Próchnica atakuje zęby nawet u małych dzieci. Skąd się bierze i jakie są jej objawy? I co najważniejsze – co trzeba zrobić, żeby uchronić przed nią dziecko?
Spis treści
Próchnica wczesnego dzieciństwa – co to takiego?
Próchnica wczesnego dzieciństwa to nazwa używana w odniesieniu do zmian próchnicowych u małych dzieci. Najczęściej spotykana jest u niemowląt, które regularnie zasypiają z butelką w ustach. Z tej przyczyny choroba ta znana jest także jako próchnica butelkowa.
Najwcześniej próchnica ta atakuje pierwsze zęby mleczne. Na przednich zębach (bo to one wyrzynają się jako pierwsze) pojawiają się białe plamy lub smugi. Przy dalszym rozwoju próchnicy dają się zaobserwować ciemne plamy tuż przy linii dziąseł.
Próchnica wczesnego dzieciństwa – przyczyny
Przyczyny próchnicy w zasadzie są dwie. Po pierwsze, nadmierne spożycie węglowodanów, a po drugie, brak prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej. Próchnica wczesnego dzieciństwa najczęściej pojawia się – jak już powiedzieliśmy – u niemowląt regularnie zasypiających, trzymając w ustach butelkę, w której znajduje się pokarm bogaty w węglowodany.
Winne jest przede wszystkim zbyt długie karmienie dziecka butelką. Przyjmowanie pokarmu w ten sposób sprawia, że dłużej zalega on na zębach. Dodatkowym czynnikiem jest to, że jedzenie dla dzieci ma lepką konsystencję, przez co przykleja się ono do zębów, wchodzi więc z nimi w dłuższy kontakt. Co gorsza, jest ono często sztucznie dosładzane, przez co ma oczywiście gorszy wpływ na zęby. Tworzy się na nich płytka bakteryjna. Efekty takiego stanu to demineralizacja szkliwa i ubytki w strukturze zęba.
Jak zapobiegać próchnicy wczesnego dzieciństwa?
Jeżeli chcesz ustrzec swoje dziecko przed próchnicą wczesnego dzieciństwa, najważniejsze jest to, aby nie karmić dziecka zbyt długo butelką (ani kubkiem niekapkiem, bo on jest równie niebezpieczny dla jego ząbków). Przede wszystkim nie można dopuszczać, by zasypiało z butelką w buzi – kontakt zębów dziecka z pokarmem nie powinien być dłuższy niż to konieczne. Jednocześnie powinno się stopniowo wprowadzać karmienie łyżeczką.
Nie dosładzaj niczego, co dajesz dziecku do spożycia. Cukier naprawdę źle wpływa na zęby. Jeżeli przyzwyczaisz dziecko od małego do picia niegazowanej wody mineralnej, zmniejszasz ryzyko, że w późniejszym wieku przerzuci się ono na słodzone napoje.
O higienę jamy ustnej dziecka warto zacząć dbać jeszcze zanim pojawią się pierwsze zęby. Zalecane jest przecieranie jego dziąseł jałowym gazikiem zmoczonym przegotowaną wodą. W ten sposób usuniesz zalegające w buzi resztki pokarmu i dzięki temu nie staną się one pożywką dla bakterii. Kiedy już pojawią się pierwsze zęby u dziecka, myj je najlepiej za pomocą specjalnej szczoteczki przeznaczonej dla niemowląt oraz pasty, która nie wymaga wypluwania.
Bakterie próchnicotwórcze nie są obecne w jamie ustnej noworodka od samego początku – dopiero z czasem zaczynają ją zasiedlać. Skąd się tam biorą? Między innymi przez kontakt ze śliną innych osób. Dlatego nie pij z tego samego kubka co dziecko, nie oblizuj jego łyżeczki ani smoczka, nie całuj go w usta. Dzięki temu dłużej uchronisz dziecko przed bakteriami i ich fatalnym wpływem na zdrowie zębów.
Co możesz teraz zrobić?
Jak widać, już od wczesnego dzieciństwa trzeba zmagać się z próchnicą. Dlatego duże znaczenie mają regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Pozwalają odpowiednio wcześnie wykryć zmiany próchnicze i zaradzić problemowi, zanim się on pogłębi. Przyjdź z dzieckiem do Orto-Live – możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.