Zęby wydają się być czymś prostym, ale to tylko pozory. Tak naprawdę każdy z nich ma złożoną budowę. Dziś opowiemy, z jakich części i tkanek składa się Twoje uzębienie.
Spis treści
Z jakich części składa się ząb?
Na początek omówmy budowę anatomiczną zęba, czyli to, z jakich jest on złożony części. A każdy ząb składa się z korony i korzenia, a także szyjki zębowej, która stanowi między nimi połączenie. Korona jest widoczną częścią zęba znajdującą się powyżej linii dziąsła, natomiast korzeń znajduje się w kości, czyli pod linią dziąsła. Najczęściej zęby posiadają od jednego do dwóch korzeni, ale nie jest to żelazna reguła. A ponieważ zadaniem korzeni jest zapewnienie zębowi stabilności, znaczenie ma ich liczba i długość – im więcej korzeni ma ząb i im dłuższe one są, tym mocniej jest on osadzony w zębodole.
Z jakich tkanek składa się ząb?
A teraz przejdźmy do budowy histologicznej. To już jest szerszy temat. Ząb tworzą cztery główne tkanki, to jest szkliwo, zębina, miazga i cement.
Szkliwo jest najbardziej zewnętrzną warstwą, zbudowaną z krystalicznego fosforanu wapnia czyli hydroksyapatytu. Ochrania pozostałe tkanki zęba przed czynnikami zewnętrznymi. Dobrze wywiązuje się ze swojej funkcji – chociaż jest cienkie (jego grubość nie przekracza 2 mm), jest najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie, twardszą nawet od kości.
Tkanką znajdującą się pod szkliwem jest zębina. To porowaty, żółty materiał, w którym znajdują się mikroskopijne kanaliki zębinowe. Zadaniem zębiny również jest ochrona zęba, choć nie ma ona twardości szkliwa i łatwiej ulega ubytkom.
Zębina nie jest jednolita – możemy wyróżnić jej trzy rodzaje. Podczas rozwoju zęba wytwarzana jest zębina pierwotna, aż do momentu ostatecznego wykształcenia wierzchołka korzenia. Już po jego utworzeniu wytwarzana jest zębina wtórna. Wyróżniamy jeszcze zębinę trzeciorzędową, wytwarzaną w wyniku działania określonych czynników, przede wszystkim ubytków i zużycia zębów.
Następna tkanka to miazga, zajmująca miejsce w centralnej części zęba. Powstaje ona z tych samych tkanek co zębina, z którą wspólnie tworzy endodontium. Miazga jest jednak wyjątkowa – to jedyna żywa tkanka zęba. Pełni funkcje odżywcze. Co to znaczy? Otóż dostarcza ona tlen oraz substancje, bez których ząb nie mógłby w pełni prawidłowo funkcjonować. Oprócz tego spełnia również rolę obronną, ponieważ w reakcji na działanie określonych czynników wytwarza dodatkowe warstwy izolującej miazgę zębiny.Ostatnią tkanką zęba, którą trzeba tu omówić, jest cement, żółtawa, przypominająca kość substancja pokrywająca korzeń. Jest on złożony zarówno z materiału organicznego (kolagenu) jak i nieorganicznego (hydroksyapatytu) oraz wody, a jego zadaniem jest stabilne umocowanie zęba w zębodole – to dzięki niemu do zęba mogą przyczepiać się więzadła.
Co możesz teraz zrobić?
Aby dowiedzieć się więcej o budowie zębów i o tym, co należy robić, aby odpowiednio o nie zadbać, wstąp do Orto-Live – tutaj chętnie odpowiemy na nurtujące Cię pytania. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.