Papierosy a zdrowie jamy ustnej


, Papierosy a zdrowie jamy ustnej
choroby jamy ustnej Orto-Live papierosy skutki palenia

Że papierosy szkodzą, o tym wszyscy już wiedzą. Ale czy wiesz, że nie tylko dla płuc są one szkodliwe? Palenie papierosów niekorzystnie odbija się również na stanie zębów i jamy ustnej.

 

Szkodliwe substancje

Pojedynczy papieros zawiera ponad cztery tysiące szkodliwych substancji. Mają one niekorzystny wpływ na organizm. Ich oddziaływanie na płuca jest powszechnie znane, podobnie jak to, że są przyczyną nowotworów i nadciśnienia. Ale jakie jest oddziaływanie owych toksyn na uzębienie i jamę ustną?

Otóż substancje, o których tu mowa, podrażniają tkanki otaczające zęby. Najgorzej, jeżeli ten stan się przedłuża – jeżeli tkanki te są stale wystawione na działanie zawartych w papierosach toksyn, stopniowo wywiązują się schorzenia przyzębia i błony śluzowej. A jeżeli tym schorzeniom pozwoli się swobodnie rozwijać, może to prowadzić do paradontozy, a w konsekwencji nawet do rozchwiania zębów i ich utraty.

 

Temperatura

Ale papierosy szkodzą zębom i jamie ustnej nie tylko ze względu na zawarte w nich szkodliwe substancje. Trzeba wziąć pod uwagę również wysoką temperaturę papierosowego dymu, do której jama ustna nie jest przystosowana. Właśnie z powodu temperatury palenie papierosów może prowadzić do osłabiających zębów mikrourazów i pękania szkliwa. W efekcie zwiększa się podatność zębów na rozmaite schorzenia. Również inne części jamy ustnej mogą ucierpieć z powodu temperatury – jej skutkiem mogą być nowotwory ust, języka i gardła.

 

Niedobór witaminy C

Palenie papierosów skutkuje też niedoborami witaminy C. Trzeba zaznaczyć, że rola, jaką pełni ta witamina dla całego organizmu, jest nie do przecenienia. Zapewnia mu ona odpowiednią odporność. Kiedy jej zabraknie, efekty stają się odczuwalne również w jamie ustnej – infekcje i zgorzel mogą być konsekwencją.

 

Kamień nazębny

Kamień nazębny powstaje ze zmineralizowanej płytki bakteryjnej. Kłopot z nim taki, że nie sposób się go pozbyć domowymi sposobami, a bytujące na nim bakterie przyczyniają się do powstawania próchnicy. Poza tym kamień nawarstwiający się poniżej linii dziąseł może powodować odsłonięcie szyjek zębowych, prowadzące w dłuższej perspektywie do paradontozy. A jak mają się do tego papierosy? Otóż u palaczy tendencja do odkładania się kamienia nazębnego jest zwiększona.

 

Przebarwienia

Jednym z bardziej znanych, ponieważ zauważalnych gołym okiem, efektów palenia jest występowanie przebarwień na zębach. Mają one najczęściej żółtą lub brunatną barwę, ale mogą przybierać rozmaite odcienie i wielkość. Choć same w sobie przebarwienia mogą wydawać się niegroźną przypadłością, to nie ulega wątpliwości, że znacznie obniżają estetykę uśmiechu, a to może prowadzić do kompleksów, a nawet wycofania z życia towarzyskiego.

 

Inne skutki

Kolejnym efektem palenia jest suchość w ustach. Powoduje ona nie tylko dyskomfort – może przyczynić się do powstawania aft i owrzodzeń. Palacze często muszą też zmagać się z halitozą. Objawia się ona nieprzyjemnym zapachem z ust, może więc mieć niekorzystny wpływ na kontakty międzyludzkie.

 

Jak zapobiegać skutkom palenia?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby odstawienie papierosów. Zdajemy sobie jednak sprawę, że taki krok nie każdemu przychodzi łatwo. Jeżeli więc już palisz, to warto przynajmniej podejmować pewne kroki, by zminimalizować szkody.

Podstawą są regularne wizyty higienizacyjne w gabinecie stomatologicznym. Pomogą one utrzymać zęby w dobrym stanie. Zazwyczaj Pacjentom zaleca się, by odbywali takie wizyty co sześć miesięcy, jednak palacze powinni robić to częściej, ponieważ szybciej nawarstwia się u nich kamień nazębny.

Nie bez znaczenia jest dobór odpowiedniej diety, która wyrówna braki witamin C, E i A. Dobrym pomysłem jest też używanie past do zębów dedykowanych dla palaczy.

 

Co możesz teraz zrobić?

Jeżeli twoje zęby zdążyły już ucierpieć z powodu szkodliwego wpływu papierosów, być może nadszedł czas na dokonanie pełnej higienizacji. Umów się na wizytę higienizacyjną w Orto-Live. Aby to zrobić, zadzwoń pod numer 602 660 944 lub wypełnij formularz.

Przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu
Leczenie kanałowe- Najczęściej zadawane pytania
leczenie kanałowe Orto-Live Radom stomatologia zachowawcza

Leczenie kanałowe jest tematem, który wzbudza szereg kontrowersji. Często obawy związane z zabiegiem endodontycznym są pokłosiem dawnego sposobu leczenia, które często wiązało się z bolesnym i długim procesem. […]


Czytaj
Wybity ząb – co zrobić w tej sytuacji?
korony Orto-Live Radom stomatologia zachowawcza

Okres wakacji sprzyja relaksowi oraz uprawianiu różnych aktywności sportowych. Nie zawsze jesteśmy w stanie w pełni je kontrolować, a nawet jeśli się staramy, czasem może przydarzyć się nam lub naszym […]


Czytaj
Formularz w treściach

Zapisz się na konsultację Poznaj atuty: Koszt konsultacji od 100 zł Lekarz zweryfikuje stan Twojego uzębienia Poznasz plan i koszty leczenia Po wysłaniu formularza nasza recepcjonistka niezwłocznie skontaktuje […]


Czytaj

ORTO-LIVE - wysoko oceniana stomatologia

Zobacz, co mówią o nas Pacjenci

 

Klinika ORTO-LIVE


 

Orto-Live
4.5
Based on 19 reviews
powered by Google
Monika Luks
Monika Luks
12:34 12 Aug 20
Od kilku lat chodzę jestem Pacjentką Orto-Live i jestem bardzo zadowolona. Pani Doktor jest bardzo miła i zawsze porozmawia ze mną i opiszę co robić, aby zachować zdrowe zęby. Mimo, że kiedyś obawiałem się dentysty, to teraz nie mam żadnych problemów z zębami, co w dużej mierze jest zasługą Orto-Live. Pozdrawiam i Polecam
Anna Kowalska
Anna Kowalska
09:36 24 Mar 20
Pani Doktor Podgórska sprawia że można zapomnieć że jest się u dentysty. Dzięki niej wizyty u dentysty stały się dla mnie przyjemnością co kiedyś wydawało się niemożliwe :) Ślicznie dziękuję! :)
Janina Luc
Janina Luc
09:50 20 Feb 20
Szczerze polecam gabinet Orto Live. Mialam tu zakladana proteze i jestem bardzo zadowolona poniewaz teraz moge sie usmiechac i bez problemu jesc posilki a wczesniej unikalam. Bardzo dziekuje calemu zespolowi
Monika Dawidowska
Monika Dawidowska
14:03 15 Jan 20
Do gabinetu trafiłam z polecenia koleżanki i muszę jej bardzo podziękować :) Jestem po leczeniu ortodontycznym u Pani Doktor Janik-Podgórskiej która jest znakomitym fachowcem i pomogła mi uporać się z bardzo poważną wadą zgryzu jaką miałam :) Bardzo dziękuje Pani doktor oraz całemu zespołowi za podejście do Pacjenta. Nigdy do tej pory nie czułam się u dentysty tak swobodnie jak w Orto-Live :)
Hanka Jabłońska
Hanka Jabłońska
12:02 03 Jan 20
Jestem bardzo zadowolona z leczenia zachowawczego oraz ortodontycznego jakie miałam wykonywane w klinice Orto-Live :)) Wszystko przebiegało tak jak zostało mi wytłumaczone na początku leczenia za co jestem bardzo wdzięczna :)
Łukasz Malicki
Łukasz Malicki
08:40 13 Nov 19
Świetne miejsce dla Pacjentów w każdym wieku :) Miałem wykonywane złożone leczenie i jestem bardzo zadowolony :) Mój syn również rozpoczął przygodę z dentystą od tego gabinetu i jest zachwycony :) Pozdrawiam cały zespół :)
Dawid Nowak
Dawid Nowak
09:16 17 Oct 19
Miałem wykonywane leczenie ortododontyczne w Orto-Live i jestem bardzo zadowolony. Polecam wszystkim i dziękuję :)
Andrzej Wita
Andrzej Wita
09:09 17 Oct 19
Polecam wszystkim szukajacym dobrego dentysty w Radomiu i okolicy. Ja jestem bardzo zadowolony. Polecam dr Janik, która jest swietnym fachowcem. Pozdrawiam caly zespol Andrzej
sshe sshee
sshe sshee
16:24 18 Sep 19
Bardzo polecam leczenie u Pani Doktor Janik-Podgórskiej. Kompetentna osoba o dużej wiedzy.
Julia Nowacka
Julia Nowacka
07:34 12 Sep 19
Miałam wykonywane leczenie w gabinecie Orto Live i jestem bardzo zadowolona. Szczególnie polecam dr Janik-Podgórską, która widać że jest fachowcem a do swojej pracy podchodzi z wielką pasją.
Patryk Janusz
Patryk Janusz
10:44 09 Jul 19
Pani Doktor to osoba z niesamowitą empatią do drugiej osoby. Sympatyczne i profesjonalne podejście przekłada się na dobrą współpracę z gabinetem :)
Sylwia K.
Sylwia K.
21:09 30 May 19
Dr Janik gada obszernie na każdej wizycie co za tym idzie? Czas leczenia o ile można to tak nazwać wydłuża się. Cena za wizyty ktore skończyły się na gadaniu kosmiczne. Pani doktor na każdej z wizyt powtarzała to samo zamiast przejść do działania. Nie polecam.
Ola Potocka
Ola Potocka
09:10 05 Oct 18
Wygórowane ceny (wyższe niż w Warszawie) i przedłużanie leczenia to wizytówka gabinetu dr Janik.
Aleksandra Węglarz
Aleksandra Węglarz
09:55 03 Feb 18
Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, iż doktor Janik odmieniła moje życie. Od najmłodszych lat zajmowała się moim zgryzem. Dzięki ogromnej wiedzy, zaangażowaniu i cudownym podejściu do pacjenta wyleczyła moją poważną wadę. Dr Janik to wybitny specjalista, a przy tym niezwykle ciepła osoba, która z empatią, pełnym profesjonalizmem podchodzi do pacjenta. Z czystym sercem polecam i po raz kolejny serdecznie dziękuję...
Zobacz wszystkie opinie

 

Orto-Live
5.0
powered by Facebook
Julia Wu
Julia Wu
2019-09-05T09:08:26+0000
Polecam. Chodzę regularnie na wizyty od dłuższego czasu i jestem bardzo zadowolona!
Przemyslaw Skrzek
Przemyslaw Skrzek
2018-03-27T23:02:05+0000
Rafał Janas
Rafał Janas
2018-03-21T20:34:54+0000
super atmosfera, profesjonalna obsługa i pełne zadowolenie
Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
2018-02-26T12:43:11+0000
Najlepsi z najlepszych !
Asia Wojtunik
Asia Wojtunik
2018-02-24T08:56:41+0000
Kasia Zakrzewska
Kasia Zakrzewska
2018-02-06T15:29:23+0000
Aleksandra Markowska
Aleksandra Markowska
2017-10-31T13:45:29+0000
Pełen profesjonalizm � 10/10!
Stanisław Skrzyński
Stanisław Skrzyński
2017-08-11T21:41:31+0000
Kasia Janicka
Kasia Janicka
2017-06-24T13:27:18+0000
Agata Niewadzisz
Agata Niewadzisz
2017-06-12T18:47:39+0000
Patrycja Zasada
Patrycja Zasada
2017-04-10T19:02:34+0000
Julia Szerling-Pielas
Julia Szerling-Pielas
2017-03-20T12:58:50+0000
Wiola Kądrowska
Wiola Kądrowska
2017-03-17T14:06:05+0000
Katarzyna Niedużak
Katarzyna Niedużak
2017-02-21T18:21:57+0000
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
Małgorzata Bartoszcze-Tomaszewska
2016-12-07T21:33:04+0000
Barbara Rozińska
Barbara Rozińska
2016-05-21T19:05:04+0000
Super pełen profesjonalizm. Polecam serdecznie
Bogusław Kopka
Bogusław Kopka
2016-01-14T08:13:13+0000
Bardzo dobra klinika, życzliwi ludzie, kompleksowe leczenie z udziałem różnych specjalistów. Podejmują decyzję o zastosowaniu leczenia po konsultacjach z różnymi lekarzami, szybka i profesjonalna diagnoza, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na dodatkowe badania. Polecam, dr hab. Bogusław Kopka, prof. historiiread more
Aleksandra Korycka
Aleksandra Korycka
2015-12-23T20:02:43+0000
Magdalena Zakonnik
Magdalena Zakonnik
2015-07-23T10:44:26+0000
Linda Banasik
Linda Banasik
2015-07-09T20:32:13+0000
Konrad Chmielewski
Konrad Chmielewski
2015-03-10T08:14:57+0000
Ola Janik
Ola Janik
2015-03-09T22:34:32+0000
Ada Gruszczak
Ada Gruszczak
2015-03-09T19:14:25+0000
Michał Czyżewski
Michał Czyżewski
2015-03-08T23:17:21+0000
10 RZECZY, które powinieneś wiedzieć,
zanim wybierzesz swojego dentystę
   

Przeczytaj także porady naszych ekspertów

   
Paradontoza – przyczyny, objawy i leczenie
choroby jamy ustnej dziąsła Orto-Live paradontoza

Paradontoza jest poważnym zapaleniem przyzębia. To najczęstsze obok próchnicy schorzenie jamy ustnej. Choroba ta uszkadza struktury otaczające i utrzymujące zęby: cement korzeniowy, ozębną, dziąsło, kość wyrostka zębodołowego. […]


Czytaj
Nadwrażliwość zębów
ból nadwrażliwe zęby nadwrażliwość zębów Orto-Live

Ząb reaguje w zetknięciu z zimnym lub gorącym posiłkiem? A może daje o sobie znać, gdy jesz coś kwaśnego lub słodkiego? Znasz ten ból? Prawdopodobnie to nadwrażliwe zęby. Nie jest to […]


Czytaj
Zanik kości jamy ustnej
dno zatoki jama ustna Orto-Live zanik kości zatoka

Może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale nawet utrata pojedynczego zęba niesie ze sobą poważne konsekwencje. Należy do nich zanik tkanki kostnej w jamie ustnej. Z tego artykułu […]


Czytaj
Wszelkie prawa zastrzeżone