Jak stres wpływa na zdrowie zębów?


, Jak stres wpływa na zdrowie zębów?
bruksizm choroba okluzyjna Orto-Live Radom

Ze stresem boryka się około 50% Polaków, co nie roztacza zbyt optymistycznej perspektywy. Napięcie psychiczne potrafi wywołać spustoszenie w ludzkim organizmie, nie pozostawiając jamy ustnej bez szwanku. Jak się bowiem okazuje, problemy pokroju zgrzytania zębami czy suchości w ustach bardzo często wywoływane są przez długotrwały stres. Co jeszcze może być efektem takiego stanu rzeczy? O tym przekonacie się w dalszej części!

 

Nieprzyjemny efekt nadmiernego stresu – suchość w ustach

Wielu Pacjentów dobrze zna uczucie suchości w ustach podczas stresujących sytuacji. Wynika ona z zaburzeń pracy ślinianek, które zaczynają wydzielać znacznie mniej śliny nawilżającej błony śluzowe jamy ustnej i wypłukującej pozostałości po spożywanych posiłkach. W perspektywie dłuższego czasu problem ten może doprowadzić do rozwoju wielu groźnych schorzeń – przede wszystkim kserostomii oraz infekcyjnych zapaleń dziąseł, objawiających się silnym bólem czy nieświeżym oddechem (halitozą). Wspomniany stan zapalny stopniowo zacznie się przeradzać w chorobę przyzębia, której ostatecznym stadium będzie paradontoza, czyli jeden z najczęstszych powodów utraty uzębienia.

 

Silny stres to prosta droga do rozwoju aft!

Afty to bolesne owrzodzenia błon śluzowych jamy ustnej o nadżerkowym charakterze. Wywołują silny ból, który utrudnia spożywanie posiłków oraz szczotkowanie zębów, co wpływa na jakość codziennego funkcjonowania. Zazwyczaj afty pojawiają się pojedynczo, mogą jednak występować w skupiskach do kilku sztuk, a ich wielkość zaś wynosi od kilku milimetrów do nawet 5 centymetrów. Wystąpienie tego rodzaju wykwitów należy konsultować z dentystą, który dokona przeglądu jamy ustnej oraz określi źródło problemu, wdrażając jednocześnie niezbędne środki zapobiegawcze.

 

Napięcie psychiczne odpowiada za bruksizm

Mimowolne zgrzytanie zębami oraz zaciskanie szczęki podczas snu jest stricte powiązane z odczuwanym stresem i posiada swoją fachową nazwę – bruksizm. Problem ten wynika ze zbyt silnego napięcia mięśni żwaczy, prowadzącego do przeciążenia konkretnych partii uzębienia oraz ich ścierania, kruszenia, a w skrajnych przypadkach łamania.

Leczenie bruksizmu to skomplikowany proces, gdyż dolegliwość ma często swoją genezę poza jamą ustną. Dlatego też wymaga kompleksowego podejścia oraz udziału lekarzy reprezentujących inne dziedziny medycyny, np. fizjoterapeutów lub psychiatrów. Dodatkowe utrudnienie stanowi także nieświadomość Pacjentów o objawach – problem zostaje im przeważnie uświadomiony przez bliskie osoby.

Najczęstsze symptomy bruksizmu:

  • niekontrolowane zgrzytanie zębami podczas snu lub w momentach zwiększonego skupienia;
  • napięcie mięśni w okolicach szyi i skroni;
  • migrenowe bóle głowy wynikające z przeciążenia narządu żucia;
  • starcie krawędzi uzębienia – charakterystyczne jest wówczas zanikanie zębiny, co pozostawia zaś „puste” fragmenty szkliwa ulegające stopniowemu kruszeniu;
  • wrażenie „przeskakiwania” w szczęce podczas ruchu.

 

  • Zapisz się na konsultację

    , Jak stres wpływa na zdrowie zębów?

    Poznaj atuty:

Choroba okluzyjna również wynika ze stresu

Zbyt mocne zaciskanie szczęk powodowane przez stres doprowadza do zaburzenia panujących w jamie ustnej sił, zmieniając punkt styku pomiędzy przeciwstawnymi zębami obu łuków, określanego naukowo jako okluzja. Wówczas pewne części uzębienia są przeciążone, co podobnie jak przy bruksizmie, powoduje jego ścieranie lub łamanie. Choroba okluzyjna zwiększa także ryzyko rozwoju wad zgryzu, gdyż zęby zaczynają się wychylać lub przesuwać. Stworzy to konieczność przeprowadzenia leczenia ortodontycznego, zajmującego dłuższy czas i generującego znaczne koszty.

 

Co możesz teraz zrobić?

Życie w stresie odciska swoje piętno na różnych aspektach życia, w tym zdrowiu jamy ustnej. Jeżeli Ty również doświadczasz poważnego napięcia psychicznego i zauważyłeś patologiczne zmiany dotyczące zębów, umów się na wizytę w Orto-Live! Dzięki precyzyjnej diagnostyce nasi eksperci dobiorą skuteczne rozwiązanie, zgodne z Twoimi oczekiwaniami oraz potrzebami! Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.

Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu
Przeciwwskazania do przeprowadzenia leczenia implantologicznego
implanty Orto-Live protezy Radom

Utrata zębów to poważny problem, który wpływa na wiele aspektów życia. Dlatego Pacjenci coraz częściej w takiej sytuacji decydują się na kompleksowe leczenie, w ramach którego przeprowadza się zabieg wszczepienia […]


Czytaj
Szczoteczka do zębów – która jest najlepsza?
Orto-Live profilaktyka Radom szczoteczka do zębów

Szczoteczka do zębów to podstawowe akcesorium służące zachowaniu codziennej higieny jamy ustnej. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje tych przyrządów: manualne (obecne w większości domów), jak i szczoteczki […]


Czytaj
Fakty i mity o zębach mądrości
chirurgia Orto-Live Radom stomatologia zachowawcza

Zęby mądrości to potoczne określenie trzecich zębów trzonowych, które ze względu na położenie w jamie ustnej, nazywane są również ósemkami. Przez lata narosło wokół nich wiele mitów, które […]


Czytaj

ORTO-LIVE - wysoko oceniana stomatologia

Zobacz, co mówią o nas Pacjenci

 

Klinika ORTO-LIVE


 

Orto-Live
4.5
Based on 19 reviews
powered by Google
Monika Luks
Monika Luks
12:34 12 Aug 20
Od kilku lat chodzę jestem Pacjentką Orto-Live i jestem bardzo zadowolona. Pani Doktor jest bardzo miła i zawsze porozmawia ze mną i opiszę co robić, aby zachować zdrowe zęby. Mimo, że kiedyś obawiałem się dentysty, to teraz nie mam żadnych problemów z zębami, co w dużej mierze jest zasługą Orto-Live. Pozdrawiam i Polecam
Anna Kowalska
Anna Kowalska
09:36 24 Mar 20
Pani Doktor Podgórska sprawia że można zapomnieć że jest się u dentysty. Dzięki niej wizyty u dentysty stały się dla mnie przyjemnością co kiedyś wydawało się niemożliwe :) Ślicznie dziękuję! :)
Janina Luc
Janina Luc
09:50 20 Feb 20
Szczerze polecam gabinet Orto Live. Mialam tu zakladana proteze i jestem bardzo zadowolona poniewaz teraz moge sie usmiechac i bez problemu jesc posilki a wczesniej unikalam. Bardzo dziekuje calemu zespolowi
Monika Dawidowska
Monika Dawidowska
14:03 15 Jan 20
Do gabinetu trafiłam z polecenia koleżanki i muszę jej bardzo podziękować :) Jestem po leczeniu ortodontycznym u Pani Doktor Janik-Podgórskiej która jest znakomitym fachowcem i pomogła mi uporać się z bardzo poważną wadą zgryzu jaką miałam :) Bardzo dziękuje Pani doktor oraz całemu zespołowi za podejście do Pacjenta. Nigdy do tej pory nie czułam się u dentysty tak swobodnie jak w Orto-Live :)
Hanka Jabłońska
Hanka Jabłońska
12:02 03 Jan 20
Jestem bardzo zadowolona z leczenia zachowawczego oraz ortodontycznego jakie miałam wykonywane w klinice Orto-Live :)) Wszystko przebiegało tak jak zostało mi wytłumaczone na początku leczenia za co jestem bardzo wdzięczna :)
Łukasz Malicki
Łukasz Malicki
08:40 13 Nov 19
Świetne miejsce dla Pacjentów w każdym wieku :) Miałem wykonywane złożone leczenie i jestem bardzo zadowolony :) Mój syn również rozpoczął przygodę z dentystą od tego gabinetu i jest zachwycony :) Pozdrawiam cały zespół :)
Dawid Nowak
Dawid Nowak
09:16 17 Oct 19
Miałem wykonywane leczenie ortododontyczne w Orto-Live i jestem bardzo zadowolony. Polecam wszystkim i dziękuję :)
Andrzej Wita
Andrzej Wita
09:09 17 Oct 19
Polecam wszystkim szukajacym dobrego dentysty w Radomiu i okolicy. Ja jestem bardzo zadowolony. Polecam dr Janik, która jest swietnym fachowcem. Pozdrawiam caly zespol Andrzej
sshe sshee
sshe sshee
16:24 18 Sep 19
Bardzo polecam leczenie u Pani Doktor Janik-Podgórskiej. Kompetentna osoba o dużej wiedzy.
Julia Nowacka
Julia Nowacka
07:34 12 Sep 19
Miałam wykonywane leczenie w gabinecie Orto Live i jestem bardzo zadowolona. Szczególnie polecam dr Janik-Podgórską, która widać że jest fachowcem a do swojej pracy podchodzi z wielką pasją.
Patryk Janusz
Patryk Janusz
10:44 09 Jul 19
Pani Doktor to osoba z niesamowitą empatią do drugiej osoby. Sympatyczne i profesjonalne podejście przekłada się na dobrą współpracę z gabinetem :)
Sylwia K.
Sylwia K.
21:09 30 May 19
Dr Janik gada obszernie na każdej wizycie co za tym idzie? Czas leczenia o ile można to tak nazwać wydłuża się. Cena za wizyty ktore skończyły się na gadaniu kosmiczne. Pani doktor na każdej z wizyt powtarzała to samo zamiast przejść do działania. Nie polecam.
Ola Potocka
Ola Potocka
09:10 05 Oct 18
Wygórowane ceny (wyższe niż w Warszawie) i przedłużanie leczenia to wizytówka gabinetu dr Janik.
Aleksandra Węglarz
Aleksandra Węglarz
09:55 03 Feb 18
Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, iż doktor Janik odmieniła moje życie. Od najmłodszych lat zajmowała się moim zgryzem. Dzięki ogromnej wiedzy, zaangażowaniu i cudownym podejściu do pacjenta wyleczyła moją poważną wadę. Dr Janik to wybitny specjalista, a przy tym niezwykle ciepła osoba, która z empatią, pełnym profesjonalizmem podchodzi do pacjenta. Z czystym sercem polecam i po raz kolejny serdecznie dziękuję...
Zobacz wszystkie opinie

 

Orto-Live
5.0
powered by Facebook
Julia Wu
Julia Wu
2019-09-05T09:08:26+0000
Polecam. Chodzę regularnie na wizyty od dłuższego czasu i jestem bardzo zadowolona!
Przemyslaw Skrzek
Przemyslaw Skrzek
2018-03-27T23:02:05+0000
Rafał Janas
Rafał Janas
2018-03-21T20:34:54+0000
super atmosfera, profesjonalna obsługa i pełne zadowolenie
Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
2018-02-26T12:43:11+0000
Najlepsi z najlepszych !
Asia Wojtunik
Asia Wojtunik
2018-02-24T08:56:41+0000
Kasia Zakrzewska
Kasia Zakrzewska
2018-02-06T15:29:23+0000
Aleksandra Markowska
Aleksandra Markowska
2017-10-31T13:45:29+0000
Pełen profesjonalizm � 10/10!
Stanisław Skrzyński
Stanisław Skrzyński
2017-08-11T21:41:31+0000
Kasia Janicka
Kasia Janicka
2017-06-24T13:27:18+0000
Agata Niewadzisz
Agata Niewadzisz
2017-06-12T18:47:39+0000
Patrycja Zasada
Patrycja Zasada
2017-04-10T19:02:34+0000
Julia Szerling-Pielas
Julia Szerling-Pielas
2017-03-20T12:58:50+0000
Wiola Kądrowska
Wiola Kądrowska
2017-03-17T14:06:05+0000
Katarzyna Niedużak
Katarzyna Niedużak
2017-02-21T18:21:57+0000
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
2016-12-07T21:33:04+0000
Barbara Rozińska
Barbara Rozińska
2016-05-21T19:05:04+0000
Super pełen profesjonalizm. Polecam serdecznie
Bogusław Kopka
Bogusław Kopka
2016-01-14T08:13:13+0000
Bardzo dobra klinika, życzliwi ludzie, kompleksowe leczenie z udziałem różnych specjalistów. Podejmują decyzję o zastosowaniu leczenia po konsultacjach z różnymi lekarzami, szybka i profesjonalna diagnoza, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na dodatkowe badania. Polecam, dr hab. Bogusław Kopka, prof. historiiread more
Aleksandra Korycka
Aleksandra Korycka
2015-12-23T20:02:43+0000
Magdalena Zakonnik
Magdalena Zakonnik
2015-07-23T10:44:26+0000
Linda Banasik
Linda Banasik
2015-07-09T20:32:13+0000
Konrad Chmielewski
Konrad Chmielewski
2015-03-10T08:14:57+0000
Ola Janik
Ola Janik
2015-03-09T22:34:32+0000
Ada Gruszczak
Ada Gruszczak
2015-03-09T19:14:25+0000
Michał Czyżewski
Michał Czyżewski
2015-03-08T23:17:21+0000
10 RZECZY, które powinieneś wiedzieć,
zanim wybierzesz swojego dentystę
   

Przeczytaj także porady naszych ekspertów

   
Papierosy a zdrowie jamy ustnej
choroby jamy ustnej Orto-Live papierosy skutki palenia

Że papierosy szkodzą, o tym wszyscy już wiedzą. Ale czy wiesz, że nie tylko dla płuc są one szkodliwe? Palenie papierosów niekorzystnie odbija się również na stanie zębów i jamy ustnej.   […]


Czytaj
Paradontoza – przyczyny, objawy i leczenie
choroby jamy ustnej dziąsła Orto-Live paradontoza

Paradontoza jest poważnym zapaleniem przyzębia. To najczęstsze obok próchnicy schorzenie jamy ustnej. Choroba ta uszkadza struktury otaczające i utrzymujące zęby: cement korzeniowy, ozębną, dziąsło, kość wyrostka zębodołowego. […]


Czytaj
Nadwrażliwość zębów
ból nadwrażliwe zęby nadwrażliwość zębów Orto-Live

Ząb reaguje w zetknięciu z zimnym lub gorącym posiłkiem? A może daje o sobie znać, gdy jesz coś kwaśnego lub słodkiego? Znasz ten ból? Prawdopodobnie to nadwrażliwe zęby. Nie jest to […]


Czytaj
Wszelkie prawa zastrzeżone