

Sport to zdrowie – to nie ulega wątpliwości. Regularna i dostosowana do indywidualnych predyspozycji aktywność fizyczna pozwala utrzymać w dobrej kondycji nie tylko ciało, lecz także psychikę i umysł człowieka. Bardzo ważne jest odpowiednie zaplanowanie treningów. Aby zapewnić równowagę organizmowi podczas wysiłku fizycznego, należy mu dostarczyć odpowiednią dawkę wypoczynku oraz składników odżywczych. Nieodpowiednia dieta, niewłaściwa higiena oraz szkodliwe czynniki zewnętrzne mogą negatywnie odbić się na zdrowiu jamy ustnej sportowców.
Na jakie problemy z zębami są narażone osoby uprawiające sport?
Spis treści
Urazy zębów podczas uprawiania sportów
Można wyróżnić grupy dyscyplin sportowych, których uprawianie wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia urazów mechanicznych zębów. Do takich należą sporty drużynowe, jak koszykówka, hokej, rugby oraz sporty kontaktowe – boks, sztuki walki. Podczas spotkań sportowych może dojść do złamania, ukruszenia, a nawet wybicia zębów. Z tego powodu sportowcy stosują specjalne ochraniacze na zęby.
Dieta sportowca a zdrowie zębów
Dieta sportowców obfitująca w węglowodany, których źródłem są również suplementy – napoje izotoniczne czy żele energetyczne, negatywnie wpływa na zdrowie jamy ustnej. Zawarte w nich cukry proste oraz kwasy wywołują próchnicę i erozję szkliwa. Lekarze zalecają stosowanie naturalnych izotoników oraz spożywanie ich przez słomkę, w celu zminimalizowania kontaktu z zębami.
Sportowcy, niezależnie od uprawianej dyscypliny, powinni przede wszystkim zadbać o dobrze zbilansowaną dietę. Zarówno nadmiar, jak i niedobór składników odżywczych prędzej czy później niekorzystnie odbije się na zdrowiu organizmu, w tym jamy ustnej.
Wpływ odwodnienia na zdrowie jamy ustnej – kserostomia
Podczas intensywnego wysiłku organizm sportowca łatwo się odwadnia. Oddychanie przez usta, pocenie się i stres to czynniki, które mogą zaburzyć wydzielanie się śliny, a także zmienić jej pH. Kserostomia, czyli nadmierna suchość w ustach jest niebezpieczną dolegliwością i nie należy jej bagatelizować. Ślina jest odpowiedzialna za wypłukiwanie resztek pokarmu z przestrzeni międzyzębowych i szkodliwych bakterii w obrębie jamy ustnej. Zaburzenia w tym obszarze zwiększają ryzyko wystąpienia próchnicy i chorób, takich jak kandydoza, halitoza i stany zapalne błony śluzowej. Odpowiednie nawadnianie jest podstawą do zapobiegania wystąpienia kserostomii. W przypadku pojawienia się jej objawów, należy niezwłocznie skontaktować się ze stomatologiem lub lekarzem pierwszego kontaktu w celu ustalenia przyczyny i opracowania planu leczenia.
Wpływ chlorowanej wody na kondycję zębów
Chlorowana woda w basenach nie wpływa korzystnie na zdrowie jamy ustnej pływaków. Kwaśne środowisko negatywnie oddziałuje na szkliwo, powodując jego demineralizację. Aby temu zapobiec i wzmocnić zęby warto stosować pasty remineralizujące szkliwo, dietę bogatą w wapń, a przede wszystkim regularnie kontrolować stan uzębienia u stomatologa.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak dbać o swoje zęby, odwiedź Orto-Live. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.