Implanty umożliwiają odbudowanie uzębienia w doskonalszy sposób niż za pomocą innych metod. Aby zrozumieć, dlaczego to takie dobre rozwiązanie, warto dowiedzieć się więcej o samych implantach. W dzisiejszym wpisie opowiemy, z jakich elementów i jakiego materiału są one wykonane.
Spis treści
Filar
Wykonany z tytanu filar stanowi główną część implantu. Tak naprawę to właśnie filar jest właściwym implantem. Nazywa się go również wszczepem lub implantem wewnątrzkostnym. Jest wszczepiany w kość żuchwy lub szczęki, aby zastąpić naturalny korzeń zębowy.
Filar z wyglądu przypomina niewielką śrubkę. Podobnie jak ona ma gwintowaną powierzchnię, co pozwala skutecznie przeprowadzić implantację, która polega na wkręceniu go w kość. Kluczowy dla leczenia implantologicznego jest proces osteointegracji, który następuje po zabiegu i zajmuje zwykle około pół roku. W procesie tym implant integruje się z kością w ten sposób, że jest przez nią obrastany. Dzięki temu może on przejąć funkcje korzenia zębowego i stać się stabilną podstawą dla odpowiedniej rekonstrukcji – korony, mostu bądź protezy.
Łącznik
Łącznik, wykonany z tytanu lub cyrkonu, jest elementem, który spełnia rolę szyjki zębowej. A zatem umieszcza się go pomiędzy filarem a koroną protetyczną, aby – zgodnie ze swoją nazwą – łączył te dwa elementy. Łącznik pozwala umocować na filarze uzupełnienie protetyczne, a całej konstrukcji nadać wymaganą stabilność i wytrzymałość.
Łączniki występują w różnych rodzajach, a to zróżnicowanie sprawia, że lekarz ma duży zakres możliwości w kwestii doboru takiego elementu, który najlepiej spisze się w przypadku konkretnego Pacjenta. Bierze przy tym pod uwagę takie czynniki jak zakres leczenia (czy obejmuje pojedyncze czy rozległe ubytki zębowe), miejsce założenia implantu i kąt jego nachylenia.
Korona protetyczna
Korona protetyczna to element, który zastępuje naturalną koronę zębową. Znajduje się on zatem nad linią dziąsła i odwzorowuje zarówno wygląd jak i funkcjonalność prawdziwych koron. Korona protetyczna może być porcelanowa na cyrkonowej podbudowie, pełnoceramiczna albo kompozytowa.
Z jakiego materiału jest wykonany implant?
Najczęściej implanty wykonuje się z tytanu. To materiał, który doskonale nadaje się do tego celu ze względu na swoje właściwości. Dwie z nich są szczególnie ważne dla implantów. Po pierwsze, tytan jest materiałem biokompatybilnym. Dzięki temu jest tolerowany przez organizm, który nie traktuje go jako ciała obcego. Tytan nie wywołuje stanów zapalnych ani reakcji alergicznych.
Po drugie, tytan jest bardzo wytrzymały, a to ma niebagatelne znaczenie w przypadku implantów. Każdego dnia muszą one wytrzymywać takie same obciążenia, jakim są poddawane korzenie zębów, związane przede wszystkim z gryzieniem i żuciem pokarmu. Dodatkowym plusem tytanu jest to, że jest on odporny nie tylko na mechaniczne obciążenia, ale także na korozję.
Co możesz teraz zrobić?
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o powtórnym leczeniu kanałowym, przyjdź do Orto-Live. Na wizytę u nas możesz się zapisać, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.