Retencja służy utrwaleniu efektów leczenia ortodontycznego. W jaki sposób się to osiąga i jakie aparaty stosowane są do tego celu?
Spis treści
Co to jest retencja?
Retencja jest ostatnią fazą leczenia ortodontycznego, służącego skorygowaniu wad zgryzu. Leczenie ortodontyczne rozpoczyna się od konsultacji, podczas których lekarz przeprowadza wywiad i dokładną diagnostykę pozwalającą określić charakter wady i zaproponować odpowiednie rozwiązanie. Rozwiązaniem tym jest często aparat ortodontyczny. Stały lub ruchomy, stopniowo przemieszcza zęby na odpowiednie miejsce. Podczas leczenia ważne są regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym – służą one monitorowaniu postępów terapii oraz wymianie ligatur.
To dość długotrwały proces. Leczenie aparatem ortodontycznym z reguły trwa 12-18 miesięcy, choć u dorosłych Pacjentów bywa nawet dłuższe. Trzeba jednak wiedzieć, że zdjęcie aparatu wcale nie oznacza jeszcze końca leczenia ortodontycznego. I tu dochodzimy do sedna sprawy – ostatnim etapem leczenia ortodontycznego, jak już wcześniej napisaliśmy, jest właśnie retencja, zwana także leczeniem stabilizującym.
Leczenie aparatem ortodontycznym koryguje wady zgryzu, natomiast retencja ma za zadanie utrwalić efekty tego leczenia i ustabilizować wyleczony zgryz.
Dlaczego retencja jest potrzebna?
Leczenie retencyjne jest potrzebne, ponieważ bez niego zęby mogą powracać do wcześniejszego, nieprawidłowego ułożenia. Dzieje się tak dlatego, że mechanizmy działające w organizmie sprawiają, iż po powstaniu nagłych zmian samodzielnie dąży on do przywrócenia poprzedniego stanu. Zatem po zdjęciu aparatu ortodontycznego zęby przez jakiś czas będą próbowały wrócić na wcześniejsze miejsce. Sytuacja ta jest szczególnie wyraźna u starszych Pacjentów – u osób, które miały wadę zgryzu przez długie lata, tendencja do odwracania efektów leczenia ortodontycznego jest większa.
Jak przebiega retencja zębów?
Wiemy zatem już, jakiemu celowi służy retencja zębów. Ale w jaki sposób się ją przeprowadza? Jakie metody stosuje się, aby utrzymać efekty leczenia ortodontycznego?
Otóż leczenie retencyjne również odbywa się za pomocą specjalnego aparatu. Mowa tu o aparacie retencyjnym. Ortodonta wybiera odpowiedni dla Pacjenta aparat retencyjny, biorąc pod uwagę długość leczenia, trudności napotkane w jego trakcie, styl życia Pacjenta oraz charakter wyleczonej wady zgryzu.
Retencja może być stała lub ruchoma. Stały aparat retencyjny ma formę metalowego drucika lub włókna szklanego przyklejonego na wewnętrzną stronę górnych i dolnych zębów. Jest on przymocowany na stałe, więc nosi się go całodobowo i przez wszystkie dni w tygodniu. Jego zaletą jest to, że znajduje się na wewnętrznej stronie zębów, jest więc niewidoczny. Może jednak nieco utrudniać codzienną higienę jamy ustnej.
Retencja ruchoma odbywa się za pomocą aparatu retencyjnego w formie przezroczystej nakładki lub akrylowej płytki (płytka Hawleya), którą można swobodnie zakładać i zdejmować z zębów. Oczywiście w okresie leczenia retencyjnego trzeba zadbać o to, by aparat był na miejscu przez wymaganą ilość czasu, ponieważ przy dłuższym niestosowaniu wada zgryzu może powrócić.
Przez ile godzin na dobę powinno się mieć na zębach ruchomy aparat retencyjny, aby leczenie przyniosło oczekiwany efekt? W początkowym okresie po zakończeniu leczenia ortodontycznego aparat retencyjny powinien być noszony niemal całodobowo, dokładniej przez 20 godzin dziennie, i zdejmowany jedynie do jedzenia i picia ciepłych napojów. Po pewnym czasie (jak długim – to już określa ortodonta) można ograniczyć retencję do stosowania aparatu tylko w nocy.
W następnym etapie retencję jeszcze bardziej się ogranicza – teraz Pacjent musi zakładać aparat już tylko raz na jakiś czas (na przykład na jedną noc w tygodniu), aby skontrolować, czy dobrze przylega on do wszystkich zębów – jeżeli tak, to znaczy, że ustawienie zębów jest stabilne. Takie sprawdzanie należy praktykować dożywotnio.
Co możesz teraz zrobić?
Masz wadę zgryzu? Potrzebujesz leczenia ortodontycznego? Przyjdź do Orto-Live. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.