

Niemal każdy ma jakieś swoje przyzwyczajenia i nie ma w tym nic złego, dopóki są to nieszkodliwe nawyki. Niestety nie wszystkie są takie – pewne nawyki na przykład odbijają się niekorzystnie na zdrowiu zębów i jamy ustnej.
Spis treści
Gryzienie przedmiotów
Wiele osób ma nawyk przytrzymywania ustami lub gryzienia przedmiotów. Ludzie robią to zupełnie odruchowo i nieraz nawet nie są tego świadomi. Chodzi tu na przykład o przygryzanie długopisu, ołówka czy oprawek okularów. Chociaż może się wydawać, że to nieszkodliwe przyzwyczajenie, jego efekty na dłuższą metę mogą się okazać całkiem poważne.
Obgryzanie przedmiotów prowadzi do ścierania się zębów, a nieraz również do powstawania niewielkich szczelin i złamań. Efekty tego są takie, że zęby stają się nadwrażliwe.
Inny popularny nawyk to obgryzanie paznokci i skórek przy nich. Takie przyzwyczajenie również ma niekorzystne skutki – nie tylko dla estetyki dłoni (choć te objawiają się wcześniej i są bardziej widoczne), ale również i dla zębów, które mogą na skutek tego nawyku doznać uszkodzenia. Co więcej, podczas obgryzania paznokci usta przyjmują pozycję, która może mieć niekorzystny wpływ na szczękę.
Jest jeszcze inny problem, który wiąże się z tym przyzwyczajeniem. Otóż na powierzchni paznokci znajdują się bakterie, które podczas obgryzania mogą przedostawać się do jamy ustnej i przyczyniać do rozwoju określonych chorób.
Wkładanie rąk do ust
Szczególnie często u dzieci można u nich zaobserwować nawykowe ssanie kciuka. To przyzwyczajenie często jest traktowane przez rodziców z pewnym pobłażaniem, jako naturalny element rozwoju dziecka. Ale ssanie kciuka wcale nie jest niegroźnym nawykiem – może ono prowadzić do przesunięcia wyrzynających się zębów i powstawania nawet poważnych wad zgryzu. Dlatego trzeba starać się oduczyć dziecko ssania kciuka – w przeciwnym razie może być później konieczne leczenie ortodontyczne.
Ale nawyk wkładania rąk do ust nie jest jedynie domeną dzieci. U dorosłych objawia się on inaczej. Wielu z nich ślini palec przy odwracaniu stron gazet i książek. W ten sposób przenoszą do swojej jamy ustnej bakterie. Efektem tego przyzwyczajenia bywa rozwój różnych chorób i stanów zapalnych.
Urazy lub wypadnięcie wypełnienia
Wraz z upływem lat wypełnienie stomatologiczne zużywa się i ściera. Efekt tego procesu jest taki, że może ono się kruszyć i ulec rozszczelnieniu. Wówczas może rozwinąć się w zębie próchnica wtórna. Żeby nie dopuścić do takiej sytuacji, powinno się regularnie kontrolować stan swoich wypełnień. Jeżeli plomba jest już stara, pęknięta, ukruszona czy obluzowana, nadaje się do wymiany. Zdarza się zresztą, że wypełnienie samo wypadnie, najczęściej z powodu mechanicznego uszkodzenia.
Używanie zębów jako narzędzi
Zęby służą do gryzienia i żucia pokarmu. Umożliwiają też prawidłową artykulację głosek. Takie są ich funkcje i niewskazane jest używanie ich w innym charakterze. A jednak nie należy do rzadkości sytuacja, w której ktoś używa zębów jako narzędzi, na przykład przecina nimi nici, otwiera butelki, czy też przytrzymuje nimi różne przedmioty, kiedy ma zajęte ręce. Wyręczanie się zębami w takich sytuacjach to ryzykowanie złamaniem zęba, zwichnięciem szczęki, a nawet utratą poszczególnych zębów.
Nawyki żywieniowe
Szkodliwe dla zębów nawyki mogą być również związane z tym, co jesz. Najgorszy wpływ na zęby ma oczywiście uzależnienie od słodyczy, ponieważ zawarte w nich w dużych ilościach cukry proste są pożywką dla bakterii i tym samym czynnikiem prowadzącym do rozwoju próchnicy.
Również spożywanie w dużych ilościach alkoholu jest nawykiem, z którym warto walczyć. Alkohol bowiem zmniejsza wydzielanie śliny, a suchość w ustach zwiększa ryzyko próchnicy. Poza tym alkohol jest też jednym z czynników, które zwiększają ryzyko raka jamy ustnej.
Kawa i herbata wprawdzie nie niosą przykrych konsekwencji zdrowotnych, ale psują estetykę uśmiechu, gdyż przebarwiają zęby. Dlatego również w spożywaniu tych napojów warto zachować umiar.
Co możesz teraz zrobić?
Aby dowiedzieć się więcej o tym, jakie nawyki warto zwalczyć dla dobra swoich zębów, przyjdź do Orto-Live. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.