Wokół badań RTG narosło trochę mitów, warto więc je rozwiać i odpowiedzieć na pytanie, czy wykonanie takiego badania jest bezpieczne.
Spis treści
Dlaczego wykonuje się RTG zębów?
Czemu służy RTG zębów? Otóż pozwala ono uzyskać dokładny obraz ich budowy, łącznie z ilością kanałów korzeniowych. Szczególnie przydatne okazuje się w przypadku leczenia kanałowego, ponieważ jego skuteczność jest zależna od dokładnego oczyszczenia wszystkich zainfekowanych struktur zęba, a RTG umożliwia zlokalizowanie nawet tych patologicznych zmian, które nie są dostrzegalne gołym okiem.
Badanie RTG może ograniczać się do pojedynczego zęba lub obejmować ich więcej, na przykład cały łuk zębowy. Może też zobrazować pozostałe tkanki kostne jamy ustnej, a nawet stawy skroniowo-żuchwowe bądź zatoki. Z tego względu badanie to znajduje w stomatologii wszechstronne zastosowanie, będąc przydatne w wielu jej gałęziach, przede wszystkim w ortodoncji, implantologii, protetyce i endodoncji.
Czy RTG jest bezpieczne?
Badanie RTG wykorzystuje promieniowanie jonizujące. W większej ilości jest ono szkodliwe dla człowieka. Czy zatem badanie rentgenowskie stwarza zagrożenie dla zdrowia? Musimy Cię uspokoić – na szczęście używana podczas takiego badania dawka jest śladowa – to jedynie 15-12 mikrosiwertów. Dla porównania – podczas pięciogodzinnego lotu samolotem jesteś wystawiony na działanie promieniowania jonizującego wynoszącego około 45 mikrosiwertów. To zupełnie inna skala wielkości.
RTG zębów a środki ostrożności
Badanie RTG jest więc samo w sobie bezpieczne, ale dodatkowemu zwiększeniu tego bezpieczeństwa służy wywiad medyczny, pozwalający na zminimalizowanie ryzyka powikłań. Taki wywiad to rozmowa z Pacjentem, dotycząca przede wszystkim stanu jego zdrowia – chorób, na które cierpi, i przyjmowanych leków. Aby uzyskać pewność, że badanie obejdzie się bez komplikacji, lekarz przegląda także dokumentację medyczną.
Jak często można wykonywać RTG zębów?
Choć badanie RTG odbywa się w taki sposób, by zminimalizować wszelkie ryzyko, nie powinno być wykonywane zbyt często. Jak wiadomo, każda przesada jest niedobra i najlepiej znaleźć “złoty środek”. Zaleca się więc, aby nie wykonywać badania RTG częściej niż dwa lub trzy razy na rok.
RTG zębów a ciąża
A co z kobietami w ciąży? Czy badanie RTG jest bezpieczne dla nich oraz ich rozwijającego się dziecka? W tym okresie Pacjentki powinny być otoczone szczególną opieką i ochroną, lepiej więc wdrożyć zbyt duże niż zbyt małe środki ostrożności. Z tego względu zaleca się powstrzymać w tym czasie od badań wykorzystujących promieniowanie, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Istnieją do niego alternatywne metody, które można w tym przypadku zastosować, na przykład cyfrową wizualizację zęba.
Jeżeli jednak okaże się, że badanie RTG jest niezbędne, stosuje się przy jego wykonywaniu szczególną ostrożność. W takim przypadku wykonywane jest zdjęcie małoobrazkowe, a Pacjentka podczas badania ma na szyi ochronny kołnierz, a na brzuchu ołowiany fartuch osłaniający przed promieniowaniem.
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli masz problemy dotyczące zębów, nie musisz obawiać się żadnych badań – wszystkie są wykonywane w taki sposób, by zapewnić Ci maksymalne bezpieczeństwo. Zapraszamy więc do Orto-Live, Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.