Leczenie implantologiczne pozwala odzyskać piękny uśmiech i pełną funkcjonalność jamy ustnej. Nie każdy jednak decyduje się na wszczepienie implantów. Są Pacjenci, którzy wprawdzie chętnie skorzystaliby z takiej możliwości, ale powstrzymuje ich obawa przed bólem. Czy jest to słuszna obawa? Czy wszczepienie implantów boli? W dzisiejszym wpisie rozwiewamy wątpliwości.
Spis treści
Na czym polega leczenie implantologiczne?
Czym właściwie są implanty? To jest kwestia, którą warto wyjaśnić na początek. A implanty to rodzaj bardzo niewielkich śrubek, które wszczepia się w kość szczęki lub żuchwy w miejsce korzeni zębowych. Są one wykonane najczęściej z tytanu. To materiał biokompatybilny. Oznacza to, że nie są traktowane przez organizm jak ciało obce i odrzucane. Dzięki temu integrują się z kością i w ten sposób stają się podstawą, na której można zamocować odpowiednią rekonstrukcję protetyczną. Tym samym implanty umożliwiają doskonalszą odbudowę zębów niż jest to możliwe przy zastosowaniu innych metod.
Czy wszczepienie implantów boli?
Niektórzy Pacjenci, którzy zastanawiają się nad leczeniem implantologicznym, obawiają się, że może być ono bolesne. A jak jest naprawdę? Czy wszczepienie implantów boli?
To inwazyjny zabieg, wiążący się z nawiercaniem kości, ale to wcale nie oznacza, że jest on bolesny. Jest on wykonywany w znieczuleniu, zatem powinno obywać się bez bólu. Pacjent może wprawdzie odczuwać podczas zabiegu pewien dyskomfort, ale jest on związany z wibracjami powstającymi podczas wiercenia otworów w kości, a nie odczuciami bólowymi.
Czy można odczuwać ból po wszczepieniu implantów?
A zatem nie trzeba obawiać się bólu podczas wszczepiania implantów, ale co po zabiegu? Przecież znieczulenie przestanie w końcu działać. I co wtedy? Wówczas rzeczywiście mogą pojawić się dolegliwości bólowe. Nie są one jednak z reguły intensywne. Najczęściej można się z nimi uporać za pomocą zwyczajnych środków przeciwbólowych, szeroko dostępnych w aptekach. To z reguły wystarczy. Jeśli jednak zdarzyłoby się, że leki nie przyniosą ulgi, należy po prostu skontaktować się ze stomatologiem, a już on przepisze mocniejsze, skuteczniejsze środki.
Jak długo utrzymuje się ból po wszczepieniu implantów?
Wszczepienie implantów to – jak już powiedzieliśmy – inwazyjny zabieg. Bądź co bądź sprowadza się do nawiercenia kości i umieszczenia w niej ciała obcego. Z tego powodu gojenie się tkanek po implantacji jest czasochłonnym procesem. Tkanki miękkie wprawdzie potrzebują na regenerację stosunkowo niedużo czasu, bo tylko dziesięć do czternastu dni, za to w przypadku tkanki kostnej powrót do zdrowia i prawidłowego stanu zajmuje znacznie dłużej, nawet do sześciu miesięcy.
Czy to oznacza, że przez cały ten czas będzie utrzymywał się ból pozabiegowy? Ależ nie! Nie ma powodu do paniki. W zdecydowanej większości przypadków dolegliwości bólowe samoistnie ustępują w stosunkowo niedługim czasie. Bardzo rzadko zdarza się, by utrzymywały się dłużej niż kilka tygodni.
Co możesz teraz zrobić?
Chciałbyś uzupełnić braki w swoim uzębieniu, ale przed podjęciem leczenia implantologicznego powstrzymuje Cię myśl o bólu? Teraz już wiesz, że nie musisz się go obawiać. Wszczepienie implantów może być bezbolesne, a niewielkie bóle podczas rekonwalescencji najczęściej można z łatwością opanować za pomocą zwykłych środków przeciwbólowych. Nie pozwól więc, by nieuzasadnione obawy powstrzymały Cię przed odmianą uśmiechu na lepsze. Przyjdź do Orto-Live – na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.