

Aparat ortodontyczny umiejętnie koryguje różnego rodzaju wady zgryzu. Pomaga również zmienić ułożenie zębów względem siebie, dlatego też zaleca się jego stosowanie wielu osobom. Pewnym wyzwaniem może być jednak mycie aparatu ortodontycznego, zwłaszcza gdy robimy to po raz pierwszy. Jak należy go czyścić i jakie akcesoria do tego wykorzystać? Sprawdź,
Spis treści
Jak czyścić aparat ortodontyczny?
Poniżej podpowiadamy, jak cały proces należy przeprowadzić krok po kroku.
Zdejmij ruchome części aparatu
Zanim rozpoczniesz właściwy proces czyszczenia, zdejmij ruchome części aparatu.
Wyczyść elementy na zębach trzonowych
Samo mycie aparatu warto rozpocząć od elementów zlokalizowanych na zębach trzonowych, a konkretnie – od rurek i pierścieni. Następnie przejdź do zamków i łuków. Pamiętaj, że w przestrzeniach między dziąsłem a zamkiem należy zachować szczególną dokładność. W procesie czyszczenia aparatu ortodontycznego najlepiej wykonywać ruchy wymiatające (czyli pociągnięcia w przód i w tył) pod kątem 45 stopni. Jednocześnie powinny być to ruchy delikatne – w przeciwnym razie możesz uszkodzić poszczególne części aparatu. To wszystko pozwoli Ci usunąć zanieczyszczenia, które gromadzą się w jego obrębie.
Stosuj szczoteczkę ortodontyczną
Do czyszczenia aparatu należy wykorzystać specjalną szczoteczkę ortodontyczną. Ma ona małą główkę oraz stosunkowo miękkie włosie, które ma kształt litery V. Z nią łatwo dotrzesz do zameczku swojego aparatu, a także porządnie oczyścisz metalowy łuk czy zakamarki między drucikami. Dzięki temu, że takie szczoteczki mają długą szyjkę, bez problemu umyjesz również elementy znajdujące się na tylnych zębach. Pamiętaj, aby każdy ząb, na którym znajduje się aparat, szczotkować minimum 10 sekund. Następnie wypłucz usta płynem ortodontycznym.
Zadbaj o szczeliny międzyzębowe
W następnej kolejności usuń brud ze szczelin międzyzębowych. Najlepiej zrobić to przy pomocy innej, przeznaczonej do szczelin szczoteczki lub wyciorka.
Korzystaj z nici dentystycznych lub irygatorów
Obszary, które są trudno dostępne, dobrze jest potraktować nićmi dentystycznymi – w taki sam sposób, w jaki robi się to we własnym uzębieniu. Aby korzystanie z nich było łatwiejsze, możesz dokupić do nich przewleczki, wykonane z elastycznego tworzywa. Nici powinny składać się również z trzech części: najdłuższej (nawoskowanej), średniej (puszystej) oraz najkrótszej (sztywnej). Najdłuższa część służy do pozbywania się zabrudzeń z bocznej powierzchni zębów, średnia – do mycia zamków aparatu i powierzchni zębów, natomiast najkrótsza – do przeprowadzania nici pod łukiem aparatu.
Alternatywą dla nici mogą być irygatory, które są w stanie dotrzeć tam, gdzie nawet ciężko dotrzeć jest nicią. Przy okazji poprawiają one stan i ukrwienie dziąseł.
Umyj zęby, na których nie ma aparatu
Na koniec możesz zająć się myciem zębów pozbawionych aparatu.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o utrzymywaniu odpowiedniej higieny ze stałym aparatem ortodontycznym, odwiedź Orto-Live. Tutaj chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.