
Sterowana regeneracja kości to zaawansowany zabieg, który pozwala odbudować utracone tkanki kostne. Bazuje ona na stosowaniu biomateriałów, które pobudzają naturalny proces regeneracji kości. Dzięki temu można przywrócić utracone funkcje jamy ustnej. Decyzję o podjęciu takiego zabiegu podejmuje się na podstawie wcześniej wykonanych badań.
Spis treści
Czym jest sterowana regeneracja kości?
Sterowana regeneracja kości to zabieg chirurgiczny, który ma na celu pogrubienie warstwy kości oraz wytworzenie nowej tkanki kostnej u osób z niedostateczną jej ilością oraz jakością. Dzięki temu można w następnej kolejności wszczepić np. tytanowe implanty, co jest możliwie dzięki wsparciu naturalnych procesów regeneracyjnych w ludzkim organizmie. Sterowaną regenerację kości wykonuje się u osób, u których doszło do zaniku tkanki kostnej żuchwy lub szczęki, na skutek utraty zębów. Najczęściej przeprowadza się ją u Pacjentów, którzy pragną poddać się protetycznej rekonstrukcji zębów z zastosowaniem implantów. Te muszą najpierw zintegrować się z tkanką kostną (a więc musi być jej wystarczająco dużo), dopiero wtedy mogą być wszczepione.

Jak przeprowadzana jest sterowana regeneracja kości? Na czym polega?
Zanim zabieg zostanie przeprowadzony, konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG lub przeprowadzenie tomografii komputerowej. Stomatolog ocenia stan Pacjenta i szczegółowo określa zakres odbudowywanych tkanek kostnych. Następnie umieszcza w rekonstruowanym obszarze wszczep kostny, a więc materiał kosciozastępczy, który stanowi rusztowanie dla odbudowy tkanki. Następnie całość zabezpiecza błoną zaporową, która chroni ów materiał przed wrastaniem tkanek miękkich. Dzięki temu po kilku miesiącach kość jest zregenerowana i pozwala poddać się Pacjentowi leczeniu implantologicznemu.
Zabieg zazwyczaj przeprowadzany jest w znieczuleniu. Sam wszczep czyli materiał kościozastępczy, złożony jest z biomateriałów, bloków kostnych, a także komórek i czynników wzrostowych pozyskanych z osocza pacjenta. Materiały wykorzystywane w zabiegu można podzielić na:
– autogenne (są to kości pozyskiwane od Pacjentów),
– heterogenne (są to kości pochodzenia zwierzęcego),
– homogenne (pochodzą z banku kości),
– alloplastyczne (są to materiały syntetyczne).
Wskazania do sterowanej regeneracji kości
Główne wskazania do zabiegu to:
– parodontoza,
– kieszenie przyzębne,
– odbudowa wyrostka do uzupełnień protetycznych,
– zanik kości wywołany wzrostem torbieli lub stanem zapalnym tkanki przyzębia,
– braki w uzębieniu (np. w wyniku usunięcia zęba czy nieprawidłowej higieny jamy ustnej),
– odbudowa wyrostka zębodołowego przed zastosowaniem implantów.
Dowiedz się więcej!
Jak widzisz, brakująca tkanka kostna nie musi uniemożliwiać przeprowadzenia implantacji – istnieją sposoby, by poradzić sobie z tym problemem. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o sterowanej regeneracji kości, zapraszamy do Orto-Live. Tu chętnie odpowiemy na Twoje pytania. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer 602 660 944 lub wypełniając formularz.