

Próchnica stanowi główne zagrożenie dla zębów. Jest to choroba bakteryjna. Ale czy można się nią zarazić?
Spis treści
Jak powstaje próchnica?
Winowajcą są tu bakterie żyjące w jamie ustnej. Ich największe skupiska znajdują się na kamieniu, który powstaje z płytki nazębnej, odkładającej się na zębach w trakcie jedzenia. Chociaż sama płytka nie stanowi dużego zagrożenia (można ją łatwo usunąć, myjąc po prostu zęby), to na skutek działania składników mineralnych zawartych w ślinie ulega mineralizacji i twardnieje. W ten właśnie sposób przekształca się w kamień nazębny. A wtedy robi się problem, ponieważ kamień już nie tak łatwo usunąć.
Wróćmy do bakterii, które na nim żyją. Otóż odżywiają się one cukrem dostarczanym im ze zjadanym przez nas pożywieniem. W tym procesie wytwarzają kwaśne substancje, które uszkadzają powierzchnię zębów. Najpierw zniszczeniu ulega szkliwo, następnie próchnica przedostaje się do głębszych struktur zęba, prowadząc do powikłań takich jak zapalenie miazgi i tkanek okołowierzchołkowych korzenia.
Czy próchnicą można się zarazić?
Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca – tak, próchnica jest chorobą zakaźną. Można zarazić się nią od innych osób.
Ale w jaki sposób dochodzi do zarażenia? Może to się stać na kilka sposobów. Próchnicą można zatem zarazić się na przykład, korzystając ze sztućców, które były używane przez kogoś innego i nie zostały umyte. Na sztućcach pozostają płyny ustrojowe, a w nich mogą się znaleźć próchnicotwórcze bakterie. Ten sam mechanizm zakażenia działa w przypadku korzystania po kimś z tej samej szklanki lub z talerza.
Bardzo często (aż w 80% przypadków) próchnicę swoim dzieciom przekazują rodzice. To swego rodzaju paradoks, że przyczyniają się do tego właśnie oni, którzy przecież chcą dla swoich pociech jak najlepiej. Oczywiście nie robią tego celowo. Praktyką wielu rodziców jest jednak oblizywanie łyżeczki lub smoczka, które następnie podają dziecku, albo próbowanie jego jedzenia, a potem karmienie go tą samą łyżeczką. W ten właśnie sposób dochodzi do przekazania dziecku próchnicy.
Kolejna zła wiadomość jest taka, że zarazić się próchnicą można również przez pocałunki. Dlatego dobrze jest po takim kontakcie umyć zęby lub przepłukać jamę ustną.
Jak uniknąć próchnicy?
Dla skutecznej ochrony przed próchnicą kluczowa jest odpowiednia profilaktyka. Już od najmłodszych lat warto zatroszczyć się o higienę jamy ustnej. Najważniejsze jest oczywiście dokładne i regularne mycie zębów. Najlepiej robić to po każdym posiłku, a jeśli nie ma takiej możliwości, to przynajmniej dwa razy dziennie: rano i wieczorem przed udaniem się na spoczynek.
Szczotkowanie zębów powinno odbywać się metodą wymiatającą. Sama szczoteczka nie może mieć zbyt twardego włosia, żeby nie uszkodzić szkliwa, ale nie powinno być ono również zbyt miękkie. Trudności mogą sprawiać przestrzenie międzyzębowe. Nie zawsze łatwo dotrzeć tam szczoteczką, można jednak poradzić sobie z pomocą nici dentystycznej albo irygatora.
Kolejną bardzo ważną sprawą jest regularne poddawanie się gabinetowej higienizacji. Wykonywane w jej ramach zabiegi, takie jak skaling i piaskowanie, pozwalają pozbyć się osadów i kamienia. Wizyty takie powinny się odbywać przynajmniej co pół roku.
Dowiedz się więcej!
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o tym, jak uniknąć próchnicy, zapraszamy do Orto-Live. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.