

Być może słyszałeś, że korony protetyczne mogą być przeszkodą w poddaniu się badaniu za pomocą rezonansu magnetycznego. Jaka jest prawda? Czy nosząc korony trzeba zrezygnować z takiego badania?
Spis treści
Na czym polega rezonans magnetyczny?
Na początek warto wyjaśnić, czym właściwie jest rezonans magnetyczny. A jest to nieinwazyjne badanie stosowane najczęściej w diagnostyce urazów, schorzeń i wad strukturalnych ośrodkowego układu nerwowego. Za pomocą rezonansu można zdiagnozować schorzenia i wady takie jak guz mózgu, epilepsja, zakażenie ośrodkowego układu nerwowego, choroby przysadki, schorzenia ucha wewnętrznego i strukturalne wady rozwojowe.
W jaki sposób działa rezonans magnetyczny? Opiera się on na wykorzystaniu pola magnetycznego. Emitowane przez nie fale radiowe oddziałują z protonami. Jądra wodoru po namagnesowaniu pochłaniają fale elektromagnetyczne, zmieniając parametry magnetyzacji Sygnał, który jest wtedy emitowany przez ludzkie ciało, jest przetwarzany przez system komputerowy i analizowany przez radiologa. Żeby wyniki badania były miarodajne, urządzenie do wykonywania rezonansu jest umieszczane w klatce Faradaya, dzięki czemu unika się wpływu zakłóceń, takich jak inne fale elektromagnetyczne.
Oczywiście istnieją pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia takiego badania. A korony protetyczne? Czy uniemożliwiają one poprawne wykonanie rezonansu magnetycznego?
Czy można wykonać rezonans magnetyczny u Pacjenta z koronami protetycznymi?
Na to pytanie nie sposób odpowiedzieć prostym “tak” lub “nie”. To dlatego, że do wykonywania koron protetycznych wykorzystywane są różne materiały i różnie też reagują one na wykorzystywane w badaniu fale radiowe.
Może obiło Ci się o uszy, że metalowe produkty stanowią przeszkodę w badaniu za pomocą rezonansu magnetycznego. Wprawdzie nie każdy rodzaj koron protetycznych zawiera metal, jednak wiele z nich jest osadzonych na metalowej podbudowie. Czy to oznacza, że nie można z nimi wykonać rezonansu? Niekoniecznie.
Otóż nie każdy metal stanowi przeszkodę do wykonania rezonansu magnetycznego. Przeciwwskazania do tego badania dotyczą jedynie metali ferromagnetycznych. Ferromagnetyki to cała fizyczne, w których znajdują się obszary stałego namagnesowania, wytwarzające wokół siebie pole magnetyczne. Do metali będących właśnie ferromagnetykami należą na przykład nikiel, kobalt i żelazo.
Żeby zatem dowiedzieć się, czy korona protetyczna w danym przypadku nie przeszkadza w wykonaniu bezpiecznego i miarodajnego rezonansu magnetycznego, trzeba zwrócić uwagę na materiały użyte do jej wykonania.
W przypadku koron na metalowej podbudowie, podbudowa najczęściej wykonana jest ze stopu metali nieszlachetnych, takich jak chromo-kobalt, oraz szlachetnych, jak złoto. Złoto nie należy do ferromagnetyków, nie jest więc przeciwwskazaniem do rezonansu magnetycznego. Niestety kobalt jest metalem ferromagnetycznym, więc z koronami na takiej podbudowie nie powinno się przystępować do badania.
Inaczej sprawa wygląda z koronami porcelanowymi (pełnoceramicznymi). Nie mają one wewnętrznego metalowego nośnika. Są wykonywane w całości z napalanej warstwowo porcelany. Z tego powodu nie stanowią one żadnego przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego.
Są jeszcze korony cyrkonowe, w których porcelanowa część jest osadzona na podbudowie z cyrkonu. Jest to wprawdzie metal, ale nie ma właściwości ferromagnetycznych, nie sprawia więc problemu przy badaniu.
Co możesz teraz zrobić?
Potrzebujesz protetycznej odbudowy zębów? Korony mogą być odpowiednim rozwiązaniem. Jeżeli obawiasz się, że mogą być one przeszkodą do wykonania w przyszłości badania rezonansem magnetycznym, najlepiej zapytaj swojego dentystę o dostępne w gabinecie korony i materiały, z jakich są wykonane. Umów się na wizytę w Orto-Live. Możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.