Ze stresem boryka się około 50% Polaków, co nie roztacza zbyt optymistycznej perspektywy. Napięcie psychiczne potrafi wywołać spustoszenie w ludzkim organizmie, nie pozostawiając jamy ustnej bez szwanku. Jak się bowiem okazuje, problemy pokroju zgrzytania zębami czy suchości w ustach bardzo często wywoływane są przez długotrwały stres. Co jeszcze może być efektem takiego stanu rzeczy? O tym przekonacie się w dalszej części!
Spis treści
Nieprzyjemny efekt nadmiernego stresu – suchość w ustach
Wielu Pacjentów dobrze zna uczucie suchości w ustach podczas stresujących sytuacji. Wynika ona z zaburzeń pracy ślinianek, które zaczynają wydzielać znacznie mniej śliny nawilżającej błony śluzowe jamy ustnej i wypłukującej pozostałości po spożywanych posiłkach. W perspektywie dłuższego czasu problem ten może doprowadzić do rozwoju wielu groźnych schorzeń – przede wszystkim kserostomii oraz infekcyjnych zapaleń dziąseł, objawiających się silnym bólem czy nieświeżym oddechem (halitozą). Wspomniany stan zapalny stopniowo zacznie się przeradzać w chorobę przyzębia, której ostatecznym stadium będzie paradontoza, czyli jeden z najczęstszych powodów utraty uzębienia.
Silny stres to prosta droga do rozwoju aft!
Afty to bolesne owrzodzenia błon śluzowych jamy ustnej o nadżerkowym charakterze. Wywołują silny ból, który utrudnia spożywanie posiłków oraz szczotkowanie zębów, co wpływa na jakość codziennego funkcjonowania. Zazwyczaj afty pojawiają się pojedynczo, mogą jednak występować w skupiskach do kilku sztuk, a ich wielkość zaś wynosi od kilku milimetrów do nawet 5 centymetrów. Wystąpienie tego rodzaju wykwitów należy konsultować z dentystą, który dokona przeglądu jamy ustnej oraz określi źródło problemu, wdrażając jednocześnie niezbędne środki zapobiegawcze.
Napięcie psychiczne odpowiada za bruksizm
Mimowolne zgrzytanie zębami oraz zaciskanie szczęki podczas snu jest stricte powiązane z odczuwanym stresem i posiada swoją fachową nazwę – bruksizm. Problem ten wynika ze zbyt silnego napięcia mięśni żwaczy, prowadzącego do przeciążenia konkretnych partii uzębienia oraz ich ścierania, kruszenia, a w skrajnych przypadkach łamania.
Leczenie bruksizmu to skomplikowany proces, gdyż dolegliwość ma często swoją genezę poza jamą ustną. Dlatego też wymaga kompleksowego podejścia oraz udziału lekarzy reprezentujących inne dziedziny medycyny, np. fizjoterapeutów lub psychiatrów. Dodatkowe utrudnienie stanowi także nieświadomość Pacjentów o objawach – problem zostaje im przeważnie uświadomiony przez bliskie osoby.
Najczęstsze symptomy bruksizmu:
- niekontrolowane zgrzytanie zębami podczas snu lub w momentach zwiększonego skupienia;
- napięcie mięśni w okolicach szyi i skroni;
- migrenowe bóle głowy wynikające z przeciążenia narządu żucia;
- starcie krawędzi uzębienia – charakterystyczne jest wówczas zanikanie zębiny, co pozostawia zaś „puste” fragmenty szkliwa ulegające stopniowemu kruszeniu;
- wrażenie „przeskakiwania” w szczęce podczas ruchu.
Zapisz się na konsultację
Poznaj atuty:
- Koszt konsultacji od 100 zł
- Lekarz zweryfikuje stan Twojego uzębienia
- Poznasz plan i koszty leczenia
Po wysłaniu formularza nasza recepcjonistka niezwłocznie skontaktuje się z Tobą w celu ustalenia terminu wizyty.- Koszt konsultacji od 100 zł
Choroba okluzyjna również wynika ze stresu
Zbyt mocne zaciskanie szczęk powodowane przez stres doprowadza do zaburzenia panujących w jamie ustnej sił, zmieniając punkt styku pomiędzy przeciwstawnymi zębami obu łuków, określanego naukowo jako okluzja. Wówczas pewne części uzębienia są przeciążone, co podobnie jak przy bruksizmie, powoduje jego ścieranie lub łamanie. Choroba okluzyjna zwiększa także ryzyko rozwoju wad zgryzu, gdyż zęby zaczynają się wychylać lub przesuwać. Stworzy to konieczność przeprowadzenia leczenia ortodontycznego, zajmującego dłuższy czas i generującego znaczne koszty.
Co możesz teraz zrobić?
Życie w stresie odciska swoje piętno na różnych aspektach życia, w tym zdrowiu jamy ustnej. Jeżeli Ty również doświadczasz poważnego napięcia psychicznego i zauważyłeś patologiczne zmiany dotyczące zębów, umów się na wizytę w Orto-Live! Dzięki precyzyjnej diagnostyce nasi eksperci dobiorą skuteczne rozwiązanie, zgodne z Twoimi oczekiwaniami oraz potrzebami! Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.