Czy słyszałeś o ubytkach klinowych? Dziś opowiemy o tym, czym się one charakteryzują, jakie są ich przyczyny i jak uchronić przed nimi swoje zęby.
Spis treści
Na czym polega efekt Godona?
Efekt Godona następuje jako skutek braku zęba. Chociaż łatwo przychodzi Pacjentom bagatelizowanie problemu, jakim jest brak pojedynczego zęba, nawet tak niewielka luka w uzębieniu wiąże się z niekorzystnymi konsekwencjami.
Mówiąc o efekcie Godona, warto zacząć od tego, że naturalną cechą zębów jest dążenie do stanu, w którym mają one kontakt z innymi zębami – tymi znajdującymi się po bokach oraz przeciwstawnymi, z którymi stykają się z góry lub dołu, zależnie od łuku zębowego. Kiedy dochodzi do utraty któregoś zęba, ten naturalny stan zostaje zaburzony. A ponieważ ząb z przeciwległego łuku nie ma już kontaktu ze swym odpowiednikiem, traci podparcie. Efekt jest taki, że dążąc do styczności z przeciwległą stroną, zaczyna od się wysuwać z kości. Ulega wydłużeniu i zaczyna wystawać poza korony pozostałych zębów.
Jeżeli ten proces trwa dłuższy czas, dochodzi do zaburzeń zwarcia i powstawania węzłów urazowych, a w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego mogą się pojawić dolegliwości bólowe.
Dotknięte efektem Godona zostają też zęby znajdujące się po obu stronach luki. Dzieje się tak dlatego, że tkanka kostna w miejscu po utraconym zębie nie jest obciążana podczas żucia, a to sprawia, że zaczyna ona ulegać stopniowemu zanikowi. W wyniku tego procesu sąsiednie zęby tracą podparcie i zaczynają się przechylać koronami w stronę luki.
Efekt Godona może też nastąpić w innych sytuacjach niż te związane z brakiem zęba. Może być wynikiem wad ortodontycznych, startych i uszkodzonych zębów albo niewłaściwie dopasowanego wypełnienia.
Jakie są skutki efektu Godona?
Wysuwanie się zęba z kości jest procesem stopniowym, toteż z początku trudno dostrzec, że coś jest nie tak. Dopiero po kilku miesiącach od utraty zęba można zaobserwować niepokojące symptomy. W pierwszej kolejności dochodzi do odsłonięcia szyjki zębowej, a później również fragmentu korzenia. Ta część zęba jest mniej odporna na działanie produkowanych przez bakterie kwasów, a poza tym trudniej utrzymać w tym miejscu higienę, toteż ząb staje się bardziej narażony na próchnicę.
W obszarze poddziąsłowym może dojść do rozwoju stanów zapalnych przyzębia. Jeżeli nie zostaną w porę podjęte odpowiednie kroki, stany te mogą przekształcić się w paradontozę, a to już poważna choroba, prowadząca do rozchwiania zębów, ich przemieszczania się, a finalnie nawet do ich utraty.
Jest też inny przykry skutek efektu Godona – wysuwający się z kości ząb jest po prostu słabiej umocowany w szczęce. Po pewnym czasie więc zaczyna się ruszać, a w końcu może wypaść.
Efekt Godona – co zrobić?
Żeby nie dopuścić do takich skutków jak efekt Godona, przede wszystkim warto dbać o zęby, aby nie dochodziło do ich utraty. Oczywiście nie zawsze można ochronić przed tym swoje uzębienie – do utraty zęba może dojść z przyczyn niezależnych od Ciebie, na przykład z powodu niefortunnego wypadku. Jeżeli już więc dojdzie do utraty zęba, trzeba dokonać jego odbudowy, aby powstrzymać efekt Godona. Jest na to kilka sposobów, oferowanych przez nowoczesną stomatologię, na przykład korony, mosty, protezy i implanty. Z ich pomocą można skutecznie zrekonstruować ząb.
Co możesz teraz zrobić?
Masz problemy z ubytkami klinowymi? Twoje zęby cierpią przez to na nadwrażliwość? Przyjdź do Orto-Live, a pomożemy Ci uporać się z tym problemem. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.