Na czym polega chirurgiczna ekstrakcja zębów? Czym różni się od zwyczajnego usuwania zębów? W jakich sytuacjach się ją przeprowadza?
Spis treści
Na czym polega chirurgiczne usuwanie zębów?
Chirurgiczne usuwanie zębów przeprowadza się dość podobnie jak zwykłą ekstrakcję. Główna różnica jest taka, że przed wyrwaniem zęba chirurg nacina dziąsło i oddziela go od otaczających go kości i tkanek. Dopiero po wykonaniu tej czynności usuwa ząb z zębodołu. Zabieg kończy nałożenie szwów. Lekarz udziela Pacjentowi zaleceń pozabiegowych, do których należy się ściśle stosować, aby zapobiec ewentualnym komplikacjom gojenia się ran w jamie ustnej. Zalecenia te dotyczą zwłaszcza higieny jamy ustnej, a także doboru diety, a niekiedy również antybiotykoterapii.
Kiedy przeprowadza się chirurgiczne usuwanie zęba?
Nowoczesna stomatologia stara się unikać usuwania zębów, kiedy tylko jest to możliwe. Woli szukać alternatywnych rozwiązań, które pozwalają zachować ząb (na przykład leczenie kanałowe). Mimo to zdarzają się sytuacje, w których usunięcie zęba jest konieczne. A jeżeli nie da się go przeprowadzić konwencjonalnymi metodami, albo wiązałoby się to ze zbyt dużym ryzykiem powikłań, wówczas rozwiązaniem jest jego chirurgiczne usunięcie.
Często taka potrzeba zachodzi w przypadku zębów, których korzeń jest złamany, mocno zakrzywiony lub bardzo zniszczony, na przykład przez paradontozę, rozległy okołowierzchołkowy stan zapalny albo po prostu przez próchnicę.
Chirurgiczne usuwanie zębów jest również często praktykowane w przypadku zębów zatrzymanych. To zęby, które, chociaż pod względem anatomicznym są wyksztacone prawidłowo, pozostały pod linią dziąsła. Taka sytuacja prowadzi do zmian chorobowych w jamie ustnej. Zęby zatrzymane przyczyniają się między innymi do wad ortodontycznych, szczękościsku, powstawania torbieli i stanów zapalnych.
Najczęściej jednak do chirurgicznej ekstrakcji kwalifikują się ósemki. Częściowo bierze się to stąd, że zęby te znajdują się na samym końcu łuków zębowych. Ta niedogodna lokalizacja sprawia, że trudniej je czyścić i leczyć.
Ósemki często bywają też zębami zatrzymanymi. Sprawiają też problemy z powodu swojej specyficznej budowy. Często są mniej rozwinięte niż inne zęby. Jeżeli są niepełne, w dziąśle powstaje przestrzeń, do której mogą przedostawać się resztki pokarmowe, czego efektem są stany zapalne dziąsła.
Często zdarza się, że dla ósemek nie ma wystarczająco dużo miejsca w łuku zębowym. Wówczas zamiast wyrżnąć się prawidłowo, ósemki robią to pod niewłaściwym kątem i nachodzą na sąsiadujące zęby, prowadząc do powstania stłoczeń.
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o tym, jak przebiega chirurgiczne usuwanie zębów, zapraszamy do Orto-Live. Tutaj chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.