Chociaż obecnie endodoncja osiągnęła znaczny poziom zaawansowania, nie ma gwarancji, że każde leczenie kanałowe zakończy się sukcesem. Nawet po starannym zabiegu i kilku wizytach u dentysty mogą wystąpić przypadki, w których stan zapalny nie ustępuje lub wraca. W takich sytuacjach konieczne może być przeprowadzenie bardziej zaawansowanego zabiegu, znanego jako apektomia, czyli resekcja wierzchołka korzenia zęba. W naszym dzisiejszym artykule omówimy, jak wygląda przebieg tego leczenia oraz jakie mogą być ewentualne przeciwwskazania lub powikłania.
Spis treści
Czym jest resekcja wierzchołka korzenia?
Resekcja wierzchołka korzenia, to zabieg chirurgiczny wykonywany w stomatologii w celu leczenia problemów z zębami, które nie mogą być skutecznie leczone innymi metodami. Jest to procedura, która polega na usunięciu części końcowego fragmentu korzenia zęba oraz przylegającej tkanki. Zabieg ten jest stosowany w przypadkach, gdy leczenie endodontyczne (np. kanałowe) nie przyniosło pożądanych efektów lub nie jest możliwe.
Przebieg zabiegu resekcji wierzchołka korzenia
Resekcja wierzchołka korzenia jest procedurą chirurgiczną, która jest wykonywana w gabinecie stomatologicznym lub w warunkach klinicznych. Jeśli przyjdzie Ci się na nią zdecydować, to ważne być znał wszystkie etapy leczenia.
Na początek pacjent otrzymuje miejscowe znieczulenie, aby nie odczuwać bólu podczas zabiegu. Następnie chirurg stomatologiczny otwiera dziąsło, aby uzyskać dostęp do korzenia zęba. Kolejno, usuwa się fragment korzenia (maksymalnie ⅓ korzenia) oraz tkanki zapalnej lub torbielowatej, jeśli istnieją. Po usunięciu problematycznej tkanki dokonuje się oczyszczenia obszaru i dezynfekcji kanałów korzeniowych. W kolejnym kroku specjalista przechodzi do wypełnienia kanału. W tym celu może użyć dowolnie wybranej przez siebie techniki, którą przyjmie za najlepszą w danej sytuacji. Po uszczelnieniu kanału musi przejść do uporania się z ubytkiem kości, który został po zabiegu. Wypełnioną całość zabezpiecza membraną. Na koniec, w miejscu cięcia zakłada szwy.
Czy resekcja korzenia jest skuteczna?
O tym czy zabieg przyniósł oczekiwane efekty, można stwierdzić dopiero kilka miesięcy po jego wykonaniu. Dzieje się tak, ponieważ właśnie tyle potrzebuje kość do odtworzenia się po apektomii. Jeśli proces ten przebiegnie bez komplikacji, to można ogłosić sukces. Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o bardzo istotnej kwestii, a mianowicie nowoczesnej stomatologii. To właśnie dzięki niej skuteczność zabiegów tego typu jest tak duża. Znaczenie ma tutaj wykonywane przed zabiegiem badanie tomografii komputerowej, które pozwala na dokładne określenie położenia korzenia, a także wielkości stanu zapalnego. Do tego dochodzi wykorzystywanie mikroskopu i lupy, które pomagają specjaliście uzyskać małe pole zabiegowe. Na koniec należy wspomnieć o nowoczesnych wypełnieniach. Wszystko to składa się na fakt, że resekcja wierzchołka korzenia jest precyzyjna i bezpieczna.
Kiedy konieczna jest resekcja zęba?
Resekcja wierzchołka korzenia powinna zostać wzięta pod rozwagę w konkretnych przypadkach. Mowa tutaj o:
-pojawiające się powikłania po leczeniu kanałowym;
-powikłania po leczeniu zębów z uzupełnieniem protetycznym;
-wierzchołek korzenia uległ złamaniu lub przedziurawieniu;
-nieprawidłowa budowa anatomiczna zęba nie pozwala na leczenie kanałowe;
-stan zapalny w postaci ziarniniaka, torbieli korzeniowej lub zwyrodnienie miazgi w postaci zwapnienia;
Przeciwwskazania do resekcji korzenia
Chociaż resekcja wierzchołka korzenia jest skuteczną procedurą, istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wykluczyć pacjenta z tego rodzaju leczenia. Są to m.in.:
-zły stan ogólny zdrowia pacjenta;
-ciężkie schorzenia, które mogą zwiększać ryzyko powikłań po zabiegu;
-paradontoza;
-I trymestr ciąży;
-stan wirusowy;
-podłużne złamanie korzenia zęba;
Resekcja wierzchołka korzenia – porozmawiajmy!
Wiemy już, że resekcja wierzchołka korzenia to procedura, która pozwala na uratowanie zębów, które inaczej musiałyby zostać usunięte. Jest to skuteczna metoda leczenia przewlekłych infekcji, torbieli oraz uszkodzeń korzeniowych. Kluczowym elementem sukcesu jest odpowiednie przygotowanie i opieka przed i po zabiegu. Dlatego też, jeśli masz podejrzenie lub wiesz na pewno, że czeka Cię resekcja, zapraszamy do kontaktu. W Orto-Live czeka na Ciebie doświadczony zespół specjalistów. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.