

Jeżeli ząb boli Cię, mimo że został przeleczony kanałowo, może to oznaczać, że leczenie nie zostało przeprowadzone z powodzeniem. W takim wypadku konieczne może się okazać reendo. Na czym to polega?
Spis treści
Co to jest reendo?
Reendo to nic innego jak po prostu powtórne leczenie kanałowe. Samo leczenie kanałowe (fachowo nazywane endodontycznym) to metoda leczenia, w której oczyszcza się ząb z próchnicy, a następnie otwiera się jego komorę i usuwa z niej oraz z kanałów miazgę. Kanały zostają oczyszczone, poszerzone i zdezynfekowane, a po wyschnięciu wypełnione ciekłą gutaperką. Na koniec rekonstruuje się koronę zęba.
Zabieg ten pozwala zahamować rozwój próchnicy i zapalenia i tym samym uratować ząb, który w innym razie trzeba by usunąć. Jeżeli leczenie kanałowe zostanie przeprowadzone prawidłowo, zabiegu nie trzeba już potem powtarzać. Niestety zdarza się, że konieczne staje się jego powtórne przeprowadzenie – i to jest właśnie reendo.
Dlaczego przeprowadza się reendo?
W toku leczenia kanałowego z zęba usuwa się miazgę wraz z naczyniami krwionośnymi. Jeśli wszystko poszło dobrze, to ząb nie powinien już boleć ani sprawiać innych kłopotów. Jednak nie zawsze zabieg kończy się pełnym sukcesem.
Jeżeli nie zostało ono przeprowadzone prawidłowo, to problemy z zębem powrócą – może od razu po zabiegu, a może dopiero po pewnym czasie, w każdym razie należy spodziewać się ich nawrotu. Co wtedy? Oczywiście zabieg trzeba powtórzyć i dopilnować, by tym razem został przeprowadzony prawidłowo.
Ale właściwie z jakiego powodu pierwotne leczenie kanałowe może się nie powieść? Mogą być tego różne przyczyny. Być może kanały zębowe są tak dobrze ukryte, że lekarz nie był w stanie ich wszystkich odnaleźć. Perforacje korzenia i korony, naruszenie korony powodujące infekcję bakteryjną, a także próchnica odsłaniająca kanały i powodująca infekcję – wszystkie te powody mogą sprawiać, że konieczne stanie się przeprowadzenie reendo.
Jak przebiega reendo?
Powtórne leczenie kanałowe ma przebieg bardzo podobny do pierwotnego. Zaczyna się zatem od dokładnej diagnostyki. Jest ona oparta przede wszystkim o badanie RTG, na podstawie którego tworzony jest plan leczenia. Sam zabieg przeprowadza się w znieczuleniu.
Od pierwotnego leczenia kanałowego reendo różni się tym, że zanim lekarz przystąpi do oczyszczania kanałów, usuwa materiały, które w poprzednim leczeniu zostały wykorzystane do odbudowy zęba, czyli między innymi wypełnienia stomatologiczne i wkłady protetyczne.
Kolejnym krokiem jest dokładne oczyszczenie wszystkich kanałów i usunięcie w ten sposób stanu zapalnego. W zminimalizowaniu ryzyka, że coś zostanie przeoczone, pomaga zastosowanie mikroskopu stomatologicznego. Dzięki niemu lekarz otrzymuje obraz miejsca zabiegowego nawet w 25-krotnym powiększeniu. Zapewnia to znacznie większą precyzję zabiegu oraz pozwala maksymalnie zawęzić pole zabiegowe, czyli oszczędzić jak największą część zdrowych tkanek. Zastosowanie mikroskopu skraca czas zabiegu i zwiększa jego skuteczność aż do 95%.
Co możesz teraz zrobić?
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o powtórnym leczeniu kanałowym, przyjdź do Orto-Live. Na wizytę u nas możesz się zapisać, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.