Leczenie ortodontyczne – ile trwa i kto może się go podjąć?


, Leczenie ortodontyczne – ile trwa i kto może się go podjąć?
aparat ortodontyczny Orto-Live ortodoncja Radom

Leczenie ortodontyczne trwa dosyć długo. Zęby przemieszczają się bardzo powoli, więc nie da się skorygować zgryzu w mgnieniu oka. To musi potrwać. Ale ile właściwie czasu to zajmuje? Uogólniając, przyjmuje się, że leczenie ortodontyczne trwa zwykle od 12 do 18 miesięcy. To taki orientacyjny przedział, który daje pewne pojęcie o czasie leczenia, ale nie określa go dokładnie. Zdarzają się przypadki, które nie mieszczą się czasowo w tych „widełkach”. Indywidualny czas leczenia ortodontycznego bywa bardzo zróżnicowany i zależny od wielu czynników.
 
 

Wada zgryzu

O długości leczenia decyduje w największym stopniu rodzaj i stopień zaawansowania wady zgryzu. W niektórych przypadkach zachodzi potrzeba ingerencji chirurgicznej – by leczenie mogło zostać przeprowadzone skutecznie, trzeba po prostu usunąć niektóre zęby. Zły stan uzębienia wiąże się z potrzebą wyleczenia zębów jeszcze przed założeniem aparatu, co oczywiście również wydłuża całkowity czas leczenia.
 
 

Wiek

Bardzo istotne znaczenie dla czasu trwania leczenia ma wiek Pacjenta. Im wcześniej zostanie podjęte leczenie ortodontyczne, tym krótsze prawdopodobnie ono będzie. To dlatego, że w przypadku osób młodych rozwój struktur kostnych nie jest jeszcze zakończony – one nadal rosną, a to sprawia, że łatwiej można korygować nieprawidłowości. Zęby u dzieci dużo łatwiej i szybciej poddają się uciskowi, dlatego leczenie ortodontyczne trwa u nich o wiele krócej niż u dorosłych.
 
Stąd wynika to, że u nastolatków czas noszenia aparatu w większości przypadków nie przekracza osiemnastu miesięcy, podczas gdy w przypadku dorosłych Pacjentów sprawa jest bardziej problematyczna – tutaj osiemnaście miesięcy to czas minimum, a maksymalnie leczenie może potrwać nawet trzy lata.
 

  • Zapisz się na konsultację

    , Leczenie ortodontyczne – ile trwa i kto może się go podjąć?

    Poznaj atuty:

Rodzaj aparatu

Czas leczenia zależy też od rodzaju zastosowanego aparatu. Obecnie stosowane są nie tylko klasyczne, metalowe aparaty ortodontyczne, ale także nowoczesne aparaty spersonalizowane, które są indywidualnie wykonywane dla każdego Pacjenta. Ich zamki są odpowiednio dopasowane do zębów, co pozwala skrócić czas leczenia o kilka miesięcy w porównaniu do aparatu standardowego.
 
 

Kto może się podjąć leczenia ortodontycznego?

Ortodoncja zajmuje się leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych i korygowaniem nieprawidłowości zębowych. Dość jasno z tego wynika, jacy Pacjenci kwalifikują się do leczenia ortodontycznego.
 
W przypadku dzieci zaleca się, aby udały się na wizytę do ortodonty nie później niż w wieku 7 lat, ponieważ do tego czasu można wykryć wady niewidoczne gołym okiem i bez większych problemów dokonać drobnych korekt. Szczególnie trzeba podjąć leczenie ortodontyczne, jeżeli u dziecka występuje asymetria twarzy, stłoczenie zębów, szpara między zębami, nadmiernie wysunięta lub cofnięta bródka. Również przedwczesna utrata zębów mlecznych jest sygnałem świadczącym o potrzebie wizyty u ortodonty. Inne objawy, które wymagają skonsultowania się z lekarzem, to wady wymowy, dysfunkcje języka oraz oddychanie przez usta.
 
A dla których dorosłych Pacjentów zalecane jest leczenie ortodontyczne? Między innymi dla tych, którym z jakichś przyczyn nie skorygowano niewłaściwego zgryzu w dzieciństwie. Wiek nie jest przeciwwskazaniem do leczenia wad zgryzu. Szczególne przesłanki do podjęcia leczenia ortodontycznego istnieją, jeśli występuje zgrzytanie zębami, ścieranie się ich, nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego, oddychanie ustami, wady wymowy i dysfunkcja języka.
 
 

Co możesz teraz zrobić?

Potrzebujesz leczenia ortodontycznego? A może nie wiesz, czy potrzebujesz, i chciałbyś, by specjalista zbadał twoje uzębienie, ocenił jego stan i zdecydował, czy właśnie takie leczenie będzie potrzebne? Nie odkładaj tego w nieskończoność – umów się na wizytę w Orto-Live. Precyzyjna diagnostyka i doświadczony zespół specjalistów pozwolą na wykrycie ewentualnych wad zgryzu i zaplanowanie całego procesu leczenia. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.

 

Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu
Formularz w treściach

Zapisz się na konsultację Poznaj atuty: Koszt konsultacji od 100 zł Lekarz zweryfikuje stan Twojego uzębienia Poznasz plan i koszty leczenia Po wysłaniu formularza nasza recepcjonistka niezwłocznie skontaktuje […]


Czytaj
Jak leczyć paradontozę?
Orto-Live periodontologia profilaktyka Radom

Nie trzeba nikogo przekonywać, że codzienna higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna. Często jednak konieczność wykonywania tych czynności jest bagatelizowana, co z kolei prowadzi do rozwoju wielu poważnych dolegliwości. […]


Czytaj
Leczenie implantologiczne – najlepsza droga do pięknego i zdrowego uśmiechu
implanty korony Orto-Live Radom

Leczenie implantologiczne z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Nic dziwnego, bowiem perspektywa pięknego uśmiechu uwodzi osoby w różnym wieku i stanowi silną motywację do podjęcia wyzwania, jakim jest […]


Czytaj

ORTO-LIVE - wysoko oceniana stomatologia

Zobacz, co mówią o nas Pacjenci

 

Klinika ORTO-LIVE


 

Orto-Live
4.5
Based on 19 reviews
powered by Google
Monika Luks
Monika Luks
12:34 12 Aug 20
Od kilku lat chodzę jestem Pacjentką Orto-Live i jestem bardzo zadowolona. Pani Doktor jest bardzo miła i zawsze porozmawia ze mną i opiszę co robić, aby zachować zdrowe zęby. Mimo, że kiedyś obawiałem się dentysty, to teraz nie mam żadnych problemów z zębami, co w dużej mierze jest zasługą Orto-Live. Pozdrawiam i Polecam
Anna Kowalska
Anna Kowalska
09:36 24 Mar 20
Pani Doktor Podgórska sprawia że można zapomnieć że jest się u dentysty. Dzięki niej wizyty u dentysty stały się dla mnie przyjemnością co kiedyś wydawało się niemożliwe :) Ślicznie dziękuję! :)
Janina Luc
Janina Luc
09:50 20 Feb 20
Szczerze polecam gabinet Orto Live. Mialam tu zakladana proteze i jestem bardzo zadowolona poniewaz teraz moge sie usmiechac i bez problemu jesc posilki a wczesniej unikalam. Bardzo dziekuje calemu zespolowi
Monika Dawidowska
Monika Dawidowska
14:03 15 Jan 20
Do gabinetu trafiłam z polecenia koleżanki i muszę jej bardzo podziękować :) Jestem po leczeniu ortodontycznym u Pani Doktor Janik-Podgórskiej która jest znakomitym fachowcem i pomogła mi uporać się z bardzo poważną wadą zgryzu jaką miałam :) Bardzo dziękuje Pani doktor oraz całemu zespołowi za podejście do Pacjenta. Nigdy do tej pory nie czułam się u dentysty tak swobodnie jak w Orto-Live :)
Hanka Jabłońska
Hanka Jabłońska
12:02 03 Jan 20
Jestem bardzo zadowolona z leczenia zachowawczego oraz ortodontycznego jakie miałam wykonywane w klinice Orto-Live :)) Wszystko przebiegało tak jak zostało mi wytłumaczone na początku leczenia za co jestem bardzo wdzięczna :)
Łukasz Malicki
Łukasz Malicki
08:40 13 Nov 19
Świetne miejsce dla Pacjentów w każdym wieku :) Miałem wykonywane złożone leczenie i jestem bardzo zadowolony :) Mój syn również rozpoczął przygodę z dentystą od tego gabinetu i jest zachwycony :) Pozdrawiam cały zespół :)
Dawid Nowak
Dawid Nowak
09:16 17 Oct 19
Miałem wykonywane leczenie ortododontyczne w Orto-Live i jestem bardzo zadowolony. Polecam wszystkim i dziękuję :)
Andrzej Wita
Andrzej Wita
09:09 17 Oct 19
Polecam wszystkim szukajacym dobrego dentysty w Radomiu i okolicy. Ja jestem bardzo zadowolony. Polecam dr Janik, która jest swietnym fachowcem. Pozdrawiam caly zespol Andrzej
sshe sshee
sshe sshee
16:24 18 Sep 19
Bardzo polecam leczenie u Pani Doktor Janik-Podgórskiej. Kompetentna osoba o dużej wiedzy.
Julia Nowacka
Julia Nowacka
07:34 12 Sep 19
Miałam wykonywane leczenie w gabinecie Orto Live i jestem bardzo zadowolona. Szczególnie polecam dr Janik-Podgórską, która widać że jest fachowcem a do swojej pracy podchodzi z wielką pasją.
Patryk Janusz
Patryk Janusz
10:44 09 Jul 19
Pani Doktor to osoba z niesamowitą empatią do drugiej osoby. Sympatyczne i profesjonalne podejście przekłada się na dobrą współpracę z gabinetem :)
Sylwia K.
Sylwia K.
21:09 30 May 19
Dr Janik gada obszernie na każdej wizycie co za tym idzie? Czas leczenia o ile można to tak nazwać wydłuża się. Cena za wizyty ktore skończyły się na gadaniu kosmiczne. Pani doktor na każdej z wizyt powtarzała to samo zamiast przejść do działania. Nie polecam.
Ola Potocka
Ola Potocka
09:10 05 Oct 18
Wygórowane ceny (wyższe niż w Warszawie) i przedłużanie leczenia to wizytówka gabinetu dr Janik.
Aleksandra Węglarz
Aleksandra Węglarz
09:55 03 Feb 18
Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, iż doktor Janik odmieniła moje życie. Od najmłodszych lat zajmowała się moim zgryzem. Dzięki ogromnej wiedzy, zaangażowaniu i cudownym podejściu do pacjenta wyleczyła moją poważną wadę. Dr Janik to wybitny specjalista, a przy tym niezwykle ciepła osoba, która z empatią, pełnym profesjonalizmem podchodzi do pacjenta. Z czystym sercem polecam i po raz kolejny serdecznie dziękuję...
Zobacz wszystkie opinie

 

Orto-Live
5.0
powered by Facebook
Julia Wu
Julia Wu
2019-09-05T09:08:26+0000
Polecam. Chodzę regularnie na wizyty od dłuższego czasu i jestem bardzo zadowolona!
Przemyslaw Skrzek
Przemyslaw Skrzek
2018-03-27T23:02:05+0000
Rafał Janas
Rafał Janas
2018-03-21T20:34:54+0000
super atmosfera, profesjonalna obsługa i pełne zadowolenie
Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
2018-02-26T12:43:11+0000
Najlepsi z najlepszych !
Asia Wojtunik
Asia Wojtunik
2018-02-24T08:56:41+0000
Kasia Zakrzewska
Kasia Zakrzewska
2018-02-06T15:29:23+0000
Aleksandra Markowska
Aleksandra Markowska
2017-10-31T13:45:29+0000
Pełen profesjonalizm � 10/10!
Stanisław Skrzyński
Stanisław Skrzyński
2017-08-11T21:41:31+0000
Kasia Janicka
Kasia Janicka
2017-06-24T13:27:18+0000
Agata Niewadzisz
Agata Niewadzisz
2017-06-12T18:47:39+0000
Patrycja Zasada
Patrycja Zasada
2017-04-10T19:02:34+0000
Julia Szerling-Pielas
Julia Szerling-Pielas
2017-03-20T12:58:50+0000
Wiola Kądrowska
Wiola Kądrowska
2017-03-17T14:06:05+0000
Katarzyna Niedużak
Katarzyna Niedużak
2017-02-21T18:21:57+0000
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
2016-12-07T21:33:04+0000
Barbara Rozińska
Barbara Rozińska
2016-05-21T19:05:04+0000
Super pełen profesjonalizm. Polecam serdecznie
Bogusław Kopka
Bogusław Kopka
2016-01-14T08:13:13+0000
Bardzo dobra klinika, życzliwi ludzie, kompleksowe leczenie z udziałem różnych specjalistów. Podejmują decyzję o zastosowaniu leczenia po konsultacjach z różnymi lekarzami, szybka i profesjonalna diagnoza, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na dodatkowe badania. Polecam, dr hab. Bogusław Kopka, prof. historiiread more
Aleksandra Korycka
Aleksandra Korycka
2015-12-23T20:02:43+0000
Magdalena Zakonnik
Magdalena Zakonnik
2015-07-23T10:44:26+0000
Linda Banasik
Linda Banasik
2015-07-09T20:32:13+0000
Konrad Chmielewski
Konrad Chmielewski
2015-03-10T08:14:57+0000
Ola Janik
Ola Janik
2015-03-09T22:34:32+0000
Ada Gruszczak
Ada Gruszczak
2015-03-09T19:14:25+0000
Michał Czyżewski
Michał Czyżewski
2015-03-08T23:17:21+0000
10 RZECZY, które powinieneś wiedzieć,
zanim wybierzesz swojego dentystę
   

Przeczytaj także porady naszych ekspertów

   
Papierosy a zdrowie jamy ustnej
choroby jamy ustnej Orto-Live papierosy skutki palenia

Że papierosy szkodzą, o tym wszyscy już wiedzą. Ale czy wiesz, że nie tylko dla płuc są one szkodliwe? Palenie papierosów niekorzystnie odbija się również na stanie zębów i jamy ustnej.   […]


Czytaj
Paradontoza – przyczyny, objawy i leczenie
choroby jamy ustnej dziąsła Orto-Live paradontoza

Paradontoza jest poważnym zapaleniem przyzębia. To najczęstsze obok próchnicy schorzenie jamy ustnej. Choroba ta uszkadza struktury otaczające i utrzymujące zęby: cement korzeniowy, ozębną, dziąsło, kość wyrostka zębodołowego. […]


Czytaj
Nadwrażliwość zębów
ból nadwrażliwe zęby nadwrażliwość zębów Orto-Live

Ząb reaguje w zetknięciu z zimnym lub gorącym posiłkiem? A może daje o sobie znać, gdy jesz coś kwaśnego lub słodkiego? Znasz ten ból? Prawdopodobnie to nadwrażliwe zęby. Nie jest to […]


Czytaj
Wszelkie prawa zastrzeżone