
Wstawienie implantu to skuteczna procedura chirurgicznego uzupełnienia braków w uzębieniu. Choć zabieg ten przebiega stosunkowo szybko i jest wykonywany w znieczuleniu, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji dziąseł po jego przeprowadzeniu. Istotne jest bowiem prawidłowe przejście przez czas rekonwalescencji. Mowa tu o stosowaniu się do zaleceń lekarza i wdrożeniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Jak wygląda rehabilitacja po zabiegu implantacji? Jakie kroki należy podjąć, aby zapewnić prawidłową opiekę nad jamą ustną po wszczepieniu implantu?
Spis treści
Kiedy warto zdecydować się na wszczepienie implantu?
Implantacja zęba jest polecana, gdy w jamie ustnej występują braki w uzębieniu. Oprócz poprawy wyglądu uśmiechu, ma istotne znaczenie dla zachowania funkcji jamy ustnej. Dzięki temu rozwiązaniu można przywrócić naturalny sposób przenoszenia sił żucia, a także poprawnej artykulacji słów, czy swobodnego spożywania posiłków. Implanty stanowią także skuteczną ochronę przed zanikami kostnymi, które są typowe dla tradycyjnych protez ruchomych.
Warto wiedzieć, że nawet pojedyncza luka w uzębieniu może spowodować przesunięcie sąsiednich zębów. Choć procesy te zachodzą stopniowo, mogą znacząco utrudnić codzienne czynności i przyszłe leczenie protetyczne. Dlatego implantacja zęba nie tylko poprawia estetykę uśmiechu, ale także wpływa pozytywnie na zdrowie jamy ustnej.
Czy możliwe są powikłania po wszczepieniu implantów?
Należy pamiętać, że choć leczenie implantologiczne przynosi wiele korzyści, może również czasem wiązać się z pewnymi powikłaniami. Jednakże ryzyko ich wystąpienia jest minimalne przy właściwie przeprowadzonym zabiegu przez doświadczonego stomatologa oraz odpowiednim przygotowaniu. Niemniej zdarza się, że po wszczepieniu implantów mogą pojawić się nieprzyjemne objawy, takie jak zasinienie, opuchlizna, ból czy uczucie obecności ciała obcego w jamie ustnej. Ważne jest, aby w przypadku wystąpienia niepokojących symptomów, skonsultować się z lekarzem.
Niepokojące objawy
Po wszczepieniu implantu należy zachować szczególną czujność i obserwować swój organizm. W momencie gdy pojawią się dolegliwości takie jak: gorączka, osłabienie, ból gardła, sączenie krwi lub ropy, należy niezwłocznie skontaktować się z gabinetem stomatologicznym.
Zalecenia po wszczepieniu implantu – przestrzegaj ich!
Po zabiegu wszczepienia implantu stomatolog udzieli szczegółowych zaleceń dotyczących rekonwalescencji. W pierwszych godzinach po zabiegu konieczne jest powstrzymanie się od spożywania pokarmów, aż do momentu odzyskania czucia w operowanej części jamy ustnej. W ciągu najbliższych czterech tygodni zalecane jest unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, w tym wizyt na siłowni oraz korzystania z solarium, sauny i basenu.
Równie ważne jest odpowiednie traktowanie zszytej rany. Nie wolno jej dotykać językiem ani żadnymi przedmiotami. Wspomaga to proces gojenia się rany, który można dodatkowo wspierać poprzez spożywanie płynnych posiłków, regularne płukanie jamy ustnej oraz stosowanie specjalnego żelu na dziąsła. Warto używać miękkiej szczoteczki do zębów, omijając przy tym obszar implantu. Zazwyczaj wszelkie dolegliwości ustępują w ciągu jednego do dwóch tygodni.
Dowiedz się więcej
Jeśli rozważasz wszczepienie implantu, zapraszamy do naszego gabinetu. Nasz zespół odpowie na wszystkie Twoje pytania, a także po przeprowadzeniu niezbędnych badań diagnostycznych przygotuje indywidualny plan leczenia. Wystarczy, że wykonasz pierwszy krok i zadzwonisz do nas 602 660 944 w celu umówienia się na wizytę. Możesz wykorzystać również dostępny na stronie formularz kontaktowy.