesienie dna zatoki szczękowej. To bardzo powszechne i zasadniczo bezpieczne zabiegi, które umożliwiają wykonanie implantacji, a co za tym idzie – estetyczną odbudowę utraconego uzębienia.
Spis treści
Podcięcie wędzidełka – skuteczny sposób na pozbycie się wad wymowy
Podcięcie wędzidełka jest zabiegiem wykonywanym przede wszystkim wobec dzieci. Wędzidełko jest niczym innym, jak tylko fałdem błony śluzowej umiejscowionej w dolnej części języka. Kiedy jest ono zbyt krótkie, ogranicza jego zdolności ruchowe, co z kolei przekłada się na powstanie wady wymowy powszechnie znanej jako rotacyzm (problemy z artykulacją głoski „r”). Wspomniany zabieg jest z reguły bardzo prosty i bezpieczny: lekarz nacina wędzidełko w taki sposób, by nie krępowało już ruchów języka. Okres gojenia trwa stosunkowo krótko, zaś leczona osoba znów może poprawnie wymawiać kłopotliwą wcześniej głoskę „r”.
Ekstrakcja ósemek
Bardzo częstym zabiegiem wykonywanym w ramach chirurgii stomatologicznej jest ekstrakcja zębów mądrości. Są one atawizmem obecnie do niczego nieprzydatnym człowiekowi, a wręcz często nastręczają wielu problemów. Jako że ósemki wyrastają jako ostatnie (z reguły w okolicach 25. roku życia, lecz zdarza się, że wyrzynają się dużo później), mają tendencję do niepełnego wyrzynania, całkowitego schowania pod powierzchnią dziąseł lub wyrastania w niewłaściwej pozycji. Zazwyczaj towarzyszy temu uporczywy ból, który nie pozwala Pacjentowi na normalne funkcjonowanie.
Rozpoznawanie nowotworów jamy ustnej
Chirurg stomatologiczny jest pierwszą osobą, która diagnozuje niebezpieczne zmiany nowotworowe w jamie ustnej. Leczenie oczywiście przebiega przy współpracy specjalistów reprezentujących różne dziedziny medycyny, jednak wszelkie zabiegi mające na celu usunięcie tkanek zajętych przez komórki nowotworowe leżą w gestii chirurga. Nowotwory mogą pojawić się w różnych częściach jamy ustnej, m.in. dziąsłach, języku czy wewnętrznej stronie policzków. Jako ciekawostkę należy dodać, że rak szyi i rak przełyku również są zaliczane do chorób onkologicznych jamy ustnej, a bez wczesnego rozpoznania oraz kompleksowej terapii stanowią zagrożenie dla życia.
Resekcja korzeni zębowych
Resekcja korzenia zębowego jest konieczna, kiedy uległ on stanowi zapalnemu, a inne metody leczenia zawiodły. Zabieg polega na odpowiednim nacięciu śluzówki w taki sposób, aby możliwe było usunięcie określonego fragmentu wspomnianego korzenia. Następnie stomatolog oczyszcza pole zabiegowe i powstały ubytek z zainfekowanych tkanek oraz stosuje odpowiednie wypełnienie (nazywane powszechnie „wstecznym”). Na koniec rana zostaje zszyta i następuje okres gojenia.
Co możesz teraz zrobić?
Jeśli zdrowie Twojego uśmiechu wymaga interwencji chirurga stomatologicznego, zapisz się na wizytę w Orto-Live! Nasza klinika dysponuje bogatą ofertą zabiegów chirurgicznych, będących skutecznym rozwiązaniem wielu problemów. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych środków znieczulających wszelkie czynności przebiegają zazwyczaj bezboleśnie oraz komfortowo! Skontaktujesz się z nami pod numerem 486 272 713 lub +48 532 004 781, możesz także wypełnić formularz.