Że papierosy szkodzą, o tym wszyscy już wiedzą. Ale czy wiesz, że nie tylko dla płuc są one szkodliwe? Palenie papierosów niekorzystnie odbija się również na stanie zębów i jamy ustnej.
Spis treści
Szkodliwe substancje
Pojedynczy papieros zawiera ponad cztery tysiące szkodliwych substancji. Mają one niekorzystny wpływ na organizm. Ich oddziaływanie na płuca jest powszechnie znane, podobnie jak to, że są przyczyną nowotworów i nadciśnienia. Ale jakie jest oddziaływanie owych toksyn na uzębienie i jamę ustną?
Otóż substancje, o których tu mowa, podrażniają tkanki otaczające zęby. Najgorzej, jeżeli ten stan się przedłuża – jeżeli tkanki te są stale wystawione na działanie zawartych w papierosach toksyn, stopniowo wywiązują się schorzenia przyzębia i błony śluzowej. A jeżeli tym schorzeniom pozwoli się swobodnie rozwijać, może to prowadzić do paradontozy, a w konsekwencji nawet do rozchwiania zębów i ich utraty.
Temperatura
Ale papierosy szkodzą zębom i jamie ustnej nie tylko ze względu na zawarte w nich szkodliwe substancje. Trzeba wziąć pod uwagę również wysoką temperaturę papierosowego dymu, do której jama ustna nie jest przystosowana. Właśnie z powodu temperatury palenie papierosów może prowadzić do osłabiających zębów mikrourazów i pękania szkliwa. W efekcie zwiększa się podatność zębów na rozmaite schorzenia. Również inne części jamy ustnej mogą ucierpieć z powodu temperatury – jej skutkiem mogą być nowotwory ust, języka i gardła.
Niedobór witaminy C
Palenie papierosów skutkuje też niedoborami witaminy C. Trzeba zaznaczyć, że rola, jaką pełni ta witamina dla całego organizmu, jest nie do przecenienia. Zapewnia mu ona odpowiednią odporność. Kiedy jej zabraknie, efekty stają się odczuwalne również w jamie ustnej – infekcje i zgorzel mogą być konsekwencją.
Kamień nazębny
Kamień nazębny powstaje ze zmineralizowanej płytki bakteryjnej. Kłopot z nim taki, że nie sposób się go pozbyć domowymi sposobami, a bytujące na nim bakterie przyczyniają się do powstawania próchnicy. Poza tym kamień nawarstwiający się poniżej linii dziąseł może powodować odsłonięcie szyjek zębowych, prowadzące w dłuższej perspektywie do paradontozy. A jak mają się do tego papierosy? Otóż u palaczy tendencja do odkładania się kamienia nazębnego jest zwiększona.
Przebarwienia
Jednym z bardziej znanych, ponieważ zauważalnych gołym okiem, efektów palenia jest występowanie przebarwień na zębach. Mają one najczęściej żółtą lub brunatną barwę, ale mogą przybierać rozmaite odcienie i wielkość. Choć same w sobie przebarwienia mogą wydawać się niegroźną przypadłością, to nie ulega wątpliwości, że znacznie obniżają estetykę uśmiechu, a to może prowadzić do kompleksów, a nawet wycofania z życia towarzyskiego.
Inne skutki
Kolejnym efektem palenia jest suchość w ustach. Powoduje ona nie tylko dyskomfort – może przyczynić się do powstawania aft i owrzodzeń. Palacze często muszą też zmagać się z halitozą. Objawia się ona nieprzyjemnym zapachem z ust, może więc mieć niekorzystny wpływ na kontakty międzyludzkie.
Jak zapobiegać skutkom palenia?
Najlepszym rozwiązaniem byłoby odstawienie papierosów. Zdajemy sobie jednak sprawę, że taki krok nie każdemu przychodzi łatwo. Jeżeli więc już palisz, to warto przynajmniej podejmować pewne kroki, by zminimalizować szkody.
Podstawą są regularne wizyty higienizacyjne w gabinecie stomatologicznym. Pomogą one utrzymać zęby w dobrym stanie. Zazwyczaj Pacjentom zaleca się, by odbywali takie wizyty co sześć miesięcy, jednak palacze powinni robić to częściej, ponieważ szybciej nawarstwia się u nich kamień nazębny.
Nie bez znaczenia jest dobór odpowiedniej diety, która wyrówna braki witamin C, E i A. Dobrym pomysłem jest też używanie past do zębów dedykowanych dla palaczy.
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli twoje zęby zdążyły już ucierpieć z powodu szkodliwego wpływu papierosów, być może nadszedł czas na dokonanie pełnej higienizacji. Umów się na wizytę higienizacyjną w Orto-Live. Aby to zrobić, zadzwoń pod numer 602 660 944 lub wypełnij formularz.