

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że cukrzyca, która bardzo często dotyka Polaków ma wpływ na pojawianie się innych problemów. Do nich należą te z jamą ustną i przyzębiem. Jak dokładnie ta zależność przebiega i co warto o niej wiedzieć, by nie dopuścić do poważnych konsekwencji zdrowotnych?
Spis treści
Jak cukrzyca oddziałuje na tkanki przyzębia?
Cukrzyca może negatywnie oddziaływać na tkanki przyzębia poprzez zwiększenie podatności na infekcje oraz spowolnienie procesów gojenia się ran. Wysoki poziom cukru we krwi może sprzyjać rozwojowi bakterii w jamie ustnej, prowadząc do stanów zapalnych dziąseł oraz pogorszenia stanu tkanki przyzębia. Dodatkowo, osoby z cukrzycą często mają osłabiony układ odpornościowy, co może powodować poważniejsze komplikacje w leczeniu chorób przyzębia.
Z kolei przewlekłe choroby przyzębia negatywnie wpływa na układ immunologiczny i go rozregulowuje, co wpływa na proces leczenia cukrzycy. Tym samym może to prowadzić do pojawienia się powikłań cukrzycowych, a jednym z nich jest zwężenie tętnic szyjnych.
Jak objawia się zapalenie dziąseł i przyzębia?
Objawy zapalenia dziąseł i przyzębia mogą być różnorodne, jednak najczęściej wiążą się z obecność płytki nazębnej, która spowodowana jest niewystarczającą higieną jamy ustnej. Na początkowym etapie zapalenie dotyka głównie tkanki dziąsła, jednak w miarę postępu choroby może również zaatakować kość. Objawy, na które należy zwrócić szczególną uwagę to między innymi często ignorowane przez Pacjentów krwawienie z dziąseł. Uwagę powinno zwrócić również zaczerwienienie, obrzęk czy przerost dziąseł. Dodatkowo Pacjenci mogą zauważyć odsłanianie się szyjek zębowych i korzeni, co często przejawia się jako nadwrażliwość zębów, brzydki zapach z ust, czy nieprzyjemny smak w jamie ustnej, obecność kieszonek przyzębnych oraz przemieszczanie się i ruchomość zębów. Wszelkie te objawy mogą wskazywać na potrzebę skonsultowania się z dentystą w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia i zapobiegania dalszym powikłaniom.
Jak diabetycy powinni dbać o jamę ustną?
Osoby z cukrzycą powinny szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, aby zapobiegać powikłaniom związanym z przyzębiem. Powinny zatem przestrzegać standardowego, regularnego mycia zębów co najmniej dwa razy dziennie oraz nitkowania przestrzeni międzyzębowych. Ponadto, nie mogą zapominać o kontroli poziomu cukru we krwi i utrzymywaniu go na stabilnym poziomie. Jest to niezwykle istotne, ponieważ wysoki poziom cukru może zwiększać ryzyko chorób przyzębia. Oczywiście zaleca się także w tym przypadku regularne wizyty u dentysty, które pozwalają monitorować stan zdrowia jamy ustnej i w razie potrzeby zaplanować leczenie profilaktyczne lub interwencyjne. Warto również unikać palenia tytoniu, który może pogarszać stan dziąseł i zwiększać ryzyko infekcji.
Dowiedz się więcej
Cierpisz na cukrzycę i obawiasz się o zdrowie swojej jamy ustnej? Nie zwlekaj, najlepiej od razu skontaktuj się z naszym zespołem. Na wizycie dokładnie sprawdzimy kondycję Twojego uzębienia oraz dziąseł, a w razie potrzeby zaplanujemy niezbędne leczenie. Wykonaj pierwszy krok i umów się do dentysty telefonicznie 602 660 944 lub poprzez formularz kontaktowy.