Gabinetowa higienizacja jest bardzo ważna dla utrzymania zębów w dobrym zdrowiu. Na czym ona polega? Zaraz wszystko wyjaśnimy.
Spis treści
Po co wykonuje się higienizację zębów?
Dla zdrowia zębów kluczowe znaczenie ma utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. To dlatego, że na zębach odkłada się płytka bakteryjna. Można je z niej oczyścić, po prostu myjąc zęby. Jeśli jednak się tego zaniedba i nie usunie się świeżej płytki bakteryjnej, to wystarczy kilkanaście godzin, aby na skutek działania obecnych w ślinie minerałów płytka uległa mineralizacji i stwardniała, przekształcając się w kamień nazębny. Bakterie, która na nim żyją, są odpowiedzialne za powstawanie próchnicy.
Jeszcze gorzej, że kamień odkłada się również poniżej linii dziąseł, czego efektem jest tworzenie się patologicznych kieszonek dziąsłowych. Skutki tego procesu to choroby przyzębia. W zaawansowanym stadium mogą one doprowadzić do rozchwiania i utraty zębów.
Jak można uchronić się przed takim zagrożeniem? Trzeba troszczyć się o prawidłową higienę jamy ustnej, a oprócz tego na bieżąco usuwać kamień. Kamienia nazębnego nie usunie się na własną rękę w domowych warunkach. Można się jednak od niego uwolnić dzięki profesjonalnej higienizacji przeprowadzonej w gabinecie stomatologicznym. Składa się ona z kilku zabiegów, które najlepiej omówić kolejno.
Skaling
Skaling to zabieg polegający na usuwaniu kamienia nazębnego. Można go wprawdzie przeprowadzić metodą mechaniczną, jednak obecnie wykorzystuje się do tego celu zdobycze nowoczesnej technologii i używa się skalera – ta metoda jest szybsza i powoduje mniejszy uraz tkanek. To urządzenie emituje ultradźwięki. Rozbija ono kamień, nie naruszając przy tym szkliwa.
Skaling można wykonywać nie tylko naddziąsłowo, ale także poddziąsłowo. Ten drugi przypadek jest bardziej skomplikowany. Usunięcie kamienia z kieszonek dziąsłowych wymaga użycia nie tylko samego skalera, ale również specjalistycznych kiret.
Piaskowanie
Ten zabieg polega na oczyszczeniu zębów z osadu w ten sposób, że po ich powierzchni prowadzi się dyszę, z której wydobywa się pod ciśnieniem strumień wody, powietrza i piasku stomatologicznego. Piasek ten zawiera czyszczące drobiny. To mieszanina substancji, które są wystarczająco twarde, aby zlikwidować osad nazębny, ale jednocześnie na tyle delikatne, aby nie uszkodzić szkliwa. Najczęściej piasek stomatologiczny zawiera cząsteczki wodorowęglanu sodu czyli sody oczyszczonej.
Fluoryzacja
Fluoryzacja polega na nałożeniu na zęby środka zawierającego fluor. Ten pierwiastek ma zbawienne działanie dla szkliwa – wzmacnia je, uodparniając na działanie bakterii i kwasów. Wspomaga również remineralizację, czyli odbudowę szkliwa w miejscach wystąpienia drobnych ubytków. Oprócz tego fluor niweluje ewentualną pozabiegową nadwrażliwość zębów.
Co możesz teraz zrobić?
Aby utrzymać zęby i jamę ustną w dobrym zdrowiu, higienizację powinno się przechodzić raz na pół roku. A w przypadku palaczy powinno się to odbywać nawet częściej, ponieważ występuje u nich większa tendencja do tworzenia się kamienia. Umów się na wizytę higienizacyjną w Orto-Live. Możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.