Licówki pozwalają nam uzyskać piękny, śnieżnobiały uśmiech. Wielu pacjentów obawia się jednak, że z czasem utracą one swój pierwotny kolor. I wcale nas takie obawy nie dziwią, w końcu to spora inwestycja. Czy licówki można zatem wybielić? I jak o nie odpowiednio dbać? Podpowiadamy.
Spis treści
Czym są licówki?
Licówki to specjalne nakładki na zęby, dzięki którym można poprawić wygląd uśmiechu. Przykleja się je do przednich powierzchni zębów, przy pomocy specjalnego „cementu”. Licówki mogą być wykonane z kompozytu lub porcelany. W zależności od swoich potrzeb i preferencji, można się zdecydować na umieszczenia ich na jednym zębie lub większej ich liczbie – z powodzeniem można je zastosować w całej strefie uśmiechu.
Jak się przygotować do zakładania licówek?
Zanim licówki zostaną przyklejone do zębów, te muszą być wyleczone. Nie przeprowadza się tego zabiegu u pacjentów z ubytkami czy też próchnicą. Na kilka miesięcy przed założeniem licówek warto też zacząć stosować pastę wybielającą, aby kolor zębów bez licówek nie kontrastował z barwą uzębienia z licówkami (chyba że zamierzasz założyć licówki na całe uzębienie). Można też pomyśleć o wybielaniu zębów, o ile jest to w Twoim przypadku możliwe.
Czy licówki można wybielać?
Niestety, licówek nie można wybielać. Wynika to z tego, że składniki zawarte w preparatach wybielających wpływają jedynie na wygląd naturalnych zębów. Nie ma sensu ich zatem stosować. Jeżeli licówki niezbyt dobrze wyglądają po pewnym czasie, najlepiej jest je wymienić na nowe. Można też nieco odświeżyć ich kolor, decydując się na zabiegi skalingu lub piaskowania. Pewien efekt może przynieść również stosowanie past wybielających.
Warto zaznaczyć, że licówki porcelanowe nie ulegają przebarwieniom – ani pod wpływem napojów, a ani pod wpływem jedzenia. Inaczej sprawa ma się z licówkami kompozytowymi. Pod wpływem kawy, herbaty czy papierosów mogą pojawiać się na nich żółtawe, a nawet brązowawe plamki. Obszary, na których pojawiły się przebarwienia, stomatolog może przypolerować przy pomocy specjalnych dysków lub pilniczków, choć nie należy tutaj spodziewać się spektakularnych rezultatów.
Co zrobić, aby licówki się nie przebarwiały?
Jeśli zależy Ci, aby licówki kompozytowe jak najdłużej utrzymały swoją żywotność, powinieneś o nie odpowiednio dbać. Przede wszystkim warto uważać na pokarmy i napoje barwiące, a więc m.in. na kawę, herbatę, buraki czy czerwone wino. Oczywiście należy również jak najczęściej myć zęby, przynajmniej 2 razy dziennie. Nie można zapomnieć także o codziennym nitkowaniu zębów. Dobrze jest też odwiedzać dentystę, najlepiej co 6 miesięcy, aby mógł on skontrolować szczelność licówek.
Dowiedz się więcej
Zastanawiasz się, czy warto zdecydować się na licówki? Masz jeszcze jakieś wątpliwości? W takim razie zapraszamy do Orto-Live. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania oraz opowiemy o zaletach i wadach licówek porcelanowych, które są znacznie lepszym rozwiązaniem niż te kompozytowe. Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz i umów się z nami w wybranym terminie.